Systemy MoCap do przechwytywania ruchu

MoCap systemy motion capture

Systemy Motion Capture

System motion capture służy do szybkiego przechwytywania ruchu ludzi lub zwierząt, co ułatwia późniejsze przekształcanie ich do postaci 3D. Systemy MoCap wykorzystywane są w wielu dziedzinach – od gier 3D, poprzez filmy aż po zastosowania medyczne.

Przechwytywanie ruchu ułatwione jest dzięki systemom motion capture takim, jak mobilny system Xsens, który sczytuje ruchy ciała, Faceware, który analizuje mimikę twarzy czy Manus VR, który nagrywa finezyjne ruchy dłoni.


Faceware facial mocap

Faceware – facial motion capture

Aby kompleksowo zaspokoić potrzeby klientów odnośnie systemów Motion Capture, wzbogaciliśmy naszą ofertę o rozwiązania firmy Faceware, czyli face capture, który jest najbardziej znany w branży filmowej i gamedev .

W animacji jedną z najtrudniejszych dziedzin jest facial motion capture, który jest bardzo ciężki do odzwierciedlenia za pomocą ręcznej animacji, ponieważ twarz ludzka ma bardzo dużo mięśni i jest spora różnica między sylabami, a nawet literami. Poprzez rozmowy z innymi osobami człowiek jest przyzwyczajony do odpowiedniej mimiki i od razu wyłapywane są nieścisłości, np. w danym projekcie podczas wypowiadanych sekwencji jest jakiś błąd, niedoskonałość, niezgranie. Psuje to cały efekt. Przykładem takich błędów jest „Andromeda” Mass Effect – cała wieloletnia praca stała się tematem do żartów w środowisku graczy i recenzentów.

W swojej ofercie posiadamy również ten sprzęt w wersji Faceware Indie – dla mniej wymagających.

Natomiast dla projektów wymagających najwyżej jakości mamy Faceware Mark IV. Jest to najnowsze i najbardziej nowoczesne rozwiązanie.


 Xsens kostium motion capture

Xsens – kostium motion capture

Rozwiązania Xsens górują w mobilnym i bezprzewodowym przechwytywaniu ruchu postaci czyli motion capture. Oprócz jakości, ogromnymi plusami są: mobilność, odporność magnetyczna (wszędzie można używać, nawet w metalowym kontenerze czy w serwerowni), szybkość, łatwość założenia i kalibracji oraz wytrzymałość podzespołów . Oczywiście system ten posiada również szereg innych udogodnień.

Xsens występuje w dwóch wersjach, Link i Awinda, i każda z nich może mieć oprogramowanie MVN Animate Pro lub MVN Animate .

Droższe rozwiązanie, Link, to kostium motion capture, który ma wszystkie czujniki schowane w strój, nagrywa w 240mhz, bateria wystarczy na 10h pracy. Jest to lepsza opcja przy bardziej dynamicznych nagraniach.

Tańszym rozwiązaniem jest Awinda – czujniki są na wierzchu i można je założyć na ubranie.

Jeśli chodzi o oprogramowanie to największą różnicą między MVN Animate Pro, a zwykłym MVN Animate, jest możliwość streamu na żywo np. do Unreal, Unity, Maya, Motion Builder.

Dane uzyskane za pomocą tego MoCapu charakteryzują się jakością produkcyjną.

Nasze testy i artykuły na temat technologii Motion Capture:

 

Warto też zobaczyć nasz pokaz na żywo z konferencji MINE:

Konferencja MoCap MIME


Manus VR finger tracking

Manus VR – system do finger trackingu

Całkowitym uzupełnieniem powyższego sprzętu są rękawice Manus VR. Dzięki nim otrzymujemy możliwość nagrania dokładnych ruchów palców dłoni. Finger tracking czyli kolejna dziedzina animacji, która nie jest łatwa do realnego odzwierciedlenia w momencie, gdy tworzy się ten ruch od zera. Rękawice Manus Prime w wersji Xsens Prime II bardzo dobrze integrują się ze strojem Xsens i skracają pipeline produkcyjny. Łącząc je z Xsens otrzymujemy jeden plik fbx. ( lub bvh.), który jest zsynchronizowany z ruchem całego ciała.


Wsparcie merytoryczne dla twórców gier i animacji

Staramy się być także wsparciem dla Was, prowadząc oficjalną grupę ’Autodesk 3ds Max + Maya – 3D porady i ciekawostki’ na facebook’u, gdzie chętnie wymieniamy się doświadczeniami z innymi artystami:

Grupa na facebooku

Dołącz do naszej grupy >>


Jesteśmy na bieżąco z najnowszymi trendami i nowinkami, które chętnie przekazujemy dla partnerów za pomocą naszych newsletterów oraz bazy wiedzy, gdzie można znaleźć artykuły, które mogą okazać się pomocne przy rozpoczęciu pracy przy projektach. Jeśli chcesz z nich skorzystać kliknij odpowiedni przycisk poniżej:


bannerek

Zapytanie ofertowe

Skontaktuj się z nami. Nasi konsultanci przygotują optymalną ofertę, dopasowaną do Twoich potrzeb.

    Informujemy, że przetwarzamy Twoje dane zgodnie z RODO i z naszą Polityką prywatności.
    Proszę udowodnić, że jesteś człowiekiem, wybierając Flaga.    Promocje

    Systemy MoCap do przechwytywania ruchu, 5.0 out of 5 based on 1 rating