Menu

Co robiliśmy na Przeglądzie Filmów Animowanych „HALO ECHO”?

W dniach 25 – 28 maja br. mieliśmy zaszczyt wspierać VI Międzynarodowy Przegląd Filmów Animowanych Autorstwa Dzieci „HALO ECHO”, organizowany przez Europejską Fundację Edukacji Filmowej wraz z Centrum Technologii Audiowizualnych i Instytucją Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. 

Przegląd „Halo Echo” to najpopularniejsze w Polsce forum prezentacji dziecięcej twórczości filmowej. W tegorocznej edycji zgłoszono do konkursu ponad 215 filmów animowanych, zarówno rodzimych jak i zagranicznych produkcji, poruszających różne treści. Na przeglądzie zaprezentowano twórczość filmową autorów w trzech kategoriach wiekowych: do 10 lat, od 11 do 14 i od 15 do 19 lat. Nadesłane filmy krótkometrażowe były wykonane różnymi technikami (np. animacja poklatkowa, animacja komputerowa 2D) i poruszały przekrój tematów: od prostych historii z życia wziętych po te zaangażowane społecznie. 

Uczestnicy przeglądu mogli podziwiać dzieła filmowe, uczestniczyć w koncertach, spotkaniach autorskich i warsztatach filmowych. Warsztaty zostały stworzone  pod opieką profesjonalnych twórców obrazów animowanych.

Z ramienia PCC Polska Patryk Konieczny poprowadził warsztaty animacji komputerowej w programie Autodesk 3ds Max. Grupa uczestników miała za zadanie wykonać animację statku kosmicznego w przestrzeni. W pierwszy dzień warsztatów dzieci i młodzież nauczyli się podstaw obsługi programu 3ds Max, modelowania, tworzenia obiektów i otoczenia. W kolejnym dniu wykorzystali materiały i tekstury w animacji i renderingu gotowej sceny. Mimo bardzo napiętego programu (warsztaty trwały jedynie po 2 godziny przez dwa dni), grupa niesamowicie szybko przyswoiła sobie zakres i udało się nawet wyrenderować krótkie animacje.

Przegląd zakończył się 28 maja galą w sali kinowej Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Na Gali odbyło się uroczyste wręczanie nagród zwycięzcom w swoich kategoriach wiekowych. PCC Polska miała także swój wkład w galę i ufundowała nagrodę główną festiwalu, która została przyznana Szymonowi Ruczyńskiemu z przejmującym filmem „Krzyk”.

 

Zachęcamy do obejrzenia wybranych filmów krótkometrażowych na kanale „Halo Echo” oraz dokumentacji fotograficznej:

 

DSC_0158 kopia DSC_0117 kopia
DSC_0162 kopia DSC_0420 kopia
 DSC_0155 kopia  0189 kopia
 20170528_113000 kopia  IMG_3026 kopia
IMG_3039 kopia IMG_3049 kopia

 

 

 

Źródło: PCC Polska / al-halo-echo.pl