Menu

Inventor 2019 – Wstawianie otworu według utworzonego szablonuKategoria: Autodesk Inventor, Tagi: , , ,

Program Autodesk Inventor w najnowszej wersji 2019 wprowadza znaczną ilość usprawnień i nowości. Na szczególną uwagę w programie Inventor wersji 2019 zasługują: znacznie wydajniejsza i usprawnioną obsługa dużych zespołów, udostępnianie online projektu nad jakim pracujemy i nowe polecenie do wstawiania otworów.


Nowe okno dialogowe wstawiania otworu zostało całkowicie przebudowane i zmienione. Okno dynamicznie zmienia się w zależności od wybranego typu otworu, jest bardzo przejrzyste, ma możliwość ukrycia nieużywanych elementów.

Rysunek 1 – Okno dialogowe Otwór – Inventor 2019

Zaczynając wstawianie otworu nie trzeba wybierać sposobu pozycjonowania, program sam po wstaniu elementu domyśla się jak chcemy pozycjonować otwór: czy ze szkicu, czy w środku zaokrąglenia, czy wskazać 2 wymiary. Za jednym wyborem polecenia możemy wstawić i spozycjonować wszystkie otwory o tym samym rozmiarze. W nowym oknie dialogowym mamy do wybory 4 typy otworów, rodzaje gwintów, rozmiar, kierunek, kąt wiertła itp. parametry otworu.

Bardzo przydatną opcją jest możliwość zdefiniowania przez użytkownika szablonów otworu jakie najczęściej wykorzystuje. Po ustaleniu paramentów otworu można zapisać szablon na rozwijalnej liście np.: M8 przelotowy.

Rysunek 2 – Lista zdefiniowanych szablonów otworów

W ten sposób można stworzyć szablony najczęściej wykorzystywanych otworów i przyspieszyć tworzenie części dzięki wyborowi z listy zdefiniowanych otworów.

Źródło: Tomasz Jarmuszczak, PCC Polska