Podczas konferencji SIGGRAPH 2023 Autodesk ogłosił, że pracuje nad integracją generatywnego AI z Maya, które pozwoli na generowanie tekstur, materiałów i obrazów HDR bezpośrednio w programie.
Autodesk, wychodząc na przeciw obecnym trendom i potrzebom produkcyjnym, podjął współpracę z firmą NVIDIA, z którą pracuje nad integracją oprogramowania Picasso z Maya. Zwraca przy tym uwagę, że pierwszym krokiem będzie rozwiązanie zagadnień odpowiedzialności i etyki wiążącej się z korzystaniem z AI. Możliwość generowania materiałów, tekstów i HDRI bezpośrednio do shaderów pozwoli znacznie przyspieszyć proces tworzenia i ustawiania oświetlenia.
Według Autodesk nowe usługi AI sprawią, że opracowywanie wyglądu i oświetlenie scen będą „dramatycznie szybsze”.
Nvidia skomentowała, że „wzmocnienie przepływów pracy klientów Autodesk za pomocą sztucznej inteligencji pozwala artystom skoncentrować się na tworzeniu treści, a ostatecznie będzie ono znacznie szybsze”.
Assety generowane będą bezpośrednio do LoodevX, nowego interfejsu pozwalającego na tworzenie shaderów w formacie USD.
Autodesk ogłosił także nowe partnerstwo z Wonder Dynamics, twórcą Wonder Studio, popularnej platformy internetowej opartej na sztucznej inteligencji, służącej do wstawiania postaci 3D do materiału wideo. Praca „umożliwi artystom wykorzystanie mocy sztucznej inteligencji na potrzeby procesów tworzenia efektów wizualnych opartych na postaciach”, począwszy od integracji Maya i Wonder Studio. W tej chwili dane mocap wygenerowane przez Wonder Studio można zaimportować do programu Maya w formacie FBX, ale integracja jest mniej ścisła niż w Blenderze, gdzie użytkownicy mogą eksportować rzeczywiste pliki scen.
Firma Autodesk ogłosiła wprowadzenie na rynek Maya Assist, nowego systemu opartego na sztucznej inteligencji, umożliwiającego manipulowanie scenami w programie Maya poprzez wprowadzanie podpowiedzi tekstowych w języku naturalnym zamiast korzystania ze standardowych narzędzi i poleceń menu. Opisywany jako „nowy sposób interakcji z danymi sceny Maya” przy użyciu usługi Azure OpenAI firmy Microsoft , program Maya Assist miał już premierę wersji beta 5 kwietnia 2022 r. jednak dopiero teraz wyszła poza etap testów użytkowników.
Produkt umożliwia artystom automatyczne manipulowanie scenami za pomocą podpowiedzi tekstowych w języku naturalnym bezpośrednio w programie Maya. Na przykład możesz poprosić o skopiowanie obiektu, zwiększyć jego rozmiar o 25% lub dodać kamerę i wycelować w dowolne miejsce. Autodesk nie ogłosił żadnych wymagań systemowych dla Maya Assist poza wymaganiami samej Maya ani nie powiedział, czy będzie on dołączony do subskrypcji Maya, czy też jako dodatkowa usługa komercyjna.
Rozwój generatywnego AI gwałtownie przyspieszył, a producenci oprogramowania widzą w nim duży potencjał. Podczas gdy z generowaniem obrazów 2D radzi sobie sprawnie, w dziedzinie 3D wciąż raczkuje. Z pewnością interesujące będzie obserwować rozwój sztucznej inteligencji także w tej dziedzinie.
Autor: Łukasz Kocyk | PCC Polska