Menu

Fusion 360 Manage Extension – rozwiń swoje umiejętności Fusion 360

Odblokuj dodatkowe funkcje zarządzania danymi i zarządzaj zmianami projektu na dowolnym etapie produkcji za pomocą Fusion 360 Manage Extension.


Fusion 360 Manage Extension – rozszerzenie Fusion 360 do zarządzania danymi we Fusion 360

Rozszerzenie Fusion 360 Manage Extension jest dobrym wyborem, jeżeli potrzebujemy mieć większą kontrolę nad projektem. To jeden z tych dodatków, który porządkuje pracę i pozwala zaoszczędzić czas. Szczególnie gdy pracujemy w zespole.

Fusion 360 Manage Ext. daje nam szereg funkcji, które umożliwiają m.in. przechwytywanie, powiadamianie czy zatwierdzanie zmian w projekcie i rysunku. Do działania tego dodatku wymagane jest posiadanie przynajmniej jednej sztuki licencji podstawowego oprogramowania Fusion 360. Rozszerzenie nie działa samodzielnie.

Rozszerzenie Fusion 360 Manage umożliwia:

 • Kontrolę rewizji
  Przechwytuj, powiadamiaj, zatwierdzaj i przeglądaj pełną historię zmian w projekcie, aby pomóc w zarządzaniu zgodnością. Ogranicz błędy w cyklu projektowania i niewydolność przepływu pracy. Śledź każdą zmianę i zapobiegaj konfliktom dzięki automatycznemu, wbudowanemu zarządzaniu wersjami.
 • Narzędzia administracyjne
  Nadawaj uprawnienia uprawnienia użytkownikom, aby udzielić lub ograniczyć dostęp oraz widoczność projektów. Nadawaj inne uprawnienia osobom z firmy lub z poza niej za pomocą zaawansowanych narzędzi administracyjnych. Kontroluj, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z danymi projektu.
 • Komentarze i oznaczenia
  Przekazywanie i udostępnianie informacji zwrotnych z dowolnego urządzenia, bezpośrednio na projekcie, za pomocą komentarzy, przeredagowań i oznaczeń.
 • Przechowywanie danych w chmurze
  Uzyskaj dostęp do swoich danych w dowolnym miejscu. Kontynuuj pracę, gdy nie jesteś podłączony do Internetu, korzystając z trybu offline.

W tym artykule przedstawiamy proces tworzenia przykładowego przepływu pracy (workflow) w Fusion 360 z aktywnym rozszerzeniem Manage. Funkcje wspomniane poniżej, są dostępne TYLKO w rozszerzeniu Fusion 360 Manage.


Jak korzystać z Fusion 360 Manage Extension?

Krok 1: Zaczynamy od stworzenia elementu w pogramie Fusion 360 Cloud, któremu będziemy chcieli przypisać przepływ pracy. W tym celu zakładamy projekt i tworzymy detal. Dla przykładu będzie to prosta kostka.

Fusion 360 manage ext tworzenie detalu


Krok 2: Następnie wybieramy zakładkę Manage, znajdującą się na pasku zakładek:

Fusion 360 - zakładka manage

Fusion 360 Manage - przypisywanie numeru czesciJak widać właściwości naszego elementu są puste i trzeba nadać im wartości. W tym celu najpierw musimy przypisać numer części, klikając kafelek ASSIGN.

Zostajemy przekierowani do okienka zapisu, klikamy OK.

Fusion 360 manage ext - okienko zapisu


Krok 3: Teraz należy poczekać aż zostanie dokonany proces przypisania.

Fusion 360 manage ext -proces przypisywania

Jak widać poniżej do elementu zostaje nadany indywidualny nr.

Fusion 360 manage ext -nadanie numeru elementowi

Fusion 360 manage ext -nadanie numeru elementowi 2


Krok 4: Klikając na nr elementu kostka, przechodzimy do zakładki Process w projekcie, do którego należy detal. W naszym przypadku nazwa projektu to także kostka.

