W lipcu 2018 roku ukazała się aktualizacja do programu Autodesk Inventor 2019.1. W artykule prezentujemy nowości jakie się ukazały w tej wersji.
Polecenie Wstaw Polecenie Wstaw udostępnia dwa nowe ulepszenia w oknie wyboru elementu ramy.
|
Cieniowany podgląd elementów wstawianych
Podgląd wstawianych czy edytowanych elementów ramy został zmieniony z podglądu krawędziowego na cieniowany, przez co elementy są lepiej widoczne.
Widoczność szkicu w poleceniach Zmień i Zmień/Użyj ponownie
Linie szkicu odniesienia ramy są widoczne podczas używania poleceń edycji Zmień i Zmień/Użyj ponowne.
Zmiana wyboru elementu
W poprzednich wersjach wybór elementów ramy za pomocą okna był niedostępny w poleceniu Zmień. Wybór za pomocą okna jest obecnie włączony i można wybrać kilka elementów jednocześnie, używając opcji Wybór wielokrotny.
Podgląd operacji
Dostępny jest podgląd operacji obróbki końców elementów ramy. Dotyczy to następujących operacji:
|
Kopiowanie właściwości
Obecnie można kopiować właściwości z istniejących elementów ramy podczas użycia polecenia Wstaw i Zamień. Pozwala to na wstawianie nowych elementów wg standardu już użytego bez konieczności ustawiania kształtownika w oknie dialogowym Wstaw czy Zmień. Wybierz pipetę w oknie dialogowym, a następnie wybierz element. Jego właściwości zostaną umieszczone w polach okna Wstaw lub Zmień. Istnieje możliwość wyboru kopiowania informacji dotyczących tylko elementu ramy, orientacji lub wszystkich właściwości. |
Zmodernizowany pasek narzędzi Content Center
Pasek narzędzi w bibliotece Content Center został odświeżony, aby poprawić kontrast ikon i czytelność.
Udoskonalenia w zakresie produktywności i wydajności biblioteki Content Center
iLogic udostępnia obecnie instrukcję typu PRINT, której można użyć w regułach. Ta nowa opcja, nazywana rejestrowaniem iLogic, korzysta z nowych funkcji iLogic, aby wysłać komunikaty rejestrowania do nowego panelu programu Inventor, a także do pliku dziennika. Ponadto istnieje nowy mechanizm automatycznego śledzenia reguł. Śledzenie reguł ułatwia zwizualizowanie, kiedy i dlaczego reguła była uruchamiana.
Przegląd
Aby wygenerować dzienniki iLogic:
Uwaga: Poziom rejestrowania można także określić w oknie dialogowym Zaawansowana konfiguracja iLogic. |
Przykładowo można dodać do reguły Logger.Info („Hello World”), aby po uruchomieniu reguły utworzyć następujący wpis:
Zarządzanie komunikatami dziennika w panelu Dziennik iLogic
Aktywny poziom rejestrowania umożliwia określenie, które instrukcje w rzeczywistości są rejestrowane. Rozpocznij pracę, ustawiając jako poziom rejestrowania Debug i dołączając instrukcje logger.debug(„komunikat„) do reguł. Po zakończeniu debugowania, gdy nie są już potrzebne komunikaty Debug, można zmienić aktywny poziom rejestrowania na Info lub niższy na liście. Nie trzeba usuwać instrukcji logger.Debug z reguł. Następnie będą wyświetlane wyłącznie komunikaty: Info, Warn, Error i Fatal. To samo działanie dotyczy wszystkich poziomów rejestrowania. Przykładowo po zmianie poziomu na Info, jeśli panel dziennika jest coraz bardziej zapełniony komunikatami Info, zmień poziom rejestrowania na Warn. Komunikaty Info przestaną się pojawiać i wyświetlane będą tylko komunikaty Warn, Error i Fatal. Ustawienie aktywnego poziomu rejestrowania umożliwia wyświetlanie tylko tych typów komunikatów, które są niezbędne.
Łącza nawigacji
Po usunięciu komunikatów z panelu łącza nawigacji wyświetlane są w górnej części panelu, jeśli dostępne są starsze komunikaty. | W panelu Dziennik iLogic może być wyświetlane maksymalnie 20 000 komunikatów jednocześnie. Po wprowadzeniu ponad 20 000 komunikatów łącza nawigacji na dole panelu umożliwiają dostęp do komunikatów utworzonych po osiągnięciu limitu 20 000. | |
Śledzenie reguł
Śledzenie reguł jest nową funkcją iLogic, która pozwala na wizualizację, kiedy i dlaczego reguła była uruchamiana. Funkcja śledzenia reguł umożliwia automatyczne rejestrowanie komunikatów w momencie rozpoczęcia i zakończenia reguły, a także przyczyny wyzwolenia reguły. Aby wyświetlić te komunikaty, wystarczy ustawić aktywny poziom rejestrowania na Trace. Aby je wyłączyć, przywróć poprzedni aktywny poziom rejestrowania.
