Menu

JAK ZROBIĆ: Analiza tolerancji w Inventorze

Posiadacze kolekcji PD&MC mają przewagę – od teraz mogą skorzystać z narzędzia Analiza Tolerancji i wykonać analizę łańcuchów wymiarowych w programie Autodesk Inventor.


Analiza tolerancji w Inventorze

W listopadzie 2018 roku ukazał się dodatek do programu Autodesk InventorInventor Analiza Tolerancji. Dodatek wchodzi w skład pakietu programów Autodesk Product Design & Manufacturing Collection i dostępny jest dla posiadaczy aktywnej subskrypcji pakietu.


Przebieg analizy tolerancji w Inventorze

Po otwarciu pliku zespołu, który chcemy poddać analizie tolerancji musimy wskazać 2 płaszczyzny między którymi chcemy wykonać analizę – wymiar bazowy. Następnie wskazujemy części uczestniczące w badanej analizie i powierzchnie którymi się ze sobą stykają. Jeżeli elementy łączone są wiązaniem Zestawiającym to program wykryje istniejący łańcuch wiązań i nie będziemy musieli wskazywać wszystkich płaszczyzn połączonych elementów.

Po wskazaniu elementów program generuje widok wymiarów części uczestniczących w analizie. W tabeli obok jest lista części dla których można zdefiniować indywidualne tolerancję każdej z nich. W tabeli otrzymujemy też wynik sumowania tolerowanych wymiarów, oraz do wyboru różne rodzaje obliczeń tolerancji: najgorszy przypadek wykonania, pierwiastek sumy kwadratów wymiarów, czy dane statystyczne jak:  Cpk, Sumę, % uzysku czy DPMO. Dla wszystkich obliczeń generowany jest raport wykresy z wynikami, czy rozkłady statystyczne. Prowadząc analizę można określić jej warunki – Cele, jakie mamy osiągnąć np.: dolny limit wymiaru, górny limit wymiaru czy odchyłki, itp.

Program analiza tolerancji może nam odpowiedzieć na pytanie jak ustawić tolerancje poszczególnych części, żeby sumaryczny wymiar nie przekroczył np.: 100 mm i który element ma największy wpływ na osiągniętą tolerancje wykonania.

Program Inventor Analiza Tolerancji jest dostępny jako 30-dniowa wersja demo dla użytkowników programu Inventor.


Przemysław Sokołowski, inżynier aplikacji i ekspert, pokazuje jak wykorzystać narzędzie i ułatwić sobie pracę w Inventorze.

 

 

Źródło: Tomasz Jarmuszczak | PCC Polska