Menu

Xsens – motion capture w domu

Xsens w domu fotorelacja

Kategoria: Grafika 3D, Tagi: , ,

Przenoszenie pracy z biura do pracy zdalnej i spotkań wirtualnych jest relatywnie prostym wyzwaniem. Ale jak przenieść profesjonalne studio motion capture do domu? Jest sprzęt, który sobie w takich warunkach radzi!


Studio motion capture w domu

Praca zdalna ma swoje plusy i minusy. Można być ubranym w dres, a jednocześnie wypełniać obowiązki służbowe. I jak to jeszcze można pogodzić, to czy wyobrażasz sobie studio motion capture w domu?

Aktualnie każdy z nas odczuwa na własnej skórze skutki pandemii, która ogarnęła cały świat. W naszej firmie już ponad dwa tygodnie pracujemy tylko zdalnie. Musieliśmy dość szybko przystosować się do innych i często bardziej wymagających warunków pracy. Pomyśleliśmy, że wiele firm z branży gamedev czy filmowej ma zapewne problem z korzystaniem ze stacjonarnych rozwiązań do motion capture. Jedna osoba nie obsłuży całego sprzętu. A jeśli nawet sobie poradzi z tym zadaniem, to kogo będzie nagrywać?


Dlatego świetnym rozwiązaniem jest Xsens – w domu mogę nagrać praktycznie wszystkie animacje i po przeprocesowaniu w MVN Animate uzyskać plik FBX w finalnej jakości! Jak widać na zdjęciach, wziąłem z biura dongle i licencja programu działa wszędzie. Router, który łączy się z nadajnikiem na plecach aktora, przekazuje wszystkie dane do programu. Sygnał WiFi ma ograniczenia, ale dzięki temu, że nadajnik ma aż 10 min buforu, to nawet jak wyszedłem na taras położony piętro wyżej, to cała animacja nagrana jest bez żadnej przerwy!

 

Xsens motion capture w domu walizka Xsens motion capture w domu router
Xsens motion capture w domu czujniki ruchu Xsens motion capture w domu w użyciu

Samo przygotowanie podłączenie wszystkiego i kalibracja trwa ok. 10 min. Najpierw ubrałem dziewczynę, która nigdy nie miała z tym kontaktu. Wystarczy, że raz wytłumaczyłem jak ma prawidłowo zrobić kalibrację (pozycja na baczność, kilka kroków do przodu, powrót i znowu pozycja na baczność – nawet nie trzeba zatrzymać się w dokładnym miejscu startu). Za pierwszym razem wyszła nam jakość akceptowalna (średnia) ale gdy już wytłumaczyłem, że nie może się rozglądać w czasie pozycji na baczność i ręce muszą być przyklejone do ciała to za drugim uzyskaliśmy już jakość good (najlepsza). Poniżej fotorelacja z całego procesu.

 

Xsens motion capture w domu 1 Xsens motion capture w domu w użyciu zakładanie stroju
Xsens motion capture w domu w użyciu kalibracja Xsens motion capture w domu w użyciu testowanie w terenie

 

W ciągu kilku godzin nagraliśmy tyle animacji, że wystarczyłoby do niejednego projektu. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że czyszczenie nagrania to proces automatyczny w MVN Animate i w 99% przypadków już nic nie trzeba poprawiać! Ogromnym plusem jest możliwość zdjęcia prawidłowo skalibrowanego stroju i założenia go w raz z czujnikami na kolejną osobę. Nie trzeba za każdym razem wpinać każdego czujnika. Tak zrobiłem i byłem gotowy do nagrywania w dosłownie moment.

 

Xsens motion capture w domu w użyciu 2 Xsens motion capture w domu w użyciu 3
Xsens motion capture w domu w użyciu 4 Xsens motion capture w domu w użyciu 5

 

Zachęcam do kontaktu osoby, które są zaciekawione rozwiązaniami Xsens. Można kontaktować się z nami mailowo: bartosz.kondracki@pccpolska.pl tel. 607 784 087. Odpowiemy na każde pytanie, a zainteresowanym możemy udostępnić wersję trial programu w raz z plikami przygotowanymi od producenta. Dla największych niedowiarków mogę udostępnić własne testowe nagrania i jaką jakość uzyskałem w domu.

 

Autor: Jakub Baran | PCC Polska