Menu

SketchUp

Autodesk dla branży 3D

Sketchup

Początki SketchUp’a sięgają roku 2001r. Wyprodukowany przez @Last Software, która została przejęta przez Google 2006. Obecnie właścicielem jest firma Trimble. W SketchUp stworzysz nie tylko rysunek techniczny ale przede wszystkim całą wizualizację architektoniczną sceny.


SketchUp jest prostym i szybkim do opanowania programem 3D. Jest to przede wszystkim program prosty w obsłudze i ukierunkowany głównie na wizualizację architektoniczną. Po 1-2 tygodniach nauki możemy używać go dosyć swobodnie. Bardzo dużym plusem jest kompatybilność z m.in. 3ds Max, ale także AutoCAD i wiele innych – dzięki możliwości importu i eksportu wszelkiej gamy plików.

Model domu w SketchUp


Projekt w SketchUp


SketchUp najczęściej używany jest przez architektów i projektantów. Możliwość rysowania dokumentacji technicznej 2D i dokładnego modelowania wg. tego rysunku technicznego są też ogromnymi zaletami. Dodatkowo dostęp do dużej bazy gotowych modeli (także do użytku komercyjnego) w 3D Warehouse i integracja z silnikiem V-Ray jest co raz częściej doceniana przez profesjonalistów.

Projekt w SketchUp 1

Wersja 2020


Nowości w SketchUp 2020

Nowe narzędzie – Outliner w SketchUp 2020
Aby zwiększyć wydajność modelu, nie trzeba już tworzyć warstw na warstwach. Zarządzaj modelem i organizuj go bezpośrednio w narzędziu Outliner. Użyj ikony oka, aby przełączać się między głównymi sekcjami modelu, takimi jak główne piętra i meble.

1 sketchup 2020 narzedzie outliner


Nowe uchwyty na obszarze obiektu w SketchUp 2020

Kiedy złapiesz punkt w obiekcie, który jest zasłonięty (np. tylny narożnik lub punkt środkowy) i zaczniesz go przesuwać, to twój obiekt automatycznie przejdzie w stan przezroczysty, gdy coś w twoim modelu zakłóci poruszany obiekt. Działa to zarówno z narzędziem Obróć, jak i narzędziem Przesuń.

2 sketchup 2020


Lepsza kontrola ukrytych obiektów w SketchUp 2020

Zauważysz, że w menu rozwijanym oddzieliliśmy obiekty ukryte od ukrytej geometrii. Jak to wpłynie na Twoją pracę? Daje to możliwość lepszego zarządzania ukrytą geometrią i ukrytymi obiektami w celu jeszcze łatwiejszego modelowania. Załóżmy na przykład, że chcesz edytować ukryte krawędzie w krajobrazie lub wygładzonej powierzchni, ale nadal chcesz ukryć obiekty znajdujące się w pobliżu (takie jak drzewa, krzaki lub budynek) … cóż, możesz to zrobić teraz!


3 sketchup 2020


LayOut 2020: kontrola dokumentacji w SketchUp 2020

Najważniejsza jest pełna kontrola nad dokumentacją! W najnowszej wersji LayOut skupiono się na poprawie interakcji między SketchUp i LayOut, aby zaoszczędzić Twój czas i energię. Oznacza to, że nie trzeba już każdorazowo przeskakiwać między programami i aktualizować sceny w SketchUp, aby rysunek wyszedł idealnie. Teraz masz więcej możliwości edycji bezpośrednio w LayOut.

4 sketchup 2020


Łatwiejsze dostosowanie widoków modelu w SketchUp 2020

LayOut wie teraz znacznie więcej na temat modelu SketchUp i tego, co zostało zmodyfikowane. Oznacza to, że możesz bezpiecznie dostosować styl lub kąt kamery bezpośrednio w LayOut bez przypadkowej utraty zmian. Skąd będziesz wiedział, że pole robocze w LayOut różni się od widoku modelu? Gdy wprowadzisz zmiany w LayOut, elementy paska menu staną się ciemnoszare, ostrzegając, że dokonałeś modyfikacji. Pamiętaj: tylko dlatego, że wprowadziłeś pewne zmiany w LayOut, nie oznacza, że z nimi utknąłeś. W razie potrzeby zawsze możesz ponownie zsynchronizować swoje pola robocze z powrotem z modelem SketchUp.


