Menu

Autodesk Inventor – dodatkowe narzędzia dostępne z programem

Autodesk Inventor - dodatkowe narzędzia dostępne z programem

Kategoria: Autodesk Inventor, Tagi: ,

Autodesk Inventor to więcej niż program! Poza nim dostajesz aż 12 dodatkowych narzędzi, które będą wspierać Twoją pracę projektową. Dowiedz się więcej z artykułu!


Dodatkowe narzędzia dostępne z programem Autodesk Inventor 

Dodatkowe narzędzia dostępne z programem Autodesk Inventor 

Zapraszamy na artykuł dotyczący dodatkowych narzędzi dostępnych wraz z programem Autodesk Inventor. Zestaw kilkunastu niezależnych programów uzupełnia możliwości programu Autodesk Inventor w wielu obszarach takich jak: zarządzanie projektami, administrowanie licencjami, dostępu do dodatkowych zasobów projektowych czy prac realizowanych na wielu dokumentach. Publikacja przybliży do czego służą dodatkowe narzędzia i jak się nimi efektywnie posługiwać tak aby praca w programie Autodesk Inventor była jeszcze bardziej efektywna.

Wszystkie opisywane narzędzia dostępne są w Menu->Start -> Autodesk Inventor 20XX. W zależności od wersji językowej, jaka została zainstalowana na komputerze mogą się one różnić nazwą.


1. Autodesk App Manager

Autodesk App Manager to narzędzie służące do zarządzania zainstalowanymi dodatkami w programie Autodesk Inventor, ale tylko tymi pobranym ze sklepu internetowego Autodesk App Store. Uruchamiając to  narzędzie otrzymujemy w oknie wykaz wszystkich dodatków pobranych ze sklepu Autodesk i zainstalowanych na komputerze. Poza nazwą dodatku otrzymamy tu szereg dodatkowych informacji jak wersja, kto jest wydawcą tego dodatku, kiedy został zainstalowany, jaki ma rozmiar a co najważniejsze możemy też otrzymać informację, czy istnieje nowa wersja tego dodatku. Jeśli tak to bezpośredni link przekieruje nas na właściwą stronę w sklepie Autodesk. W razie potrzeby możemy się też posłużyć tym narzędziem aby szybko odinstalować niepotrzebne już dodatki bez potrzeby szukania ich w Aplikacjach Systemu Windows. Te proste, ale skuteczne funkcjonalności  Autodesk App Manager-a pozwolą nam zawsze  posiadać aktualną informacje na temat używanych przez nas dodatków w programie Autodesk Inventor.

1 Autodesk App Manager


2. Autodesk Multi-Sheet Plot 2020

Autodesk Multi-Sheet Plot to narzędzie realizujące rozkład arkuszy rysunkowych programu Inventor idw lub dwg do wydruku na ploterach wielkoformatowych. Dzięki rozbudowanym możliwościom definiowania parametrów takiego układu, uzyskamy wysoki stopień wykorzystania papieru, a tym samym możemy liczyć na ograniczenie kosztów druku dokumentacji płaskiej. W kolejnych krokach przygotowania wydruku wybieramy rysunki z dysku aby po chwili otrzymać podgląd rozkładu wszystkich arkuszy na wybranym rozmiarze papieru. Narzędzie to sprawdzi się wszędzie tam gdzie konieczne jest drukowanie rysunków w różnych formatach np. A4, A3, A2, A1, A0 dysponując jednym urządzeniem drukującym np.: ploterem A0.

2 Autodesk Multi-Sheet Plot 2020 1 2 Autodesk Multi-Sheet Plot 2020

3. Edytor projektów Inventor 2020

Każdy użytkownik programu Autodesk Inventor spotkał się z pojęciem „projekt”. Projekt to zbiór informacji niezbędnych do poprawnego zarządzania wszystkimi plikami  wykorzystywanymi podczas pracy w programie od modeli części „ipt” poprzez zespoły „iam”, rysunki „idw/dwg”, ale to również zestaw informacji dotyczących położenia i dostępności bibliotek, szablonów, stylów i wielu innych parametrów wpływających bezpośrednio na spójność projektowanych przez nas wyrobów.  Edytor projektu to zewnętrzny program umożliwiający edycję każdej z tych informacji. Dzięki niezależnemu interfejsowi możliwa jest np. edycja właściwości różnych projektów bez przerywania pracy konstruktora, co nie byłoby możliwe używając narzędzia „Projekty” w samym Inventorze.  Funkcjonalności „Edytora projektów” mogą np. zostać wykorzystane podczas zdalnej administracji projektami na stacji roboczej , tak aby jednak nie wymuszać przerwy w pracy użytkownika lokalnego.

