Menu

MoCap – porównanie systemów inercyjnych z Xsensem

porównanie systemów inercyjnych z systemem xsens

Kategoria: Motion Capture, Tagi: , ,

Zastanawiasz się nad mobilnym systemem MoCap, ale nie wiesz który wybrać? Przedstawiamy testy, które pomogą Ci wybrać!


Który system do MoCap wybrać?

Technologia inercyjnych systemów do motion capture zadomowiła się już na dobre w standardach rozwiązań dla firm nie tylko Indie ale także AA i jako świetny support dla tych największych!

Oczywiście, oprócz wiodącego prym Xsensa, na rynku są dostępne także inne rozwiązania. Jednak, żeby porównać jakość tych danych, najbardziej rzetelną recenzją jest przetestowanie takiego systemu w swoim studiu, jednak nie jest zawsze łatwo uzyskać dostęp do niego, więc z pomocą przychodzą tutaj recenzje osób, które miały możliwość przetestowania tych systemów i ich porównania.

W tym artykule postaramy się zebrać je wszystkie i wyszczególnić wszystkie informacje, z którymi spotkali się Ci recenzenci podczas testów!


Ron Ducats i jego spojrzenie na Xsens’a


(Pierwszy test Xsensa)

 

Jego pierwsze testy były z systemem MVN Awinda i pierwsze co rzuciło mu się w oczy to to –  że po kalibracji stream live był bez glitchy i przesunięć a character bardzo dobrze trzymał się podłogi, co porównując do Rokoko – wypadał znacznie lepiej. Ruch był bardzo czysty dzięki streamowi w szybkości 60 klatek na sekundę. Na pochwałę zasłużył także zasięg, który pozwolił wejść po po schodach i wrócić, a cały ruch został zarejestrowany. Przewagę nad Rokoko  daje mu świetnej jakości live stream oraz możliwość przeprocesowania wszystkich nagranych animacji do wyższej jakości (HD), co pozwala maksymalnie wyczyścić wszelkie drobne błędy, które mogą pojawić się przy nagraniach live.

 

Przy drugich testach na celownik wziął system Rokoko w porównaniu ze swoim Xsens Awinda i pierwsze zastrzeżenie, które się pojawiło, to że ma się wrażenie, że Obsługa klienta jest dużo lepsza, niż development samego Rokoko i rozwój stroju, który by naprawiał te wszystkie błędy. Stwierdzenie, że Rokoko jest dobrym systemem do rozpoczęcia przygód z Motion Capture jest trafne, o ile wiesz że jesteś przygotowany na masę poprawek w post-produkcji. Jednak, jeżeli będziesz wykorzystywać do bardzo stacjonarnych animacji bez wychodzenia poza mniejszy obszar i bez dynamicznych ruchów.

(Xsens vs Rokoko – porównanie po dłuższym czasie)

 

Ciekawym spostrzeżeniem jest porównanie Rokoko z systemem Akima Orion, który jest jeszcze tańszy od Rokoko, a jakość danych jest lepsza od niego, jednak jest cięższa w użyciu ze względu na okablowanie oraz kontrolery trzymane w rękach.

Podsumowując – największy problem Rokoko związane jest z magnetyzmem, co niestety prowadzi często do rozkalibrowania i utraty danych oraz wymaga sporo pracy w postprodukcji przy czyszczeniu ich.
 

 
Tutaj możecie zobaczyć pierwsze doświadczenie z systemem Rokoko Rona Ducats’a.

(Pierwsze wrażenia po 2 miesiącach używania Rokoko)


Co sądzą profesjonaliści – recencja od Filmstorm z Australijskiego studia Motion Capture

Tak wymagające studio Moton Capture jak Filmstorm wymagało oczywiście danych  najwyższej jakości, a ze względu na Pandemię i wymogów pracy zdalnej – wymagało supportu dla animatorów, dlatego zdecydowali się na zakup systemu MVN Link na potrzeby studia!

(Filmstorm i wykorzystanie systemu Xsens + tutorial MotionBuilder)

 

To co spodobało się Filmstorm, to to, że kombinezon Xsens MVN Link pozwala na rejestrowanie ruchu z prędkością 240 FPSów, co pozwala na duże możliwości edycji nagranego ruchu. Tak czy inaczej – do wykorzystania danych w Motion Builderze potrzebny jest mniejszy klatkaż, a MVN Animate świetnie radzi sobie z exportem tych danych i zmniejszeniem w poprawny sposób klatkażu.

 

Co do samej jakości, czujniki oparte na aktorze bardzo dobrze oddają nawet dynamiczny ruch a samo przygotowanie całej sesji z Xsensem trwało ok. 30 minut. Próg wejścia jest naprawdę niski do użycia takiego systemu, a wykorzystanie wielopoziomowych scenariuszy (wchodzenie po schodach) pozwalało na wykorzystanie tych systemów tam, gdzie systemy optyczne miały ograniczenia.

 

Więcej ciekawych informacji oraz pliki z nagrań od Filmstorm znajdziecie na ich stronie z artykułem: https://filmstorm.net/game-motion-capture-with-xsens/


Solomon Jagwe – Twórca Przygody Nkozy i Nankyi

Świetna recenzja dla osób, pracujących w innych programach do animacji jak iClone.

Solomon sprawdzili w swoim studiu dane z Perception Neuron oraz Xsensa MVN Link i wg. jego określenia – MVN link wygrywa zdecydowanie zasięgiem oraz czystością danych końcowych i bardzo często porównuje go do jakości hollywoodzkiej! W tej recenzji pokazał jego zalety i możliwości, jakie daje właśnie Xsens MVN Link.

Największe wrażenie na nim zrobiło oczywiście wykorzystanie multipoziomowości, czyli wchodzenie po schodach i czystość tego ruchu! Co z resztą możecie usłyszeć po entuzjazmie tej osoby, gdy o tym opowiada 😊.

Przykładów w sieci jest oczywiście dużo więcej, jednak jeżeli chciałbyś sprawdzić jakość danych i jak działa ten system – skontaktuj się z nami i umów na sesję wirtualną, żeby pokazać możliwości tego systemu!

 

Autor: Michał Chmielewicz | PCC Polska