Lepsza personalizacja rysunków w SketchUp 2020

Przenieś dokumenty LayOut na wyższy poziom dzięki różnym modelom i widokom. Jeśli masz jeden model SketchUp, który istnieje w kilku polach roboczych, możesz teraz połączyć tylko jedno z tych pól z innym modelem SketchUp. Wcześniej trzeba było usunąć to pole robocze, wstawić nowy model SKP oraz zresetować wszystkie ustawienia skali i rozmiar pola. Teraz jest to dużo prostsze, prawda? I to jeszcze nie wszystko! Masz również możliwość przełączania widoczności tagów bezpośrednio w dokumencie LayOut! Co to oznacza dla Twojej organizacji pracy? Nie musisz tworzyć dodatkowych scen tylko dla swoich plików LayOut, oszczędzając mnóstwo czasu na przełączanie między LayOut i SketchUp.

V-Ray dla Sketchup’a


V-Ray dla Sketchupa jest niemal nieodzownym elementem, jeżeli chcemy tworzyć fotorealistyczne wizualizacje. Poniżej wymieniamy najważniejsze funkcje a trochę szerszy ich opis najdziesz TUTAJ >>


RENDERING W OKNIE ROBOCZYM W SKETCHUP
Dzięki renderingowi widocznemu w oknie roboczym, możesz z łatwością wybierać i renderować kilka obszarów jednocześnie, a także uzyskać płynne połączenie pomiędzy Twoim renderem w V-Ray a modelem w SketchUp za pomocą klawiszy +/- dzięki, którym skontrolujesz stopień przejrzystości.
RENDERING W OKNIE ROBOCZYM W SKETCHUP
POTĘŻNY RENDERING Z PROCESOREM GRAFICZNYM W V-RAY
Szybszy i potężniejszy rendering z użyciem procesora graficznego dzięki dodanemu wsparciu dla perspektywy powietrznej, przemieszczeń, rozproszeń podpowierzchniowych, matów i cieni oraz wielu innych funkcji.
POTĘŻNY RENDERING Z PROCESOREM GRAFICZNYM W V-RAY
RENDERING HYBRYDOWY (CPU + GPU) W V-RAY
Procesor graficzny V-Ray działający za pośrednictwem NVIDIA CUDA, może w pełni wykorzystać wszystkie dostępne sprzęty z uwzględnieniem procesorów i kart graficznych.
RENDERING HYBRYDOWY (CPU + GPU) W V-RAY
ADAPTACYJNE OŚWIETLENIE W V-RAY
Tryb Adaptive Lights sprawdzi się przy scenach z wykorzystaniem większej ilości świateł oraz pomoże w skróceniu czasu renderingu, nawet do 700%.
ADAPTACYJNE OŚWIETLENIE W V-RAY
INTELIGENTNY INTERFEJS UŻYTKOWNIKA W SKETCHUP
Cały interfejs V-Ray dla SketchUp jest teraz prostszy i bardziej przejrzysty, z lepszym wsparciem dla monitorów 4K.
INTELIGENTNY INTERFEJS UŻYTKOWNIKA W SKETCHUP
MENEDŻER PLIKÓW W SKETCHUP
Zarządzaj wszystkimi plikami scen z jednego miejsca. Ustalaj ścieżki plików, twórz archiwa scen i zachowuj dane ustawień dotyczących tekstur, plików IES czy obiektów proxy.
MENEDŻER PLIKÓW V-RAY
NARZĘDZIE WYBIERANIA KOLORÓW V-RAY
Narzędzie wybierania kolorów jest proste i użyteczne. Wybieraj właściwości koloru spośród wartości RGB (0-255) lub renderingu (0.0-1.0) przestrzeni koloru.
NARZĘDZIE WYBIERANIA KOLORÓW V-RAY
IMPORT SCEN V-RAY
Importowanie i renderowanie scen V-Ray (.vrscene) w innych aplikacjach, jak np. 3ds Max, Rhino czy Revit.
IMPORT SCEN V-RAY
BADANIE ŚWIATŁA SŁONECZNEGO
Studiuj różne położenia światła słonecznego oraz cieni dzięki animacji słońca SketchUp.
BADANIE ŚWIATŁA SŁONECZNEGO
MGŁA
Dzięki efektom realistycznej mgły 3D oraz rozpraszaniu oświetlenia, nadasz swoim scenom prawdziwą głębię.
MGŁA
NOWE MAPY TEKSTUR
Z pomocą nowego gradientu, temperatury koloru oraz proceduralnych map zaszumionych tekstur, idealnie dopasujesz wygląd swoich scen.
NOWE MAPY TEKSTUR
2D DISPLACEMENT
Szybko dodasz szczegóły do powierzchni bez potrzeby dodatkowego modelowania, dzięki zoptymalizowanej funkcji displacement 2D – idealnej w przypadku materiałów architektonicznych, jak kamień lub cegła.
2D DISPLACEMENT
ANIMOWANE OBIEKTY PROXY
Z łatwością dodasz wstępnie zaanimowane obiekty 3D, jak np. spacerujące postaci czy drzewa falujące na wietrze, dzięki animowanym proxy V-Ray.
ANIMOWANE OBIEKTY PROXY
PODGLĄD PROXY
Kontroluj wygląd proxy V-Ray za pośrednictwem pola roboczego SketchUp. Wybieraj spośród siatki całości, ramki ograniczającej, punktu, a także nowej siatki typu low poly jako trybu podglądu proxy.
PODGLĄD PROXY
LEPSZE MATERIAŁY POLA ROBOCZEGO
Osiągaj bardziej poprawny wygląd swoich materiałów V-Ray w oknie roboczym SketchUp.
LEPSZE MATERIAŁY POLA ROBOCZEGO
UDOSKONALONE ODSZUMIANIE
V-Ray Denoiser jest prosty w obsłudze, a jego ustawienia możesz poprawiać nawet po wykonaniu renderu.
UDOSKONALONE ODSZUMIANIE

