Menu

Bezproblemowa instalacja, odinstalowanie i aktywacja produktów Autodesk – poradnik, część 2

Przedstawiamy drugą część serii odpowiadającej na najczęściej pojawiające się problemy techniczne, pojawiające się podczas instalacji licencji, oraz prezentujemy ich możliwe rozwiązania.

Aktywacja licencji programów Autodesk

W poprzedniej części opisałem jak prawidłowo przygotować się do procesu instalacji programów Autodesk. Tym razem opiszę proces odwrotny tj. jak prawidłowo odinstalować te produkty plus krótkie wyjaśnienie jak aktywować obecne licencje subskrypcyjne.


W poprzednim roku Autodesk odszedł od typowych numerów seryjnych i produkty przypisane są do naszego konta Autodesk oraz maila na którym mamy założone konto. Przy pierwszym starcie programu wystarczy zalogować się kontem Autodesk i program wystartuje. Wcześniej polecałem mały program tj. aplikacja na pulpit Autodesk i w tym przypadku również jest pomocny. Wystarczy, że nawet w nim jesteśmy zalogowani i każdy nowy program wykryje dane logowanie i sprytnie aktywuje się w praktycznie niewidoczny dla nas sposób.

Aktywacja licencji Autodesk najczestsze problemy FAQ 1

 


Z kolei do odinstalowania produktów Autodesk najlepiej wykorzystać po prostu panel sterowania.

Aktywacja licencji Autodesk najczestsze problemy FAQ 2

 

Na przykładzie 3ds Max zaczynamy usuwanie od dodatków typu: biblioteki materiałów, mtoa itd. i później dopiero usuwamy samego 3ds max

W eksploratorze windows lokalizujemy i usuwamy folder instalacyjny dla każdego produktu Autodesk, który został odinstalowany. Na przykład:

          C:\Program Files\Autodesk\3ds Max 2020

Usuwamy następujący folder:

          C:\Program Files\Common Files\Autodesk Shared

Usuwamy następujące foldery profilu użytkownika (oczywiście zamiast username wpisujemy naszą nazwę użytkownika). Część tych folderów jest ukryta, więc w przypadku ręcznego wyszukiwania danego folderu musimy włączyć widoczność ukrytych plików (opcje folderów -> widok -> pokaż ukryte, pliki foldery i dyski).

          C:\Users\%username%\AppData\Roaming\Autodesk

          C:\Users\%username%\AppData\Local\Autodesk

          C:\Users\Public\Documents\Autodesk

          C:\ProgramData\Autodesk

Warto też przeczyścić z pozostałości rejestr systemu:

  • w wyszukiwarce wpisujemy regedit lub windows+r też regedit
  • już w rejestrze usuwamy następujące wartości:

                            – HKEY_CURRENT_USER\Software\Autodesk

                            – HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Autodesk

Aktywacja licencji Autodesk najczestsze problemy FAQ 3

Teraz już mamy pewność, że nic nie pozostało po produkcie Autodesk. Tą metodę warto też stosować gdy z jakiegoś powodu mamy problem z danym programem i chcemy przygotować się do „czystej” instalacji. W przypadku pytań czy problemów zapraszam do kontaktu.

 

 

Autor: Jakub Baran | PCC Polska