Prezentujemy ciekawy przykład na rozwinięcie zwojów powierzchni ślimaka wykonanego z blachy. Wykorzystać można do modelowania i rozwinięcia pióra przenośnika ślimakowego. To odpowiedź na pytanie w jaki sposób na płasko rozwinąć powierzchnię ślimaka tak, aby otrzymać rysunek do wycięcia z blachy.
Autorem tego projektu jest prawdopodobnie Derek Burns, poniżej zamieszczamy link do postu w którym znajduje się to rozwiązanie.
http://forums.autodesk.com/t5/Inventor-General/Create-Flat-Pattern-of-Auger-Spiral/td-p/2678826
1. Pobierz i rozpakuj załączony plik projektu.
2. W załączonym pliku części Inventora są dwie bryły. Jedna bryła to zwój ślimaka wykonany poleceniem „Zwój”, czyli to, co chcemy otrzymać na gotowo po zwinięciu, a druga bryła to na płasko narysowany rozwinięty wzór, do utworzenia dokumentacji 2D. Płaskie rozwiniecie wyliczane jest wyliczane na podstawie zależności geometrycznych.
3. Rozmiarem ślimaka można sterować przez parametry, poleceniem Fx. Poniżej prezentuje listę parametrów sterujących rozmiarem ślimaka.
4. Zmieniając parametry: grubość blachy, średnica zewnętrzna ślimaka, średnica wału ślimaka i skok, możemy wygenerować dowolny rozmiar pióra ślimaka.
5. Model ślimaka zawiera 2 bryły. W celu wygenerowania dokumentacji 2D należy w modelu 3D w folderze przeglądarki „Korpusy bryłowe” ukryć widoczność „Bryły 1”, a pozostawić widoczność „Bryły 2”.
6. Tak przygotowany model może posłużyć do utworzenia dokumentacji 2D rozwiniętego pióra ślimaka.
7. Wygenerowany rysunek rozwiniętego pióra można sprawdzić za pomocą poniższych wzorów analitycznych. Model rozwinięty pióra slimaka jest konstrukcją geometryczną przybliżaną trójkątami i stąd wynikają niewielkie różne długości.
Bądź na bieżąco! Zamów nasz biuletyn branżowy – raz w miesiącu prześlemy informacje z branży oraz szczegóły naszych promocji. Bez spamu. Z możliwością rezygnacji.
[easy_contact_forms fid=13]