 

Wymagania sprzętowe dla programu Sketchup


Systemowe:
System operacyjny:
 • Microsoft® Windows® 7, 8 lub 10
 • 10.11 (El Capitan) / 10.12 (Sierra) lub wyższe
Sprzętowe:
Procesor: 64-bit Intel® / AMD® wielordzeniowa jednostka, min 1GHz
Pamięć RAM:
 • 4 GB RAM (Minimalne)
 • 8 GB RAM (Rekomendowane)
Karta graficzna:
 • Karta graficzna z 512 MB pamięci (w pełni kompatybilna z OpenGL w wersji 3.0 lub nowszej)
Inne:
 • Zintegrowane karty graficzne nie są rekomendowane
 • Informujemy, że powyższe wymagania są wymaganiami minimalnymi, zalecamy przemyślane konfiguracje adekwatne do złożoności planowanych projektów, które im bardziej skomplikowane będą, tym potężniejszy sprzęt komputerowy będzie wymagany.

Ile kosztuje SketchUp i V-Ray?


Cena programu zależy od jego wersji, ilości zamówionych sztuk oraz aktualnych rabatów i promocji. Zachęcamy do negocjacji ceny programu oraz kontaktu z handlowcem.


SketchUp Pro ENG - Licencja czasowa na 1 rok
Cena:
1 460,09 zł netto
337,00 € netto
V-Ray Solo - licencja na 1 rok
Cena:
1 970,47 zł netto
454,80 € netto
SUPER CENA!
V-Ray Premium - licencja na 1 rok
Cena:
2 750,33 zł netto
634,80 € netto

 

Dlaczego warto z nami współpracować?

Jesteśmy na rynku od 2002 roku i w tym czasie współpracowaliśmy z kilkoma tysiącami klientów. Jako Autodesk Gold Partner jesteśmy w stanie zaoferować Państwu atrakcyjną i konkurencyjną ofertę.

Nasi doświadczeni specjaliści techniczni i handlowi doradzą, zapewnią pomoc wdrożeniową oraz wsparcie. Nasza szeroka oferta wspiera Twój biznes, a precyzyjne dobrane rozwiązania pomogą usprawnić jego działanie. Jeśli potrzebujesz konsultacji, szkolenia lub usług wdrożeniowych – możesz na nas liczyć.

Wybierając PCC Polska zyskujesz nie tylko renomowanego dostawcę oprogramowania, ale doświadczonego i rzetelnego partnera do współpracy na długie lata. Znamy się na rzeczy!


Nowości SketchUp 2023

Aktualizacja SketchUp wprowadza nowe ikony oraz niestandardowe uchwyty o nazwie Snaps, które pozwalają łatwo łączyć grupy czy komponenty w określony sposób.

Osoby, które chcą przyspieszyć swoje procesy dokumentacji, z pewnością docenią poprawki wydajności w LayOut, obejmujące niestandardowe sterowanie procesem renderowania. Ponadto została dodała funkcja do Stylu, która poszerzy wybór horyzontów (kolorów).

Poznaj najważniejsze nowości w sketchup 2023


Nowe ikony w interfejsie użytkownika

Po raz pierwszy od 11 lat ikony SketchUp’a przeszły gruntowną metamorfozę. Swobodny dostęp do narzędzi Push-Pull, Paint Bucket czy Follow Me oraz korzystanie z ich skrótów klawiaturowych to klucz do efektywnego modelowania w SketchUp. Nowy wygląd jest nowoczesny, a jednocześnie zachowuje funkcjonalność. Zaktualizowane ikony nie wpływają na rozmiar ani układ paska narzędzi, więc nadal jest dużo miejsca do modelowania. Dodatkowo można dostosowywać kolejność narzędzi do swoich preferencji.

Jeśli nie znajdziesz od razu jakiejś ikony lub nie będziesz pewien, gdzie jej szukać, wystarczy skorzystać z opcji Pomoc > Szukaj!