3 Edytor projektów Inventor 2020


4. Menadżer dodatków 2020

Menadżer dodatków to kolejny program dostępny z Menu Start -> Autodesk Inventor 2020 umożliwiający zarządzanie wszystkimi dodatkami (pluginami)  dostępnymi w programie Inventor. Uruchamiając ten program pojawia się okno z listą wszystkich zainstalowanych rozszerzeń w programie Autodesk Inventor. Zaznaczając dowolne z nich dostajemy informację o opisie, nazwie, wydawcy, położeniu a co najważniejsze uzyskujemy możliwość wyboru czy chcemy ten dodatek używać, czy może chcemy go zablokować. Na liście tej zobaczymy wiele narzędzi dostępnych standardowo w programie Autodesk Inventor. Jeżeli z jakiegoś dodatku nie korzystamy można do usunąć. Wtedy program Inventor szybciej się uruchamia, wykorzystuje mniej pamięci RAM. Program ten jest kolejnym z narzędzi umożliwiających zarządzanie zasobami Inventora bez konieczności jego uruchamiania.

4 Menadżer dodatków 2020


5. Narzędzie resetowania programu Inventor

Narzędzie resetowania programu to prosty program umożliwiający przywrócenie ustawień  programu Autodesk Inventor do stanu początkowego zaraz po instalacji. Jeżeli na komputerze jest zainstalowanych więcej niż jedna wersja to możemy wybrać dowolną z nich np.: 2021, 2020,…. Resetowanie dotyczy wszystkich ustawień programu Inventor od Opcji aplikacji, przez Zarządzanie dodatkami, aż po pokazanie okna startowego przy starcie. W ten sposób nie musimy przeprowadzać reinstalacji całego oprogramowania jeśli zależy nam tylko na przywróceniu ustawień domyślnych.

5 Narzędzie resetowania programu Inventor 1 5 Narzędzie resetowania programu Inventor

6. Property Mapping for Importer CAD Data

Podczas importowania modeli 3D z innych programów 3D do programu Inventor można ustawić też import właściwości iProperties. Program Property mapping służy do ustawienia schematu kopiowania właściwości podczas importu modeli do pól iProperty. Wiele programów CAD-owskich ma możliwość zapisywania różnego rodzaju informacji w samym modelu ogólnie nazywanymi Właściwościami. Każdy z nich ma jednak swój własny system zapisu. Opisywane narzędzie pozwala przypisać odpowiednim właściwością iProperty dowolne właściwości z importowanych oryginalnych modeli. Narzędzie to przystosowane jest do mapowania plików z 6 różnych formatów CAD w tym: CATIA, PRO-E, NX, SolidWorks, SolidEdge oraz neutralnego pliku STEP. Dzięki temu zaimportowane modele nie zgubią kluczowych informacji jakie im zostały zapisane na etapie projektowania w innych systemach CAD.

6 Property Mapping for Importer CAD Data


7. Kreator przenoszenia zasobów rysunkowych

Zasoby rysunkowe to konieczne elementy każdego rysunku. W skład zasobów wchodzą tabelki rysunkowe, ramki, symbole. Czasami może się zdarzyć, że pewne zasoby, które mamy na jednym rysunku chcielibyśmy mieć również na innych. Do przenoszenia tych danych służy „Kreator przenoszenia zasobów rysunkowych” To narzędzie dostępne z Menu Start pozwala wybrać dowolny rysunek idw lub dwg z dysku jako źródło zasobów a następnie wskazać rysunki docelowe. W ten sposób możemy szybko skopiować tabelki, ramki i symbole do dowolnej ilości rysunków.

7 Kreator przenoszenia zasobów rysunkowych


8. Supplier Content Center

Supplier Content Center to narzędzie umożliwiające szybki dostęp do Internetowych zasobów z modelami 3d dostarczanych przez światowych producentów. Do najpopularniejszych portali zalicza się TraceParts zawierający bazy danych setek firm z całego Świata. Dzięki alfabetycznemu ułożeniu całej bazy łatwo jest wyszukać interesującego nas dostawcę komponentów, którego produkt chcielibyśmy pobrać w postaci modelu 3D. Większość elementów można pobrać w różnych formatach, tak natywnych (np. step, sat, igs) jak również dedykowanych dla aplikacji CAD np. Inventor: ipt, iam, albo AutoCAD dwg. Poza wyborem formatu portale te oferują rozbudowane narzędzia wyboru parametrów wybranych komponentów, dzięki czemu w łatwy sposób otrzymamy model elementu spełniającego nasze wymagania konstrukcyjne. Modele te mogą później służyć jako integralne komponenty naszych projektów i tym samym zaoszczędzić czas, który musielibyśmy przeznaczyć na zamodelowanie ich własnoręcznie.

