W tym poradniku przedstawimy w jaki sposób uzyskać płaski wzór do wycięcia z blachy pióra ślimaka przenośnika ślimakowego.
Zaczynamy od pliku części, na szkicu rysujemy 2 linie i wymiarujemy je. Linia pionowa – oś ślimaka i linia poziomej – pióro ślimaka. Następnie poleceniem ZWÓJ tworzymy pióro ślimaka w zakresie 360 stopni i wysokości np 500 mm. Powstanie model powierzchniowy z którego do następnej operacji wykorzystamy spiralne linie boczne.
Tak utworzona powierzchnia jest tylko odniesieniem do kolejnej operacji. Kolejną operacją jest polecenie WYCIĄGNIECIE ZŁOŻONE. W tym poleceniu wskazujemy 2 spiralne powierzchnie ślimaka i na ich bazie tworzymy nową powierzchnie.
W wyniku tego tworzy się podobna do utworzonej nowa powierzchnia między dwoma spiralnymi powierzchniami ślimaka. Kolejny krok to wyłączenie widoczności poprzedniej operacji ZWÓJ.
Powstałą powierzchnię należy pogrubić do żądanej grubości, robimy to poleceniem POGRUBIENIE/ODSUNIECIE i podajemy grubość np. 5mm. W wyniku tego mamy model zwiniętego jednego zwoju ślimaka.
Kolejna operacja to przełączanie się na menu konstrukcji blachowej poleceniem – PRZEKSZTAŁĆ W KONSTRUKCJE BLACHOWĄ.
W konstrukcji blachowej musimy zdefiniować grubość blachy zgodną z grubością modelu poleceniem – USTAWIENIA DOMYŚLNE KONSTRUKCJI BLACHOWEJ, w polu grubość wpisujemy 5mm. Poleceniem IDŹ DO ROZWINIĘCIA uzyskujemy płaskie rozwiniecie pióra ślimaka z którego możemy wykonać rysunek lub eksport do formatu DXF czy DWG.