Menu

Jak działa stream animacji do MotionBuilder’a z systemu motion capture Xsens

Testujemy kolejną funkcjonalność systemu motion capture Xsens – stream animacji do jednego z programów Autodesk – MotionBuilder’a.

Stream animacji do MotionBuilder

Wprowadzamy nowy produkt do naszej oferty. Jest to mobilny, mieszczący się w jednej walizce, bezprzewodowy system do „zgrywania ruchów” bohatera ubranego w odpowiedni strój. Stopniowo przybliżamy wszystkiego jego możliwości. Naprawdę jest ich wiele!


W tym momencie skupię się na jednej z ciekawszych funkcji tego sprzętu tj. Streamu na żywo do programów takich jak: MotionBuilder, Maya, Unity, Unreal. MVN Animate w wersji Pro. Daje nam to świetną możliwość zobaczenia wstępnych scen w akcji, jeszcze przed finalnym nagrywaniem. 10 minut to czas jaki jest potrzebny do ubrania aktora, kalibracji i ustawienia sceny w MotionBuilder! Proszę się zastanowić ile to może zaoszczędzić czasu, poprawek, stresu i pieniędzy. Bierzemy pierwszą lepszą wolną osobę i w moment mamy możliwość sprawdzenia czy dany zakres ruchów sprawdzi się do danej sceny i do Mesh’a bohatera. Pożądane narzędzie dla aktora, scenarzysty i reżysera.



#MotionBuilder Jakub Baran
 

Na screenie powyżej widzimy od razu, że dany zakres ruchów nie sprawdzi się przy tej nieproporcjonalnej postaci. Aktor ubrany w strój Xsens od razu widzi, że zakres ruchów, które sprawdzą się przy ludziach, nie sprawdzą się w tym przypadku, a to przez duże dłonie postaci. Proste rozwiązanie, a ile zaoszczędzonego czasu animatora.


W MVN Animate Pro ustawiamy w opcjach port Streamu i ściągamy darmowy plugin do MotionBuildera. Instalacja i ustawienie jest banalne proste. Wszystko możemy zobaczyć poniżej.


 

Można w czasie streamu od razu nagrywać wszystkie klatki w MotionBuilder, ale lepszym sposobem jest zapisanie wstępnej „surowej animacji” i użycie sprytnego algorytmu w MVN Animate. Algorytm poprawia jakość na tyle, że w większości przypadków nie jest potrzebna obróbka w dodatkowych programach. Wyłapuje i czyści nagrania z minimalnych drgań i innych problemów typowych dla systemów do motion capture. Mamy do wyboru przeprocesowanie do jakości Normal tzw. SD, lub dłuższa ale dokładniejsza opcja do jakości HD.  Trzeba zobaczyć cały ten proces w akcji, żeby uwierzyć jak dobre animacje uzyskujemy.

 

Zainteresowanych zapraszam także do kontaktu!

Możemy umówić dogodny pokaz możliwości Xsens u nas w firmie, bądź w siedzibie zainteresowanego. Jeszcze przed pokazem mogę podesłać pliki testowe w formacie .fbx .bvh .c3d, które nagraliśmy podczas wizyt u klientów, lub podczas własnych testów. Dobra zabawa podczas pracy gwarantowana!

 

Autor: Jakub Baran | PCC Polska

 

Chcesz wiedzieć więcej o pracy z systemem Xsens? JuOglądnij webinar na żądanie, w którym opowiemy o kulisach animacji postaci z wykorzystaniem motion capture.

webinar motion capture xsens motionbuilder