Menu

Nowości Inventor 2022 – Udoskonalenia wiązań w zespole

Inventor-2022-nowosci-stany-wiązania-elementów

Kategoria: Autodesk Inventor, Tagi: , ,

Sprawdź całkiem nową opcję w Inventor 2022, jaką są STANY WIĄZANIA. Teraz szybko sprawdzisz, które elementy są związane, a które nie.


Jak sprawdzić stan wiązania elementów w Inventor 2022?

Nowe opcje wyświetlania stanu części czy podzespołu w Inventor 2022 pozwalają szybko identyfikować nie w pełni związane elementy.

Stan wiązania elementu jest domyślnie wyświetlany w przeglądarce zespołu jako:

  • kropka czarna [ ⚫ ]
  • kropka pusta [ O ]
  • minus [ ]

Ten przykład pokazuje, jak wyglądają wszystkie z trzech możliwych stanów wiązania elementu, widoczne dla Inventor 2022 w przeglądarce zespołu. Opisujemy je dokładniej pod obrazkiem.

Inventor 2022 - stany wiązania elementu

[ ⚫ ] Kropka czarna  „W pełni związany” – wskazuje, że komponent jest w pełni związany i jest nieruchomy. Inventor 2022 - stan wiązania elementu

[ O ] Pusta kropka „Nie w pełni związany” – wskazuje, że komponent jest nie w pełni związany, czyli może się częściowo poruszać, np. śruba wstawiona w otwór posiada możliwość obrotu wokół osi. Inventor_2022_komponent_nie_w_pełni_związany

[ – ] Minus „Nieznany stan wiązania” – wskazuje, że stan wiązania komponentu jest nieznany.

Co zrobić, aby rozwiązać ten problem? Musisz przebudować zespół! Na wstążce „karta Narzędzia” ➡️ panel Zarządzanie ➡️  panel Aktualizacja ➡️ Przebuduj wszystko.

Inventor_2022_stany_wiązania_stan_nieznany

Inventor 2022 – pokazywanie i ukrywanie stanu wiązania elementów w zespole

W przypadku skomplikowanych zespołów, w łatwy sposób możemy zidentyfikować elementy nie w pełni związane, przez wyłącznie widoczności dla elementów w pełni związanych – opcja „Ukryj w pełni związane” w menu zaawansowanym. W tym samym menu możemy też ogólnie włączyć i wyłączyć pokazywanie stanu wiązań. Jak to zrobić?

  1. Klikamy w MENU „Trzy kreski” / Ustawienia Zaawansowane
    Inventor-2022-ukrywania-stanu-wiązania-menu-trzy-kreski
  2. Przechodzimy do „Preferencje wyświetlania” ➡️ i wybieramy z listy „Ukryj w pełni zwiazane„, jeśli chcemy ukryć własnie te elementy.
  3.  Jeśli chcemy po prostu zobaczyć wszystkie stany wiązania, to przechodzimy nieco niżej, na listę dostępnych ustawień, i wybieramy opcję „Pokaż stan wiązania„.

Inventor_2022_stany_wiązania_komponentu_pokazywanie_stanu


Nowe ustawienie, „Pokaż stan wiązania w przeglądarce”, jest również dostępne z poziomu menu Narzędzia ➡️ Zarządzanie ➡️ Ustawienia dokumentu ➡️ karta Modelowanie. Domyślnie to ustawienie jest włączone ✔️.

Inventor_2022_pokażywanie_stanu_wiązania_w_przeglądarce

Autor: Tomasz Jarmuszczak | PCC Polska


Inventor-nowosci-2022-webinar