Menu

Konstruowanie w Inventorze na Macu – to możliwe!

Uruchomienie Inventora na Macu

Kategoria: Autodesk, Tagi: , ,

W Polsce niekwestionowanym liderem na rynku systemów operacyjnych pozostaje Microsoft z Windowsem. Sprzęty Apple z MacOS, takie jak MacBook czy iMac, wciąż stanowią nisze, jednak coraz więcej osób z różnych powodów decyduje się na przesiadkę na system konkurencji.


Jak uruchomić Inventora na systemie macOS?

Autodesk uwzględnia użytkowników „jabłek” w planach rozwoju swoich produktów, takich jak AutoCAD, AutoCAD LT lub Fusion 360. Czasem jednak te programy mogę nie wystarczyć na pewnym etapie rozwoju firmy i pojawia się potrzeba skorzystania z bardziej rozbudowanych narzędzi jak np. Inventor Professional. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji, gdy chcemy pozostać na systemie Apple, ale nie możemy na nim natywnie zainstalować programu?

Inventor nie należy do puli programów, które posiadają swoją wersje na komputery Mac. Aby pracować w Inventorze na komputerze Apple niezbędne jest uruchomienie na nim Windowsa. Są na to dwa sposoby.

Sposób 1. – partycjonowanie dysku macOS

Pierwszym sposobem jest zainstalowanie Windowsa obok macOS. Można to zrobić poprzez partycjonowanie dysku. Na jednej partycji zostawiamy macOS, a na drugiej instalujemy Windowsa.

Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Przede wszystkimi jest ono darmowe i nie wymaga zewnętrznych programów. Całą operacje możemy wykonać sami, w obrębie własnego sprzętu. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy pełnoprawny system operacyjny, z drugiej jednak strony, jeżeli całą pozostałą pracę wykonujemy w środowisku Mac, przełączanie się miedzy systemami wymaga od nas restartowania komputera, co w dłuższej perspektywie czasu może być uciążliwe.


Sposób 2. – instalacja programu Paralles

Innym sposobem jest wspomaganie się zewnętrzną aplikacją. Program Paralles służy do wirtualizowania innych systemów w środowisku macOS. Dzięki niej możesz uruchomić Windowsa jako osobną aplikację w okienku. Następnie na tak uruchomionym systemie instalujesz Inventora i gotowe!

Możesz pracować w Inventorze i swobodnie przełączać się między aplikacjami na Macu. Przy codziennej pracy nie powinieneś zauważyć różnic w korzystaniu z Inventora na wirtualnym systemie względem tradycyjnie zainstalowanego Windowsa. Największą zaletą Paralles jest to, że pliki, które posiadasz lokalnie na Macu, będziesz mógł współdzielić z Windowsem. Bez potrzeby kopiowania i duplikowania plików na dysku, bez pendrive’ów. Z poziomy Windowsa w Paralles uzyskasz pełny dostęp do Twoich projektów.

To rozwiązanie ma jednak jedna wadę – program Paralles nie jest darmowy. Jego koszt to około 80 dolarów za rok.


Jeżeli jesteś zainteresowanym takim rozwiązaniem, ale wizja uruchomienia wirtualnego systemu wydaje Ci się skomplikowana to poniżej przedstawiamy instrukcje:

  • Ściągnij i zainstaluj Paralles na swoim komputerze z macOS – stąd możesz pobrać wersje próbną: parallels.com
  • Ze strony Microsoft pobierz obraz Windows 10: microsoft.com
  • Uruchom Paralles
  • Znajdź i wybierz pobrany wcześniej obraz Windowsa
  • Wprowadź klucz Windowsa lub wykonaj instalacje ekspresową. Klucz będziesz mógł podać po zainstalowaniu
  • Przejdź przez proces instalacyjny Windows
  • Pobierz i zainstaluj Inventor Professional w środowisku Windows: autodesk.pl
  • Gotowe!

Korzystając z któregoś z przedstawionych wyżej rozwiązań będziesz mógł pozostać w swoim ulubionym środowisku macOS jednocześnie w pełni wykorzystując potencjał programów Autodesk.

Jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem pracy w Inventorze zgłoś się do nas po ofertę. Inventor występuje również w pakiecie z AutoCAD pod postacią kolekcji mechanicznej Product Design & Manufacturing Collection od Autodesk.


Autor: Marcin Sroka | PCC Polska


No votes yet.
Please wait...