Menu

Szybki sposób na głębię ostrości: 3ds Max + V-Ray + PhotoshopKategoria: 3ds Max, Tagi: , , , ,

Bardzo dobrym sposobem na podkręcenie efektu renderowanych obrazów jest dodanie tak zwanej głębi ostrości (DOF – Depth of field)…

Czym jest Głębia ostrości (DOF)

Efekt DOF powoduje, że obrazy są obierane jako bardziej fotorealistyczne, tak jak by były robione aparatem z obiektywem stałoogniskowym. Przedmioty znajdujące się bardzo blisko obiektywu lub daleko za obiektem na którym skupiona jest ostrość, są rozmyte. Poziom rozmycia wraz z odległością od obiektywu jest większy.


img1


Niestety czas renderingu z efektem DOF w 3ds Max + V-Ray znacznie się wydłuża. Poza tym mamy dość ograniczoną kontrolę i musimy czekać aż obraz zostanie wygenerowany. Łatwym i szybkim sposobem na podrasowanie wizualizacji jest dodanie głębi ostrości w postprodukcj w Photoshopie.

Dodawanie głębi ostrości w postprodukcji


Krok Pierwszy

W przygotowanej scenie w 3ds Max zmieniamy silnik renderujący na V-Ray. W opcjach silnika wybieramy zakładkę Render Elements (Render Setup > Render Elements).

Następnie dodajemy nowy element z listy o nazwie VRayZDepth, który posłuży nam jako maska w Photoshop (Add… > VRayZDepth). W parametrach tego elementu ustawiamy maksymalny i minimalny zakres rysowania maski (zdepth min i zdepth max). Możemy renderować obraz.


img2


Krok Drugi

Uzyskujemy obraz podstawowy oraz dodatkową warstwę ZDepth, która posłuży nam jako maska w Photoshopie. Otwieramy oba obrazy, które są gotowe do postprodukcji.


Render:

img3


ZDepth element:

img4


Krok Trzeci

Tworzymy duplikat warstwy z naszym renderem. Na niższej warstwie niższej nakładamy odpowiedni poziom rozmycia (Filtr > Rozmycie > Rozmycie Gaussowskie). Następnie na wyższą warstwie nakładamy maskę wyrenderowanego elementu ZDepth. Włączamy obie warstwy i mamy gotową głębię ostrości.

img5


Zamów newsletter


Bądź na bieżąco! Zamów nasz biuletyn branżowy – raz w miesiącu prześlemy informacje z branży oraz szczegóły naszych promocji. Bez spamu.  Z możliwością rezygnacji.


[easy_contact_forms fid=13]