Menu

Atmos – wykorzystanie 3ds Max do tworzenia wizualizacji produktów w branży B2B (case study)

Dowiedz się jak firma Atmos – producent akcesoriów do utrzymania czystości wykorzystuje możliwości programu 3ds Max aby zwiększyć wolumen klientów.


O ATMOS

Atmos to firma rodzinna z siedzibą w miejscowości Suchy Las pod Poznaniem. Pierwsze działania firmy Atmos w branży urządzeń do utrzymania czystości sięgają 1994 roku. Od wielu lat współpracuje z niemiecką firmą R+M SUTTNER – światowym liderem w branży akcesoriów wysokociśnieniowych, dostarczając produkty wysokiej jakości.

Od 2019 roku Atmos zdecydował się na własną produkcję, która pozwoliła dostarczać profesjonalne akcesoria do utrzymania czystości takie jak np. głowice do mycia sferycznego, wyposażenie myjni samochodowych oraz akcesoria do centralnych systemów mycia w przemyśle spożywczym.

Atmos-asortyment-produktów


Wyzwania firmy Atmos przy tworzeniu własnych produktów

Gdy podjęto decyzję o rozszerzeniu firmy o dział projektowo-produkcyjny, Atmos był firmą zajmującą się jedynie handlem i montażem akcesoriów do mycia pod wysokim ciśnieniem dla przemysłu spożywczego i myjni samochodowych. Aby otworzyć własną produkcję firma Atmos  musiała przejść spore zmiany: od zakupu urządzeń produkcyjnych, przez dobór odpowiednich rozwiązań CAD/CAM do projektowania i wytwarzania produktów aż po przeszkolenie pracowników.

“Rozwój firmy w kierunku produkcji wymagał od nas szybkiego uczenia się oraz narzędzi inżynierskich, które będą nas w tym wspierać. W krótkim czasie, musieliśmy stworzyć bazę naszych produktów oraz opracować procesy produkcyjne na nowo dostarczone maszyny.
 
– Wojciech Zachciał | Szef działu konstrukcyjnego i obróbki firmy Atmos

 

Aby zainteresować nowych klientów swoimi wyrobami firma potrzebowała także odpowiedniego zaprezentowania swoich produktów różnym grupom odbiorców. Poszukiwano rozwiązania, które będzie kompatybilne z wybranym oprogramowaniem CAD/CAM i pozwoli na stworzenie animowanej prezentacji linii produkcyjnych (ruszające się roboty, taśmociągi, maszyny, itp.).

Atmos-proces-produkcyjny-CNC-obrobka


Cel biznesowy firmy Atmos

Głównym celem biznesowym firmy Atmos było opracowanie oferty własnych produktów, które pozwolą na dotarcie do nowych grup odbiorców, jak i lepszą współpracę z istniejącymi klientami.

Kolejnym zamiarem była możliwość wpływania na każdy etap życia produktu, od pierwszego momentu ( szkicu) aż po wysyłkę do klienta. Firma Atmos chciała dołączyć do liderów w branży oraz osiągnąć niezależność, będącą gwarancją bezpieczeństwa firmy.

“Posiadanie własnego działu projektowego i produkcji to także potencjał do jeszcze większego wzrostu znaczenia firmy na rynku oraz kształtowania przyszłości branży poprzez innowacyjność.”
 
– Wojciech Zachciał | Atmos

 


Rozwiązania firmy Autodesk wykorzystywane w firmie Atmos

Rozwiązania od Autodesk mają udział w każdym etapie powstawania produktu w firmie Atmos, zaczynając od projektowania, aż po wizualizacje produktowe. Ale to właśnie dobre zwizualizowanie oferowanych akcesoriów i ich zaprezentowanie jeszcze przed etapem wytwarzania, pomaga zareklamować i sprzedać dany produkt.

Atmos-wizualizacja-produktowa-3ds-max-glowicy-do-mycia-sferycznego

3ds Max wizualizacje i animacje akcesoriów dla branży B2B

Do tworzenia wizualizacji i animacji produktów dla klientów wybrano oprogramowanie 3ds Max firmy Autodesk. Dzięki temu, że 3ds Max bardzo dobrze współpracuje z programem Autodesk Inventor, pliki modeli 3D otrzymane od działu konstrukcyjnego z łatwością przenoszone są do programu 3ds Max, gdzie dział graficzny może odwzorować wygląd realnego produktu, a także zaprezentować jego funkcje.

Na model zaimportowany do 3ds Max nanoszone są materiały oraz środowisko (światło, otoczenie), które za pomocą szczegółowych parametrów pomagają stworzyć idealną wizualizację produktu.

Klient został także przeszkolony z tworzenia animacji linii produkcyjnej na podstawie gotowych modeli maszyn, które może wykorzystać w wielokanałowej komunikacji z klientem.

“Dzięki 3ds Max możemy tworzyć realistyczne grafiki w dowolnym czasie na potrzeby Klienta, strony www oraz social mediów.”
 