8 Supplier Content Center 1 8-Supplier-Content-Center

9. Harmonogram zadań

Harmonogram zadań jest programem często niedocenianym przez użytkowników programu Inventor, a umożliwiającym zaplanowanie szeregu operacji i dalszą ich realizację w czasie gdy np. komputer nie będzie wykorzystywany. Ilość różnych rodzajów zadań, które można zaplanować jest naprawdę imponująca.

9 Harmonogram zadań

Mogą to być:

  • eksport rysunków do formatu AutoCAD dwg,
  • wydruk rysunków,
  • import modeli CAD do programu Inventor,
  • publikowanie do DWF,
  • publikowanie do PDF3D,
  • migracja plików ze starszych wersji do wersji bieżącej,
  • aktualizacja złożonych projektów,
  • usuwanie starych plików.

Każde zadanie może być przygotowane dla wielu dokumentów na dodatek zaplanowane na dowolny czas np. nocny, tak aby podczas długotrwałych operacji obciążających system nie blokować komputera w godzinach pracy. Każde z takich zadań można zaplanować nie tylko na tylko jedno wykonanie, ale również na ich cykliczną realizację ustalając cykl na codzienny, tygodniowy lub miesięczny. Większość z tych zadań pozwala na definiowanie parametrów dostępnych standardowo w programie Inventor.

Harmonogram zadań będzie bardzo przydatnym narzędziem dla każdego konstruktora, który zmaga się z koniecznością realizacji długotrwałych czynności, które jednak mogą być realizowane bez bieżącego udziału użytkownika.


10. Menadżer bibliotek stylów

Narzędzie Menadżer bibliotek stylów jest dedykowane osobom zarządzającym zasobami programu Inventor Pozwala ono na kompleksowe zarządzanie bibliotekami stylów dostępnymi w systemie. Praca odbywa się na 2 bibliotekach, pomiędzy którymi można wykonywać szereg operacji takich jak: kopiowanie stylów, usuwanie, przenoszenie. Narzędzie to umożliwia także porównywanie bibliotek stylów pod kątem ich zawartości, a dzięki rozbudowanemu interfejsowi możliwe jest wizualne rozróżnienie różnic w obu badanych bibliotekach. Menadżer bibliotek stylów będzie na pewno przydatne wszystkim tym, którzy w pracy potrzebują korzystać z różnych ustawień dla różnych projektów. Dzięki Menadżerowi bibliotek tworzenie dedykowanych bibliotek stylów dla różnych projektów stanie się znacznie prostsze, szybsze i tym samym mniej pracochłonne.

10 Menadżer bibliotek stylów


11. Asystent projektów

Asystent projektów – Design Assistant to jedno z bardziej rozpoznawalnych narzędzi dołączonych do programu Inventor. Większość konstruktorów, używa tego narzędzia do zmian nazwy plików w zespole czy rysunku bez utraty powiązań i zależności, co niewątpliwie stałoby się gdybyśmy takie nazwy plikom zmienili bez użycia Asystenta projektów.

11 Asystent projektów

 

11 Asystent projektów 1

Asystent projektów, daje znacznie więcej możliwości, a wśród nich np.: zamiana komponentu na utworzony od nowa, kopiowanie właściwości iProperty pomiędzy dowolnym plikiem źródłowym a innymi plikami.

Poza tym dzięki asystentowi projektu można odnaleźć tzw. pliki zależne czyli na przykład wczytując zespół można znaleźć rysunki, które są stworzone na podstawie tego zespołu, a możliwość filtrowania po rodzajach plików (części, rysunki, prezentacje, zespoły) ułatwia znalezienie tych dokumentów na których nam zależy.

Przydatną funkcjonalnością może być również generowanie raportu w postaci pliku tekstowego. Raport taki może zawierać całą strukturę albo wykaz właściwości wybranego projektu.

Te pokrótce opisane możliwości Asystenta projektu powinny zainteresować każdego, kto potrzebuje mieć możliwość zarządzania projektami programu Inventor –  a więc np. edycji właściwości, zmiany komponentów, wyszukiwania plików zależnych bez konieczności otwierania każdego z modeli czy rysunków w samym programie Inventor.

 


 

Autor: Tomasz Jarmuszczak | PCC Polska