Menu

Współpraca w Inventorze – jak pracować w zespole?

Współpraca w Inventorze – jak pracować w zespole

Kategoria: Autodesk Inventor, Tagi: ,

Ostateczny projekt to zazwyczaj dzieło więcej niż jednej osoby. Jak efektywnie współpracować nad projektem w Inventorze? Dowiesz się z artykułu.


Współpraca przy projekcie w Inventorze

Współpraca z innymi jest istotną częścią naszego codziennego życia jako inżynierów. W końcu łańcuch projektowania i produkcji to więcej niż jeden zespół. Ostatecznie oznacza to, że każdy projekt, który stworzysz, będzie musiał być przeczytany, zinterpretowany, a nawet edytowany przez innych w różnych działach lub różnych firmach. Na szczęście Autodesk Inventor ułatwia ten proces.

Aby lepiej współpracować z innymi, przyjrzyjmy się kilku najlepszym praktykom.


Dobre praktyki współpracy przy projekcie

Program Autodesk Inventor umożliwia współpracę z ludźmi niezależnie od tego, czy są oni użytkownikami programu Inventor, czy nie. Jeśli jednak współpracujesz z innymi użytkownikami programu Inventor wewnątrz firmy, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z programu Autodesk Vault. Vault jest najlepszym narzędziem do zarządzania danymi programu Inventor, ponieważ może zarządzać dokumentacją pliku, a nawet śledzić zmiany.

Niemniej jednak, wiele naszych wysiłków w zakresie współpracy jako inżynierów wymaga od nas dzielenia się danymi poza naszą firmą. Program Inventor otwiera prawie każdy typ pliku, więc jeśli użytkownik otrzymuje dane od użytkownika spoza programu lub udostępnia dane z danymi spoza programu, można to zrobić za pomocą neutralnych typów plików.

Spowoduje to otwarcie pliku w programie Inventor jako „głupiej bryły”, która jest zasadniczo geometryczną reprezentacją obiektu z kilkoma innymi atrybutami.

Gdy otrzymujesz dane od innych w formacie takim jak SolidWorks lub ProE, masz dużo więcej opcji w programie Inventor. Możesz zdecydować się na konwersję pliku, który utworzy plik Inventor oryginalnego współdzielonego pliku, lub możesz zdecydować się na stworzenie modelu referencyjnego, który będzie aktualizowany po aktualizacji oryginalnego pliku.
 


Ochrona własności intelektualnej

Jednym z największych problemów związanych z udostępnianiem danych modelowych jest ochrona Twojej własności intelektualnej w Twoim projekcie. Na szczęście jest to łatwe dzięki narzędziu Autodesk Inventor Shrinkwrap. Możesz szybko wybrać, które komponenty lub funkcje mają być zawarte w modelu, bez konieczności usuwania danych projektowych.

Inną dobrą praktyką jest zapewnienie inżynierom, z którymi dzielisz się danymi, neutralnego formatu pliku, chyba że określą oni typ. Gwarantuje to, że nie będzie żadnych problemów ze współpracą i chroni Twój model i własność intelektualną w najlepszy możliwy sposób.


Współpraca dla celów planowania

Teraz, gdy omówiliśmy wprowadzenie do najlepszych praktyk w zakresie współpracy, kolejnym aspektem, który należy omówić, jest współpraca na potrzeby planowania. Posłuchajcie, jak Luke Mihelcic, kierownik ds. marketingu technicznego Autodesk Inventor, porusza ten temat w poniższym krótkim filmie!

 

 

Autor: Daniel Szyjewicz | PCC Polska