Menu

JAK ZROBIĆ: Rozwijanie ślimaka w programie InventorKategoria: Autodesk Inventor, Tagi: , , , ,

W tym poradniku przedstawimy w jaki sposób uzyskać płaski wzór do wycięcia z blachy pióra ślimaka przenośnika ślimakowego.


Rozwijanie ślimaka w programie Inventor

Zaczynamy od pliku części, na szkicu rysujemy 2 linie i wymiarujemy je.  Linia pionowa – oś ślimaka i linia poziomej – pióro ślimaka. Następnie poleceniem ZWÓJ tworzymy pióro ślimaka w zakresie 360 stopni i wysokości np 500 mm. Powstanie model powierzchniowy z którego do następnej operacji wykorzystamy spiralne linie boczne.

Rysunek 1 Pióro ślimaka przenośnika ślimakowego                                                         Rysunek 2 Powierzchnia ślimaka

Tak utworzona powierzchnia jest tylko odniesieniem do kolejnej operacji. Kolejną operacją jest polecenie WYCIĄGNIECIE ZŁOŻONE. W tym poleceniu wskazujemy 2 spiralne powierzchnie ślimaka i na ich bazie tworzymy nową powierzchnie.

Rysunek 3 Zwój ślimaka wykonany przez Wyciągnięcie złożone.

 

W wyniku tego tworzy się podobna do utworzonej nowa powierzchnia między dwoma spiralnymi powierzchniami ślimaka. Kolejny krok to wyłączenie widoczności poprzedniej operacji ZWÓJ.

Rysunek 4 Ukrywanie widoczności Zwoju.

Powstałą powierzchnię należy pogrubić do żądanej grubości, robimy to poleceniem POGRUBIENIE/ODSUNIECIE i podajemy grubość np. 5mm. W wyniku tego mamy model zwiniętego jednego zwoju ślimaka.

Rysunek 5 Wykonany model pióra ślimaka.

Kolejna operacja to przełączanie się na menu konstrukcji blachowej poleceniem – PRZEKSZTAŁĆ W KONSTRUKCJE BLACHOWĄ.

W konstrukcji blachowej musimy zdefiniować grubość blachy zgodną z grubością modelu poleceniem – USTAWIENIA DOMYŚLNE KONSTRUKCJI BLACHOWEJ, w polu grubość wpisujemy 5mm. Poleceniem IDŹ DO ROZWINIĘCIA uzyskujemy płaskie rozwiniecie pióra ślimaka z którego możemy wykonać rysunek lub eksport do formatu DXF czy DWG.

Rysunek 6 Rysunek z rzutami ślimaka i płaskim rozwiniętym wzorem do wycięcia z blachy.

 

Źródło: Tomasz Jarmuszczak | PCC Polska