 • Mamy tutaj dostęp do informacji o części, jej opis, nr.
 • Możemy włączyć podgląd, żeby sprawdzić jak wygląda z każdej strony.
 • Mamy także dostęp do historii zmian, z informacją kiedy została dokonana zmiana i przez kogo.

Fusion 360 manage ext - zakladka Process


Krok 5: Chcąc wrócić do elementu, klikamy na górze ekranu na zakładkę z nazwą projektu. Wchodząc w PROPERTIES mamy uzupełniony nr elementu.


Fusion 360 manage ext - funkcja quick release

Krok 6: Kolejnym krokiem będzie ustawienie cyklu życia. W tym celu, klikamy QUICK RELEASE. Funkcja ta przenosi komponent do następnego stanu cyklu rozwojowego lub rewizji bez zlecenia zmiany. Ostateczne wydanie nadal wymaga zlecenia zmiany.

Jak widać w rubryce Lifecycle mamy zapis Unreleased.

Fusion 360 manage ext - funkcja quick release


Krok 7: Klikamy Submit. Teraz Lifecycle zostanie zmieniony na pre-production, a w kolumnie revision zostanie nadana wartość jeden.

Fusion 360 manage ext -pre-production


Fusion 360 manage ext - funkcja release with changeKrok 8: Teraz skorzystamy z drugiej funkcji, czyli RELEASE WITH CHANGE, która zwalnia wybrane komponenty ze zleceniem zmiany. Obejmuje pełną ścieżkę audytu i przepływ pracy zatwierdzania. Obsługiwane są komponenty wewnętrzne i odniesienia zewnętrzne.

Fusion 360 manage ext - tworzenie sciezki audytu i przeplywu pracy

Funkcja działa trochę inaczej od poprzedniej. Wymaga więcej akcji od użytkownika. W celu zlecenia zmiany klikamy Creaate CO (change order).

Fusion 360 manage ext -create co

Wypełniamy wszystkie okienka: tytuł, osoba zatwierdzająca, powód zmiany, opis oraz priorytet.

Fusion 360 manage ext -create co 2

Następnie, ponieważ w projekcie bierze udział tylko jedna osoba, wyznaczamy recenzentów.
Klikamy Save. 


Krok 9: Po zapisaniu dostajemy informacje o zmianie, a także wiadomość na adres e-mail osoby biorącej udział w projekcie:

Fusion 360 manage ext -workflow summary podsumowanie przeplywu pracy

Przechodzimy do zakładki Affected Items.

Fusion 360 manage ext - affected items

Klikamy Edit.

Fusion 360 manage ext - affected items 2

W zakładce Lifecycle zmieniamy pozycję na Go to Production.

Fusion 360 manage ext - zakladka lifecycle


Krok 10: Przechodzimy do zakładki Approval Workflow. Jak widać na grafie, nasz projekt jest w fazie otwartej. Z tego miejsca możemy wykonać dowolną akcję, opisaną przez strzałki, a wyszczególnioną w spisie akcji Workflow Actions.

Fusion 360 manage ext - przeplyw pracy workflow


Krok 11: Dla przykładu wybieramy Fast Track Approval. Ta czynność przeniesie nas na koniec projektu. W komentarzu wpisujemy np. Zatwierdzono, i klikamy Approve. Teraz widzimy, że projekt jest już zatwierdzony. W lewym górnym rogu widnieje zamknięta kłódka z napisem „zamknięty”, a do tej pory lista dostępnych akcji została zastąpiona brakiem dostępnych akcji.

Fusion 360 manage ext - zatwierdzanie projektu

Fusion 360 manage ext - zatwierdzony workflow projektu


Krok 12: Przechodzimy do zakładki Change Log, gdzie mamy dostęp do całej historii elementu.

Fusion 360 manage ext - dostep do historii elementu

Autor: PCC Polska