Menu

MotionBuilder Tips&Tricks: Przygotowanie T-pose do wykorzystania Motion Capture – część 5

W kolejnym odcinku poradnika Motion Builder przygotujemy naszą postać do animacji MoCap.


MotionBuilder Tips&Tricks część 5: Przygotowanie postaci pod użycie w MoCap

Przed Wami już piąty tutorial z naszej serii MoBu Tips&Tricks przygotowany dla osób rozpoczynających swoją przygodę z podstawami obsługi tego programu.

Skoncentrujemy się na dokładnym ustawieniu T-Pose, co pozwoli nam uniknąć niepożądanych deformacji. Poprawny T-Pose upewni nas w tym, że nasza animacja będzie przenosić się na postać bez większych przekłamań. Nie zawsze dostajemy do pracy model w ustawionym wcześniej T-Pose, często dostajemy model postaci w tak zwanym A-pose. Jeśli tak się zdarzy, musimy ręcznie ustawić naszą postać.

Jaka jest różnica pomiędzy T-pose, a A-pose

T-pose – to pozycja wyjściowa postaci w animacji komputerowej, w której ramiona postaci są wyciągnięte na boki, przypominając literę „T”. Ta pozycja jest często używana w procesie animacji do kalibracji, mocowania ruchu, oraz synchronizacji postaci.

A-pose to pozycja wyjściowa postaci w animacji komputerowej, w której ramiona postaci są skierowane w dół, przypominając literę „A”. Jest to alternatywna pozycja wyjściowa do T-pose, używana w niektórych przypadkach, gdy T-pose nie jest odpowiedni lub nie jest preferowany.


Przygotowanie postaci pod przyjęcie MoCap

W tym poradniku dostosujemy również naszą postać pod animację MoCap, pokażę na co zwrócić uwagę przy przed transferem animacji na postać. Jest to ciąg dalszy szykowania naszej postaci do pracy.

Konwersja do T-pose – Przed zaimportowaniem danych MoCap do oprogramowania, należy skorzystać z narzędzi do konwersji lub ręcznie dostosować animację MoCap do T-pose. W tym procesie postać zostanie dostosowana do pozycji T-pose, z ramionami wzdłuż boków i wyciągniętymi palcami.

Dołącz do naszego kolejnego odcinka i poznaj zasady pracy z animacjami w Motion Builder!

MotionBuilder: bezpłatne videotutoriale dla początkujących

Mamy nadzieję, że podobają się Wam nasza seria Tips&Tricks dotyczące MotionBuildera, które przygotowaliśmy dla Was w postaci filmów. Jeżeli pominęliście  któryś z poprzednich 4 filmów, to znajdziecie je tutaj:

T&T Część 1 T&T Część 2 T&T Część 3 T&T Część 4