Wskazówka: Użyj instrukcji logger.Debug w przypadku normalnego debugowania. Instrukcji logger.Trace używaj tylko wtedy, gdy wymagane są bardzo szczegółowe informacje debugowania. Zachowanie funkcji śledzenia reguł jest bardzo szczegółowe i wyniki mogą wyglądać zniechęcająco. Poziomu Trace należy używać tylko wtedy, gdy wymagany jest poziom szczegółów Trace.
Opisy 3D na modelach 3D są obecnie wyświetlane w widokach udostępnionych i przeglądarce usługi Fusion Team.
SolidWorks
Obecnie można importować dane modeli siatkowych z programu SolidWorks. W sekcji Filtry obiektów okna dialogowego zaznacz opcję Siatki w celu uwzględnienia siatek w wybranym pliku.
STEP
Obecnie można importować graficzne dane opisowe PMI z pliku STEP 242 przez zaznaczenie opcji Graficzne informacje na temat produktu i wytwarzania.
AnyCAD
Poprawiono wydajność podczas importowania plików CAD 3D pochodzących z innych systemów CAD, co jest najbardziej zauważalne podczas importowania plików za złożoną strukturą zespołu.
Opcja Wyróżnij nowe polecenia na wstążce
Po włączeniu opcji Wyróżnij nowe, która jest domyślnie wyłączona, kolorowe znaczki wyróżniają nowe i zaktualizowane polecenia. Ułatwia to szybkie poznawanie nowych i zaktualizowanych poleceń używanych w procesach projektowania.
W jaki sposób można korzystać z tej funkcji? Załóżmy, że używano wcześniejszej wersji, np. 2018.2, i przechodzisz na wersję 2019. Wybierz z listy pozycję 2018.2, a wszystkie nowe i zaktualizowane polecenia od wersji 2018.2 będą zawierały znaczek. Byłyby to wersje 2018.3, 2019 oraz 2019.1.
Ponadto w przypadku użycia klawisza F1 w celu przejścia do strony pomocy, gdy ma to zastosowanie, u góry strony widać łącza do tematu Nowości z wyjaśnieniem zmiany w funkcji lub poleceniu.
Aby uzyskać więcej informacji, zobacz temat: Praca ze znaczkami Nowość i Aktualizacja.
Pola wartości zawierają nazwy parametrów w etykietach narzędzi
W polach wartości obecnie wyświetlana jest nazwa parametru w etykiecie narzędzi. Po umieszczeniu kursora na parametrze zostanie wyświetlona nazwa wraz z wartością.
Oto kilka przykładów porównania wersji 2019.1 (po lewej) z wcześniejszymi wersjami (po prawej):
Okno dialogowe
Panel właściwości
Obszar rysunku
Minipasek narzędzi
Widoki przekroju
Podczas instalowania programu Inventor można wyrazić zgodę na gromadzenie danych. Na podstawie wprowadzonych przez użytkownika danych dotyczących użytkowania programu Inventor polecenie Widok przekroju jest ustawione domyślnie jako widok w połowie.
Dziękujemy za pomoc w doborze właściwego ustawienia tego narzędzia. Dostęp do polecenia Widok przekroju można uzyskać z kart Widok i Opisz w dokumentach części i zespołów.
Ścieżka nawigacji
Łatwiejsza modyfikacja nazwy elementów w drzewku części i zespołu. Kliknij tekst, który chcesz edytować, aby go aktywować. Kliknij ponownie, aby włączyć tryb edycji i zmodyfikować tekst. Naciśnij klawisz Enter, aby zakończyć wprowadzanie zmiany. Nazwa węzła przeglądarki zostanie zaktualizowana po kliknięciu przycisku OK.
Ustawienia wstępne
Obecnie w ustawieniach wstępnych przechowywane są informacje o tolerancji dla wymiarów. Dostęp do okna dialogowego Tolerancja można uzyskać z menu rozwijanego.
Aby przywrócić brak tolerancji, ustaw jako Typ tolerancji Domyślny i zapisz ustawienie wstępne. Gdy wymiar ma tolerancję, kontrolka edycji wartości wyświetla kolorowe tło pod wysuwaną strzałką i w menu rozwijanym.
Polecenie Otwór zawiera nowe wpisy w menu:
Informacje zwrotne dotyczące edycji wartości
W przypadku polecenia Otwór, gdy wartość jest niepoprawna, na przykład określona długość gwintu jest większa od głębokości otworu, kolor wartości zmieni się na czerwony, a etykieta narzędzi informuje, że wartość jest niepoprawna, podczas jej wprowadzania. Umożliwia to natychmiastowe poprawienie wartości lub zlokalizowanie innej wartości, która wymaga edycji, aby ta wartość stała się właściwa. Gdy wartość jest poprawna, kolor wartości będzie czarny.
Aby uzyskać więcej informacji, zobacz temat Tworzenie otworów.
Aktualizacje zawartości pomocy
Następujące strony zostały zaktualizowane na podstawie opcji uzyskanych za pomocą funkcji „Czy te informacje były pomocne?”, którą można znaleźć na stronie pomocy dotyczącej tematu.