Menu

3Design Lab – zmniejszenie liczby błędów i przyspieszenie realizacji zleceń dzięki Fusion 360 (case study)

3Design Lab to mała firma projektująca innowacyjne rozwiązania w automatyce i mechanice dla największych producentów naszego regionu. Poznaj jej historię.


3Design Lab to rodzinna firma z Wrocławia, od kilkunastu lat budująca małe i duże maszyny. Firmę 3Design lab tworzą doświadczeni inżynierowie mechanicy i automatycy. Projektują, budują i montują innowacyjne rozwiązania według najwyższych standardów mechaniki i automatyki przemysłowej.

Zaczynali bardzo skromnie od małych narzędzi, urządzeń i maszyn. Obecnie posiadają własny park maszynowy, a dzięki doświadczeniu w projektowaniu i wytwarzaniu mogą współpracować z największymi producentami naszego regionu.

3Design Lab to nie tylko automatyka przemysłowa, a obróbka skrawaniem to nie jedyne pole ich działania. Ponieważ są otwarci na wyzwania, w których mogą wykorzystać zbudowane przez siebie maszyny i posiadane urządzenia, jedną z ich pasji jest tworzenie nietypowych projektów. Nawet takich jak monumentalne meble i architektura ogrodowa zaprojektowane przez topowych architektów.


Cel biznesowy i wyzwanie 3Design Lab

Firma 3Design Lab jest ambitną firmą zajmującą się wykonywaniem maszyn przemysłowych. Ich celem jest konstruowanie maszyn szytych na miarę potrzeb klienta, dopasowanych do jego wymagań i możliwości. Konstruktorzy, technolodzy i operatorzy maszyn – każdy ma swoje zadania do wykonania przy różnych projektach i nie mogą sobie pozwolić na opóźnienia. Jednocześnie prowadzonych jest kilka projektów, często innowacyjnych. Takie podejście wymaga ogromnego zaangażowania i stałego kontaktu z klientem.

Na produkcji, gdy korzystali z wcześniejszego oprogramowania, obróbka CNC często kończyła się zmarnowaniem materiałów, przez źle wykonane elementy. Symulacja w posiadanym do tej pory programie nie odzwierciedlała rzeczywistości. Generowało to niepotrzebne koszty i znacznie wydłużało czas zlecenia. dodatkowo każda zmiana, która musiała zostać wprowadzona wiązała się z przesuwaniem terminów i nakładaniem się pracy z innymi projektami. Aby zmienić tę sytuacje, postanowili zmienić oprogramowanie do produkcji.


3design lab case study Fusion 360 CAM

Rozwiązania CAD/CAM firmy Autodesk stosowane w firmie 3Design Lab

Firma 3Design Lab wdrożyła Fusion 360 wraz z dostosowaniem postprocesorów. Obecnie posiada kilka stanowisk oprogramowania Fusion 360 i konsekwentnie wprowadzane są nowe.

Najważniejszym usprawnieniem w działaniu firmy, osiągniętemu dzięki wprowadzeniu i odpowiedniemu wdrożeniu Fusion 360 było skrócenie czasu i wyeliminowanie błędów w obróbce CAM. Teraz, symulacje przeprowadzane są prawidłowo i zgodnie z rzeczywistością, a operatorzy CAM mogą szybko reagować i wprowadzać wymagane zmiany w detalach. Skraca to czas potrzebny na realizacje zleceń, ponieważ wcześniej takie zmiany musieli wprowadzać konstruktorzy, którzy często zajęci kolejnymi projektami nie mieli czasu na poprawianie wracających projektów.

Fusion 360 jako narzędzie zarówno CAM jak i CAD 3D, pozwoliło operatorom maszyn CNC wprowadzać poprawki w projektach, bez potrzeby angażowania każdorazowo w to konstruktorów. Dzięki temu konstruktorzy mogli w pełni skupić się na nowych zleceniach.


3design lab - przykłady

Wynik biznesowy firmy 3Design Lab

Dzięki zastosowaniu oprogramowania Fusion 360 i odpowiednich postprocesorów, firma 3Design Lab mogła znacznie skrócić czas potrzebny na wykonanie maszyny. Osoby, które wcześniej pracowały jedynie jako operatorzy CNC, dzięki wprowadzeniu Fusion 360 mogą sami projektować i na bieżąco wprowadzać zmiany w projektach. Fusion 360 znacznie przyspiesza cały proces realizacji zamówienia, a co za tym idzie również zmniejsza koszty całego procesu. Firma stała się bardziej konkurencyjna i śmiało może realizować nietypowe projekty zwiększając przy tym volumen klientów.


Podsumowanie wdrożenia

Odpowiednie poprowadzenie klienta pozwoliło firmie 3Desig Lab na przyjmowanie większej ilości zleceń. Wyeliminowanie błędów na produkcji znacznie przyspieszyło realizację projektów oraz zredukowało finalne koszty, co przełożyło się na bardziej konkurencyjną ofertę cenową. W przeciągu półtora roku liczba osób odpowiedzialnych za projektowanie i wytwarzanie zwiększyła się dwukrotnie.

Firma 3Design Lab wprowadziła autorskie rozwiązania wykorzystywane do urządzeń pick & place. Są w stanie zaprojektować oraz zbudować automaty montażowe od początku do końca – wykorzystując systemy dystrybucji prefabrykatów, budując zautomatyzowane stacje montażowe oparte o serwonapędy, roboty SCARA oraz 6-osiowe i układy pneumatyczne, kontrolując jakość produktów z wykorzystaniem systemów wizyjnych oraz przemysłowej aparatury pomiarowej.

„Dzięki wprowadzeniu nowego oprogramowania znacznie zmniejszyła się liczba błędów przy produkcji oraz przyspieszył się czas realizacji projektów.”


Autor/ Źródło: PCC Polska / 3Design Lab