Menu

Inventor CAM – wdrożenie na 14 maszyn (case study)

Zobacz jak przebiegało kompleksowe wdrożenie rozwiązań CAM: jak wyglądał jego przebieg, koszty i wyniki biznesowe firmy po wdrożeniu.


Kompleksowe wdrożenie rozwiązań CAM – case study

Nasz klient, firma PIWEK – Centrum Obróbki Numerycznej, od 25 lat zajmuje się obróbką skrawaniem. Produkcja obejmuje części dla różnych branż, takich jak automotive, kolejnictwo, robotyka czy automatyka. Miesięcznie wytwarzanych jest ok. 30000 sztuk elementów, z czego blisko 90% zamówień pochodzi z rynków zagranicznych na wszystkich kontynentach.

Głównym problemem klienta, który wymagał wdrożenia nowego rozwiązania, był długotrwały proces tworzenia obróbki w posiadanym oprogramowaniu CAM. Tworzenie obróbki wymagało dużej ilości kliknięć, przechodzenia między środowiskami CAD/CAM, zbyt długo trwała generacja i symulacja ścieżek, obliczenia trwały długo.


Cel biznesowy i wyzwanie klienta

Najważniejszym celem klienta stało się skrócenie czasu przygotowania obróbki. Błąd poprzedniego systemu polegał na tym, że nie wykorzystywał pełnej mocy obliczeniowej komputera, oraz wymagał wielu kliknięć aby przygotować obróbke. Kosztowna wymiana sprzętu komputerowego na nowszy także nie przyniosła spodziewanego rozwiązania. Dlatego firma Piwek zaczęła szukać nowych rozwiązań. Po zapoznaniu się z problemem klienta zaproponowaliśmy rozwiązania Autodesk. Proces wdrożenia przebiegał bardzo płynnie, sprawnie i trwał tylko kilka miesięcy.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Mateuszem Piwkiem, wiceprezesem firmy PIWEK, który opowiada o przebiegu wdrożenia i celach, które osiągnęli jako firma:


Opis zastosowanych rozwiązań Autodesk

Proces wdrożenia był dla klienta bardzo prosty i przejrzysty. Mateusz Piwek, wiceprezes firmy odpowiedzialny za wdrożenie, przygotował listę posiadanych obrabiarek. Po naszej stronie w bardzo krótkim czasie zostały opracowane postprocesory, które zostały zaimplementowane w firmie.

W ramach wdrożenia zaproponowaliśmy rozwiązanie obejmujące 4 licencje pakietu programów Autodesk Product Design & Manufacturing Collection, szkolenie dla pracowników (posiadamy uprawnienia certyfikowanego Centrum Szkoleniowego Autodesk) oraz usługę dostosowania postprocesorów do obrabiarek klienta. Dużą zaletą dla klienta oferowanego zintegrowanego rozwiązania CAD/CAM jest spójne środowisko pracy w którym może płynnie może przechodzić ze środowiska CAD do CAM.


Wynik biznesowy

Głównym wyzwaniem dla klienta było skrócenie czasu tworzenia obróbki CAM. Zastosowanie programów Inventor i Inventor CAM z kolekcji programów Autodesk skróciło ten proces, co przełożyło się na zwiększoną o ok 30% wydajność tworzenia i przygotowania programów do obróbki CAM. Główny konstruktor zauważył skrócenie czasu generowania ścieżek o ok. 50% oraz płynne przechodzenie od projektowania procesu do faktycznej obróbki.

Dodatkowo 3-letnia subskrypcja, uzyskana w ramach korzystnego finansowania Autodesk rozłożonego na raty, była optymalnym rozwiązaniem. Klient nie odczuł mocno finansowej inwestycji, dzięki czemu zachował płynność kapitału.


Podsumowanie wdrożenia

Współpraca przy tym projekcie przebiegała bardzo sprawnie. Dobre przygotowanie i zrozumienie potrzeb klienta zaowocowało płynnym przebiegiem wdrożenia. Inwestycja usprawniła pracę działu technicznego i produkcyjnego, ale i całej firmy. Zastosowanie rozwiązań Autodesk przyspieszyło proces produkcji o ok. 30%, co przekłada się na wyższy wolumen sprzedaży, a co za tym idzie – większe zyski dla firmy.

“Dążymy do tego, aby w naszym zakładzie był obecny trend Przemysłu 4.0. Wydaje nam się, że jest to przyszłość, dlatego chcemy iść w tym kierunku.” – mówi Mateusz Piwek.

Głównym celem biznesowym na przyszłość jest centralizacja dokumentacji technicznej. Dlatego w przyszłości firma chce zainwestować we wdrożenie programu Autodesk Vault.

Inventor CAM case study pobierz copy


Planujesz podobne wdrożenie CAM? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, a doradzimy optymalne rozwiązanie do celów biznesowych.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wdrożeniu Vault – programu do zarządzania dokumentacją techniczną, pobierz nasz poradnik >>>