Menu

3 wskazówki do wydajniejszej pracy z parametrami w programie Inventor

3 wskazówki do wydajniejszej pracy z parametrami w programie Inventor

Kategoria: Autodesk Inventor, Tagi: ,

Praca z parametrami w programie Inventor może być dużo łatwiejsza – poznaj 3 wskazówki, które pomogą Ci ułatwić pracę!


Wydajniejsza praca z parametrami w programie Inventor

Tworzenie szkiców jest podstawową operacją modelowania, a z każdym szkicem wiąże się wiele parametrów, równań i geometrii konstrukcyjnej. Chciałbym przedstawić 3 wskazówki, które pomogą Ci zapanować nad parametrami w programie Autodesk Inventor. Nawet jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem programu Inventor, możesz nie być świadomy jednej lub kilku z nich, a mogłyby one ułatwić Ci pracę.

 

1. Nadawanie nazw parametrom

Jeżeli pracowałeś z parametrami to zapewne spotkałeś się z sytuacją, w której po wejściu w listę parametrów zobaczyłeś dziesiątki pozycji z nazwami d13, d15, d21.  Nie wiedziałeś co oznaczają i do czego się odnoszą. A czy wiesz, że możesz nadawać wymiarom i parametrom nazwy? Wystarczy, że w czasie wymiarowania w oknie wpiszesz np.: „Szerokość=30”. Teraz, gdy przejdziesz do okna parametrów, zobaczysz nowy parametr z tą nazwą i wartością.

Inventor Wydajniejsza praca z parametrami 1 Nadawanie nazwy parametrom

1. Nadawanie nazwy parametrom

Inventor Wydajniejsza praca z parametrami 2 cNadane nazwy widoczne w oknie parametrów

2. Nadane nazwy widoczne w oknie parametrów

Wskazówka: zwracaj uwagę na wielkość liter i polskie znaki.

 


2. Matematyka z parametrami

Gdy projektujesz część i chcesz, aby jeden wymiar był dwukrotnie dłuższy od drugiego to wcale nie potrzebujesz przeliczać dokładnej wartości w głowie czy na kalkulatorze. Pozwól, aby Inventor wykonał takie operacje za Ciebie. Możesz to również połączyć z poprzednią radą i posługiwać się wyrażeniami takimi jak „Wysokość=Szerokość*2”.

Inventor Wydajniejsza praca z parametrami 3 Nadane nazwy widoczne w oknie parametrów

3. Proste obliczenia w wymiarowaniu


3. Używanie wymiarów sterowanych

W swojej pracy staram się pracować z więzami i wymiarami, a geometrię konstrukcyjną dodawać tylko wtedy, gdy nie mogę uzyskać tego wymiarami i wiązaniami. W poniższym przykładzie chciałabym, aby 3 sekcje miały taka sama długość i były widoczne ich wymiary.

W tym celu klikam najpierw wymiar środkowy, wpisuje parametr, że jest to długość/3, następnie wymazując dwa zewnętrzne odcinki wskazuję wymiar środkowy jako wymiar odniesienia. Aby nie zamykać łańcucha wymiarowego trzeba wymiar środkowy zmienić na sterowany.

Dzięki temu uzyskuję trzy wymiary, które zawsze będą tej samej długości, a dodatkowo są one kontrolowane przez wymiar odpowiadający szerokości elementu. Dzięki zastosowaniu wymiarów sterowanych można uzyskać szkic, który będzie bardziej odporny na zmiany w czasie jego edycji.

Inventor Wydajniejsza praca z parametrami 4 Nadane nazwy widoczne w oknie parametrów
Wskazówka: wymiar można zmienić na sterowany klikając na niego prawym przyciskiem myszy i wybierając odpowiednią opcję.

Autor: Garin Gardiner; artykuł przygotowany na podstawie: https://blogs.autodesk.com/inventor/2020/03/20/3-tips-to-mastering-parameters