Menu

Porównanie wydajności pracy programu Inventor 2018 i 2019

Inventor 2018 vs Inventor 2019 porównanie wydajnosci programow

Kategoria: Autodesk Inventor, Tagi: ,

Zobacz jak program Inventor przyspiesza wykonywanie zadań z wersji na wersję. Może już czas przejść na tą najnowszą? Zapoznaj się z naszym testem.


Porównanie wydajności pracy programu Inventor 2018 i 2019

Ciągły rozwój programu Autodesk Inventor idzie w wielu kierunkach takich jak: nowe funkcjonalności, współpraca z innymi programami, integracja danych, optymalizacja przepływu pracy czy wydajność działania. Wydajność działania programu jest bardzo istotna, ponieważ w wielu operacjach podczas pracy na dużych zespołach czekamy na odpowiedz programu, a to wpływa na wydłużenie czasu pracy. Wersja programu Inventor 2019 zapewnia znaczną poprawę wydajności pracy w środowisku części, złożeń i rysunków.

W środowisku zespołu od razu można zauważyć znaczny wzrost wydajności podczas powiększania, przesuwania i obracania modelu. Inne warte uwagi ulepszenia to znacznie szybszy wybór wielu obiektów w zespole czy wybór elementów do szyku. Utworzenie przekroju zespołu w modelu 3D jest użyteczne do pracy nad częściami znajdującymi się wewnątrz projektu. Wykonywanie takiego przekroju dla dużych zespołów w starszej wersji programu Inventor mogło wydawać się trudnym zadaniem. W programie Autodesk Inventor 2019 nie jest to problem, wskaż płaszczyznę odniesienia, przeciągnij strzałkę, aby ustawić położenie płaszczyzny tnącej i natychmiast zobacz wynik. Czasami konieczne jest edytowanie podzespołów czy części z poziomu zespołu głównego. Znaczną poprawę wydajności i skrócenie czasu trwania tej operacji zobaczysz podczas wchodzenia i wychodzenia z trybu edycji.


Porównanie szybkości programów Inventor

Obejrzyj film pokazujący szybkość i wydajność wykonania tych samych operacji w dwóch wersjach programu Autodesk Inventor. Wersji 2018 – po lewej stronie i Inventor 2019 po prawej stronie. Prezentacja jest prowadzona na projekcie składającym się z zasobnika, przenośników, młyna, młota, konstrukcji wsporczej dużej stacji służącej do kruszenia skał wykorzystywanych do produkcji cementu. Projekt całego zespołu składa się z 19680 części.


 

Pierwsze zadanie to wybór oknem wszystkich komponentów wchodzących w skład projektu. Po zaznaczeniu oknem wszystkich komponentów są one praktycznie od razu wybrane w wersji 2019, na zaznaczenie w wersji 2018 trzeba czekać około 20 sekund.


Drugie zadanie to wykonanie przekroju przez zespół 3D – Widok przekroju w połowie. W wersji 2019 po wybraniu polecenia i wskazaniu płaszczyzny możemy przystąpić od razu do wskazania położenia płaszczyzny przekroju. Przekrój robiony jest bez opóźnienia i możemy od razu obracać przekrojonym modelem. W wersji 2018 po wybraniu polecenia przekroju czekamy na możliwość wskazania płaszczyzny odniesienia i utworzenie przekroju. Operacja ta w wersji 2019 zajęła około 6 sekund w wersji 2018 czas wykonania to 20 sekund.


Trzecie zadanie prezentuje szybkość działania wyboru oknem elementów uczestniczących w szyku na bardzo dużym zespole zbudowanym z 55290 elementów. W wersji 2019 są one zaznaczone praktycznie od razu, na zaznaczenie w wersji 2018 czekamy znacznie dłużej.


Czwarte zadanie pokazuje szybkość wchodzenia i wychodzenia z edycji części z głównego zespołu. Kilka sekund po wskazaniu młota do rozbijania skał można zmieniać położenie jego wysięgnika. Cała operacja zmiany położenia wysięgnika młota zajmuje w wersji 2019 kilka sekund, W wersji 2018 wyraźnie odczujemy dłuższe czasy wejścia i wyjścia z operacji edycji części w zespole.


Piąte zadanie pokazuje częstotliwość odświeżania położenia modelu 3D podczas operacji zmiany położenie modelu zespołu. Dla wersji 2018 częstotliwość wyświetlania położenia modelu to maksymalnie 13 Hz, podczas gdy dla wersji 2019 to 23 Hz.  Wyższa częstotliwość odświeżania przekłada się  na lepsze pozycjonowanie modelu, precyzyjne ustawienie modelu w żądanym położeniu i wykonanie mniejszej ilość operacji ekranowych w celu uzyskania właściwego położenia zespołu. Wykonanie obrotów z zaznaczonym podzespołem pokazuje wyraźnie przewagę wersji 2019, gdzie płynnie możemy obracać modelem. Wersja 2018 wyraźnie zwalnia i klatkuje obraz, co wpływa na komfort pracy. Wyraźnie widać prawie 4 krotne mniejsze częstotliwości odświeżania położenia modelu.


Porównanie wydajności rysunków w programach Inventor

Drugi film pokazuje szybkość tworzenia i generowania dokumentacji 2D wykonując te same operacje w programie Autodesk Inventor wersji 2018 – po lewej stronie i Inventor 2019 po prawej stronie.



Pierwsze zadanie to wstawienie rzutu bazowego na rysunek, po wstawieniu program generuje jego podgląd. Dla wersji 2019 wyraźnie widać szybsze generowanie podglądu po wstawieniu rzutu i szybsze generowanie podglądu po zmianie orientacji wstawianego modelu. To samo zadanie zostaje skończone w wersji 2019 po 24 sekundach, w wersji 2018 po 32 sekundach. Wstawie 4 rzutów ze zmianą ich orientacji zostaje zakończone w wersji 2019 po 61 sekundach dla wersji 2018 to samo zdanie zajmuje 90 sekund. Po wstawieniu 4 widoków następuje generowanie widoczności linii, wersja 2019 kończy to zadanie po 6 sekundach, a dla wersji 2018 trwa to dłużej.


Drugie zadanie to aktualizacja dokumentacji rysunkowej po wprowadzeniu zmiany do zespołu. Cały cykl roboczy: otwarcie zespołu, zmiana położenia ramienia i powrót do dokumentacji rysunkowej jest widocznie szybciej realizowany w wersji 2019 niż w 2018.

inventor 2019


Podsumowanie testu wydajności programów

Najnowsza wersja programu Autodesk Inventor to między innymi ciągłe dążenie do polepszenia wydajności, szybkości i optymalizacji działania. Znaczną poprawę pracy odczujemy w pracy na dużych i bardzo dużych zespołach dla których ogólna wydajność programu bardzo wzrosła. Znacznie skróciły się czasy oczekiwania na tworzenie rzutów i widoków rysunkowych, znacząco wzrosła szybkość przetwarzania obrazu 3D np. w celu ustawienia widoku w żądanym położeniu, skróciły się czasy oczekiwania na wykonanie operacji.

Jeżeli masz aktywna subskrypcję lub Maintenance Plan do programu Autodesk Inventor zachęcamy do zainstalowania najnowszej wersji programu i wypróbowania opisywanych funkcji i narzędzi znacznie podnoszących wydajność pracy.

inventor webinar

Autor: Tomasz Jarmuszczak | PCC Polska

No votes yet.
Please wait...