Zmiana wyglądu ikon w SketchUp 2023


Snaps – narzędzie, które pozwala pozycjonować i orientować obiekty za pomocą jednej operacji.

Podczas przeglądania swoich projektów i zmieniania orientacji obiektów względem siebie, stale musisz dokonywać korekt? Snaps ułatwiają pracę, eliminując konieczność przełączania się między różnymi narzędziami, aby przeprowadzić wiele transformacji na jednym obiekcie.

Na przykład, załóżmy, że projektujesz szkołę i musisz umieścić niestandardowe oprawy oświetleniowe, które nie mają klarownych punktów odniesienia. Snaps pozwalają Ci zdefiniować pozycję światła względem sufitu lub ściany i zachować tę orientację za każdym razem, gdy je umieszczasz. Możesz powtórzyć tę operację we wszystkich salach lekcyjnych i umieścić światło w odpowiednim miejscu za jednym zamachem, nie zastanawiając się, jak ma być ustawione.

Trzy powody, dla których warto korzystać ze Snaps:

 1. Rozmieszczanie obiektów w przestrzeniach: Ułatwia układanie obiektów względem ścian, podłóg czy sufitów bez konieczności tworzenia nowych punktów odniesienia. Przesuwanie lad, półek czy mebli za pomocą Snaps pozwala szybko eksperymentować z ich rozmieszczeniem, aż znajdziesz optymalny układ.
 2. Tworzenie systemów modelowania: Zaprojektuj i konfiguruj systemy modelowania, które pomagają efektywnie układać skomplikowane sieci obiektów, takie jak panele fasadowe, elementy krajobrazu, meble, drogi, płytki i wiele innych.
 3. Eksplorowanie koncepcji przestrzennych: Większe formy można konstruować i eksplorować, używając powtarzalnych modułowych bloków. Snapsy ułatwiają szybkie układanie i testowanie różnych opcji.


Edycja horyzontu w SketchUp

Kolor horyzontu pozwala Ci dostroić niebo w SketchUpie, uzupełniając niestandardowe tła o ciemne lub kolorowe efekty, które pomogą Ci uzyskać idealny nastrój. Możesz wybrać efekty od ponurego aż do czystego, słonecznego nieba.

Jak można edytować horyzont w SketchUp 2023


2 nowe funkcje w LayOut w SketchUp 2023

Przyspieszenie dzięki spersonalizowanym kontrolom renderowania.

Ulepszone narzędzia renderowania zapewniają większą wydajność w procesach dokumentacji. W nowej sekcji Ustawień Dokumentu, nazwanej „Rendering”, możesz ustawić jakość widoku na niską lub średnią, zachowując jednocześnie wysoką jakość eksportowanych plików, co eliminuje konieczność przełączania się między pracą nad projektem, a eksploatowaniem zasobów. Obniżona rozdzielczość podczas edycji pozwala na szybką pracę na wymagających stronach LayOut. Nie zmieniając ustawień, podczas eksportu możesz zwiększyć rozdzielczość, uzyskując piękny dokument gotowy do prezentacji dla klienta.

Usprawnij aktualizacje za pomocą automatycznie powiązanych etykiet

Producent wprowadził więcej automatyzacji dla etykiet pochodzących z Albumów kształtów i kopii, co eliminuje konieczność ręcznej aktualizacji adnotacji, takich jak tytuły czy skale. Wszelkie zmiany w widoku spowodują automatyczną aktualizację powiązanej adnotacji. Dodatkowo, Albumy teraz korzystają ze skalowalnych grup, co ułatwia ich dostosowywanie do określonej skali. Wszystkie te ulepszenia zmniejszają ryzyko niewłaściwego dopasowania etykiet i widoków oraz ograniczają liczbę ręcznych aktualizacji, przyspieszając proces tworzenia dokumentów w LayOut.

Usprawnij aktualizacje za pomocą automatycznych powiązanych etykiet


Podsumowanie

Nowe aktualizacje w wersji programu SketchUp 2023 dla komputerów stacjonarnych przyspieszają Twoje procesy projektowe i dokumentacyjne, pozwalając Ci wrócić do tego, w czym jesteś najlepszy: projektowania i tworzenia. Jeśli używasz starszej wersji SketchUp, zalecamy sprawdzenie naszych opcji subskrypcji, aby skorzystać z powyższych możliwości.Zapytanie ofertowe

Skontaktuj się z nami. Nasi konsultanci przygotują optymalną ofertę, dopasowaną do Twoich potrzeb.


  Informujemy, że przetwarzamy Twoje dane zgodnie z RODO i z naszą Polityką prywatności.
  Please prove you are human by selecting the heart.  Promocje