– Wojciech Zachciał | Atmos

Narzędzia do tworzenia cyfrowego bliźniaka i przygotowania produkcji

Wspomniane wcześniej wspólne środowisko programistyczne dla programów 3d Max i Inventor to pakiet Autodesk Product Design & Manufacturing Collection. Zawarte w nim narzędzia projektowe i inżynieryjne umożliwiają firmie Atmos m.in. na:

  • projektowanie 3D: pierwsze ręczne rysunki przenoszone są na środowisko Inventor Professional, gdzie powstają szkice, a potem bryły i złożenia.
  • wykorzystanie generatorów części maszyn do szybkiego tworzenia takich elementów jak np.: przekładnie zębate, lub generatorów ram do tworzenia konstrukcji przestrzennych.
  • wspomaganie obliczeń wykonywanych przez konstruktora poprzez analizy wytrzymałościowe MES. Dodatkowo jeśli produkt posiada elementy ruchome, robiona jest również analiza dynamiczna, która pozwala na wybranie najbardziej obciążonego stanu konstrukcji i jego testowanie.
  • pisanie programów na maszyny za pomocą Inventor CAM. Jest to szczególnie przydatne, gdy są to bardziej skomplikowane operacje, o dużej liczbie ścieżek przejść narzędzi. Do Inventor CAM został przypisany postprocesor zawierający dane o parametrach maszyny, jak ilość osi czy przejazdy w tych osiach.
  • tworzenie instrukcji dla klienta: widoków exploded view, przekrojów do instrukcji obsługi czy wizualizacji montażu dla klienta w programie Fusion 360.

“Dzięki temu, że Inventor CAM, jest częścią Inventor Professional, przygotowanie programu odbywa się bezpośrednio na bryle, a każda modyfikacja bryły oddziaływuje na program, co znacząco skraca czas przygotowania produkcji.”
 
– Wojciech Zachciał | Atmos

 

Firma PCC Polska oprócz oprogramowania dostarczyła firmie Atmos także szereg szkoleń z obsługi programów ( dedykowane szkolenie z tworzenia animacji w 3ds Max, zaawansowane szkolenie Inventor, Szkolenie Inventor MES, Szkolenie Inventor – symulacja dynamiczna i analiza) oraz przeprowadziła profesjonalne wdrożenie postprocesorów.


Wynik biznesowy firmy ATMOS

Zmian, które nastąpiły w firmie Atmos po wdrożeniu rozwiązań firmy Autodesk, w tym 3ds Max do tworzenia wizualizacji produktów, nie sposób zliczyć. W chwili obecnej firma jest samowystarczalna i niezależna, ponieważ projektowanie, produkcja i wizualizacja produktów odbywają się wewnątrz firmy.

Aby ułatwić współpracę i poszerzyć portfolio klientów uruchomiona została platforma B2B do składania zamówień, na której klienci mogą obejrzeć zdjęcia lub wizualizacje produktów stworzone w programach z kolekcji Autodesk PD&M.

Atmos-wizualizacja-produktowa-3ds-max-katalog-produktow

Firma Atmos stale dba o zadowolenie klientów:

  • poprawiona została współpraca wewnątrz firmy oraz komunikacja z klientami z branży B2B,
  • co roku na rynek wprowadzane są nowe produkty,
  • prowadzone są nieustanne prace nad ulepszeniem już istniejących produktów.

Odzwierciedleniem tego jest katalog nowości poszerzający ofertę o kilkaset nowych produktów.

Atmos-koncepcja-produktowa-wizualizacja-projektowanie-cad-cam

“Każdy z programów Autodesk spełnia u nas określoną rolę i jest niezbędny do funkcjonowania nowoczesnej firmy. Uważamy, że największym sukcesem jest kompatybilność wszystkich rozwiązań, zaczynając od Inventora, gdzie powstają rysunki przez gotowy kod do użycia na maszynie, po możliwość przedstawienia klientowi wizualizacji gotowego produktu.”
 
– Wojciech Zachciał | Atmos

 


 Podsumowanie wdrożenia

Bez użycia produktów Autodesk do projektowania, wizualizacji, analiz oraz tworzenia programów na obrabiarki CNC, nie byłoby możliwe wdrożenie dużej ilości skomplikowanych komponentów w firmie z małym działem projektowym, w tak krótkim czasie.

Sprawnie przeprowadzony cykl szkoleń przeprowadzony przez firmę PCC Polska w formie online umożliwił klientowi szybkie rozpoczęcie projektowania i wizualizacji a co za tym idzie, prezentacji możliwości danego produktu jeszcze przed etapem wytwarzania. To znacznie obniżyło koszty wejścia firmy na rynek ze swoimi produktami.

“Zwiększanie obszarów zdigitalizowanych i zautomatyzowanych pozwala na znaczne skrócenie drogi od pomysłu do wykonania oraz umożliwia omijanie ewentualnych ograniczeń wynikających z programowania obrabiarek.”
 
– Wojciech Zachciał | Atmos

Atmos-analiza-dynamiczna-wytrzymalosciowa-mes-inventor
Źródło: Atmos