Menu

Koloryzowanie polygonów – Tips&TricksKategoria: Pomoc techniczna - grafika 3D i wizualizacje, Tagi: , ,

Dobrze zanimowana postać w grach i animacjach to podstawa, którą musi poznać każdy junior animator i 3d artist. Zobacz jak dzięki zwizualizowaniu polygonów układanie poszczególnych części siatki modelu podczas animacji jest dużo szybsze.


Sporym ułatwieniem zarówno w 3ds Max’ie jak i w Maya jest nadawanie odmiennej barwy poszczególnym polygonom, oraz zespołom polygonów. Dzięki temu zwizualizuje to układanie się poszczególnych części siatki modelu podczas animacji.

Na przykładzie Autodesk Maya, zaprezentowany będzie najprostszy sposób nadania odmiennego koloru polygonom.

Gdy stworzymy już swój model, uwzględniając tajniki modelowania pod animację, możemy nadać barwę konkretnym, interesującym nas częściom obiektu. Co wyglądać może następująco:

Obiekt

Jak to zrobić?

Aby uzyskać taki efekt należy zaznaczyć wybraną grupę poligonów:

Obiekt

Następnie trzymając PPM znaleźć na liście narzędzie:
Assign new material

Zaznaczamy materiał Lambert:
Materiał Lambert

Teraz poprzez modyfikacje tego materiału można osiągnąć pożądany przez nas rezultat, nadając konkretną barwę naszym polygonom:

Red

Red+blue

Jest to może i proste rozwiązanie,a dla większości wręcz oczywiste i banalne. Warto jednak ten temat naświetlić, gdyż siatka do animacji ułożona z głową jest fundamentem do reszty efektów.

Takie nadawanie barw polygonom daje świetny podgląd i kontrolę nad najbardziej newralgicznymi częściami naszej animowanej postaci.

Grafika 7
Grafika 9Żródło: Patryk Konieczny | PCC Polska