Menu

Kompleksowe wdrożenie kolekcji Media & Entertainment w Motion Capture Studio

Zobacz jak przebiegało kompleksowe wdrożenie rozwiązań Autodesk w Motion Capture Studio: jak wyglądał jego przebieg, koszty i wyniki biznesowe firmy po wdrożeniu.


Kompleksowe wdrożenie pakietu programów Autodesk M&E Collection: MotionBuilder, Maya, 3ds Max w Motion Capture Studio – case study

Nasz klient, Bones Studio, od 2013 roku zajmuje dostarczaniem najwyżej jakości animacji, tworzonych przy użyciu technologii Motion Capture. Są oni globalnym studiem produkcyjnym specjalizującym się w pełnym performance capture i uniwersalnych animacjach postaci do gier AAA, produkcji filmowych i reklamowych.

Głównym problemem klienta, który wymagał wdrożenia nowego rozwiązania, było ustandaryzowanie pipeline’u w ich studio do elastycznej współpracy z klientami na całym świecie.

bones-studio-wdrożenie-Media-Entertainment-collection

Współpraca z klientami wymagała wymiany danych i assetów w różnych formatach, co powodowało opóźnienia w pracy pojawiające się przy exportach formatów różnych programów a także wydłużanie drogi do finalnego efektu stworzonej animacji, która mogła zostać użyta bezpośrednio w projekcie klienta.


Cel biznesowy i wyzwanie klienta

Najważniejszym celem klienta było uzyskanie dużej płynności w swoim przepływie pracy przy animacjach oraz możliwość polepszonej współpracy bezpośrednio przy tworzeniu animacji z klientem.

bones-studio-wdrożenie-ME-collection-motion-capture-studio

Bones Studio szukało wcześniej różnych rozwiązań i oparło całkowicie swoją pracę na produktach Autodesk, a nasza praca przy tym wdrożeniu przebiegła bardzo sprawnie. Wspólnie, z naszą wiedzą z zakresu oprogramowania Autodesk oraz ich doświadczenia przy tworzeniu animacji, udało się nam przygotować świetnie działający pipeline w oparciu o rozwiązania kolekcji Autodesk Media&Entertainment.

Zobacz świetny wywiad z CEO Bones Studio: Adrianem Perdjonem i Marcinem Pankiem, którzy opowiadają o wyzwaniach firmy, przebiegu wdrożenia i dlaczego właśnie MotionBuilder jest świetnym narzedzięm do wykorzystania w ich branży. Zobacz jak działa studio Motion Capture.


Opis zastosowanych rozwiązań Autodesk

Proces wdrożenia był dla klienta bardzo prosty i przejrzysty. Otwarte spojrzenie Adriana Perdjona oraz niesamowita wiedza Marcina Panka z Bones Studio pozwoliły na świetną wymianę informacji i wspólne zlokalizowanie miejsca w ich pipeline’ie, gdzie integracja z pipeline’m klienta sprawiała trudności.

Od początku współpracy z Bones Studio, pracowali oni wykorzystując tylko narzędzia do obsługi Motion Capture Autodesk MotionBuilder. Po wspólnych konsultacjach, zaproponowaliśmy zmianę licencji pojedynczych aplikacji MotionBuilder na pełne kolekcje M&E, gdzie zawarte w pakiecie oprócz samego MotionBuilder’a, były także programy jak 3ds Max czy Maya.

bones-studio-wdrożenie-ME-collection-motion-capture-studio-mocap

Dzięki temu zabiegowi, Bones Studio mogło customizować swój pipeline oparty o jedno wspólne środowisko. Dzięki stworzeniu swoich narzędzi pod MotionBuildera, Maya i 3ds Max, Bones Studio mogą pracować na plikach i assetach dostarczanych przez swoich klientów w dowolnych formatach i tworzyć tzw. Pre-vizy w programach, na których pracują klienci. Było to bardzo ważne dla nich, ze względu na rozwój ich produkcji, która jest ukierunkowana na wirtualną produkcję z wykorzystaniem poruszających się kamer w przestrzeni aktorskiej i integrację bezpośrednio ze sceną w programach.


Wynik wdrożenia kolekcji Media & Entertainment

Głównym wyzwaniem dla klienta było uniknięcie przestojów podczas pracy z materiałami klientów oraz stworzenie pipelien’u w oparciu o środowisko Autodesk. Zastosowanie kolekcji M&E firmy Autodesk pozwoliło na łatwą integrację środowiska dla artystów, pracujących zarówno w Motion Builderze jak i pozostałych programach jak Maya czy 3ds Max.

Wprowadzenie i ustandaryzowanie pipeline’u w oparciu o narzędzia w kolekcji M&E  otworzyło klientowi drzwi do jeszcze większych klientów i co raz większych produkcji. Jest też dowodem na to, że Bones Studio cały czas dąży do perfekcji i dostarczania wysokiej jakości projektów poprzez wykorzytywanie narzędzi 'top-level’. Już niebawem będzie można zobaczyć ich kilka nowych realizacji.

bones-studio-realizacje

Dodatkowo 3-letnia subskrypcja, uzyskana w ramach korzystnego finansowania Autodesk rozłożonego na raty, była optymalnym rozwiązaniem. Klient nie odczuł mocno finansowej inwestycji, dzięki czemu zachował płynność kapitału.


Motion Builder pozwala na samodzielne skryptowanie i tworzenie narzędzi, które będą ułatwiały pracę albo spełniały funkcję, które są potrzebne. A przy okazji, działa stabilnie i bardzo sprawnie, co przy naszych wielogodzinnych nagraniach i pracy nad materiałem jest istotnie ważne, więc w pewnym momencie był to dla nas „no-brainer” – wiedzieliśmy już że musimy użyć Motion Buildera. – mówi Adrian Perdjon, CEO Bones Studio


Podsumowanie wdrożenia kolekcji Media & Entertainment

Współpraca przy tym projekcie przebiegała bardzo sprawnie. Dobre przygotowanie i zrozumienie potrzeb klienta zaowocowało płynnym przebiegiem wdrożenia. Inwestycja usprawniła i uporządkowała cały workflow pracy działu artystycznego, ale także pozwoliła na łatwe zarządzanie zakupionymi licencjami przez dział IT. Otwartość i stabilność oprogramowania Autodesk pozwoliła także na wdrożenie swoich napisanych narzędzi przez Bones Studio, co jeszcze bardziej zwiększyło efektywność działania ich studia Motion Capture i pozwoliło na rozwinięcie ich narzędzi do streamowania na żywo ruchu z kamer bezpośrednio do środowiska programów, wymaganych przez klienta.

Głównym celem biznesowym na przyszłość jest rozbudowanie stanowisk o kolejnych artystów i zautomatyzowanie procesów projektowych przy pracy nad wieloma projektami w tym samym czasie. Dlatego Bones Studio chce w przyszłości zainwestować w rozwiązanie ShotGrid do zarządzania zadaniami w Studiu Produkcyjnym.

bones-case-study-motion-capture-studio

Autor: Michał Chmmielewicz | PCC Polska


Planujesz podobne wdrożenie w swojej firmie? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, a doradzimy optymalne rozwiązanie do celów biznesowych.