Menu

Interfejs Maya 2017 – przypomnienie podstaw – Tips & TricksKategoria: Aktualności, Tagi: , ,

Być może dla większości użytkowników Maya dzisiejsza informacja może być banalna. Jednak osoby, które zaczynają swoja przygodę, z tym kombajnem do animacji, mogą być na początku zdezorientowane mnogością funkcji i ilością narzędzi.


Podstawy pracy w Autodesk Maya 2017

Ponieważ sam dopiero niedawno zacząłem przygodę z pracą w Maya, razem ze mną będziecie mogli uczyć się stopniowo podstawowych, a w niedalekiej przyszłości, również zaawansowanych narzędzi programu. Tym razem zaczniemy od kompletnych podstaw, ale nie każdy (zwłaszcza początkujący) o nich wie. Otóż mowa o menu rozwijanym pod prawym przyciskiem myszy (PPM) i nie tylko pod nim.

 

Każdy użytkownik Maya wie, że po kliknięciu na obiekt PPM otwiera nam się menu z różnymi opcjami, można to odkryć wręcz w pierwszych sekundach użytkowania programu:

maya1

Do wielu innych funkcji posiadamy dostęp z górnej wstążki, w której znajdują się nasze narzędzia:

maya2

Jednak istnieje również drugi nieco wygodniejszy sposób na dotarcie do tych narzędzi, dzięki przyciskowi SPACJA na klawiaturze. Otóż wystarczy najechać na obszar roboczy kursorem a następnie… wcisnąć spację. Tak, tylko tyle i aż tyle, prosty przycisk spacji daje nam potężny skrót do narzędzi:

maya3

Z naszego menu możemy rozwijać nasze wstążki zawarte w menu otwartym za pomocą spacji:

maya4

Dodatkowo klikając PPM na opcje w otwartym menu możemy dostać się do bardziej rozwiniętych narzędzi:

maya5 maya6

Jak zatem widać warto badać program Maya pod każdym kątem, gdyż można się natknąć na bardzo zaskakujące funkcjonalności.

Jeżeli znacie ciekawe tricki, czy funkcjonalności, którymi chcielibyście się pochwalić w Maya lub 3ds Max-ie (wliczając w to wszystkie ich rozszerzenia jak np. V-Ray czy Bifrost), to zapraszam do pochwalenia się nimi pisząc na email tips@pccpolska.pl, przedstawimy je na naszej stronie!

 

Źródło: Patryk konieczny | PCC Polska