Menu

Projektowanie 2D czy 3D: zmieniać nawyki czy wykorzystać możliwości?

Wykorzystanie możliwości projektowania 2D i 3D

Kategoria: Autodesk Inventor, Tagi: , ,

Twórz modele 3D na podstawie istniejących projektów mechanicznych 2DDodaj kolejny wymiar do źródłowej geometrii wykonanej w programie AutoCAD, tworząc skojarzone części 3D w programie Inventor.


Wykorzystanie możliwości projektowania 2D i 3D

W dzisiejszych czasach większość osób zajmujących się projektowaniem maszyn i urządzeń pracuje w 3D. Są jednak osoby, które nadal preferują projektowanie w 2D. Czy warto na siłę przerzucać takie osoby na środowisko 3D? A może poznać możliwości jak dobrze współpracować między dwoma i trzema wymiarami? Dzisiaj pokażemy, jak w prosty sposób można połączyć ze sobą pracę osób pracujących w programie Inventor i AutoCAD.


1. Wykorzystanie rysunku 2D do utworzenia modelu 3D

Opisany poniżej przykład można zastosować np. w sytuacji, gdy posiadając rysunki detali sprzed kilku lat, potrzebujemy przenieść je w środowisko 3D i utworzyć z nich bryły. Posiadając rysunek detalu w AutoCAD-zie możemy otworzyć go w programie Inventor.

Wykorzystanie rysunku 2D do utworzenia modelu 3D 1

Najprościej zrobić to za pomocą funkcji Importuj:

Wykorzystanie rysunku 2D do utworzenia modelu 3D 2

Po wczytaniu rysunku na odpowiednia płaszczyznę szkicu, wykorzystujemy pobraną geometrię do utworzenia elementu.

Wykorzystanie rysunku 2D do utworzenia modelu 3D 3

Na początek skorzystamy z polecenia OBRÓT w celu utworzenia bryły. Wskazujemy odpowiednie obszary profilu, a następnie wybieramy oś obrotu.

Wykorzystanie rysunku 2D do utworzenia modelu 3D 4

Aby uzyskać pożądany kształt, należy jeszcze usunąć nadmiarowy materiał. W tym celu używamy wyciągnięcia prostego z funkcją wycięcia w dwie strony na wylot i zaznaczamy obszary, które chcemy wyciąć.

Wykorzystanie rysunku 2D do utworzenia modelu 3D 5

Pozostaje jeszcze dopasowanie rzutu bocznego z płaszczyzną boczną elementu.

Wykorzystanie rysunku 2D do utworzenia modelu 3D 6

Aby to zrobić, należy dodać kolejne wystąpienie importowanego rysunku.

Wykorzystanie rysunku 2D do utworzenia modelu 3D 7

Tym razem w innej płaszczyźnie (płaszczyźnie czołowej wałka), tak, aby geometria pokryła się z bryłą (ewentualnie używamy polecenia przesuń na szkicu).

Wykorzystanie rysunku 2D do utworzenia modelu 3D 8

Na koniec wystarczy dodać poleceniem OTWÓR, otwór centralny, jeden z otworów na okręgu i powielić go szykiem.

Dzięki tym kilku prostym krokom możemy z łatwością przenosić części ze starej dokumentacji 2D na modele 3D, bądź współpracować z osobami nie posiadającymi programu 3D.

Jeżeli importowany plik .dwg znajduje się w chmurze lub na dysku sieciowym, to po wprowadzonej w nim zmianie, będziemy mogli bez problemu zaktualizować nasz model 3D w Inventorze, który powstał na jego podstawie.


2. Przeniesienie modelu 3D Inventora na rysunek płaski AutoCAD

Opisany poniżej przykład można zastosować w sytuacji, gdy konstruktor ma za dużo pracy i chciałby skorzystać z pomocy osoby pracującej w AutoCADzie w celu stworzenia dokumentacji z modeli 3D. W AutoCAD Mechanical mamy możliwość importu modeli 3D i tworzenia rysunków na bazie zespołów lub części pochodzących z Inventora.

Przeniesienie modelu 3D Inventora na rysunek płaski AutoCAD 1

Opcja ta nie jest domyślnie instalowana z Inventorem, dlatego przed rozpoczęciem pracy, warto upewnić się, że mamy zainstalowany odpowiedni dodatek. Jeżeli go nie posiadamy, należy zastosować się do instrukcji zawartej w pomocy AutoCADa.

Przeniesienie modelu 3D Inventora na rysunek płaski AutoCAD 2

Opcja, której szukamy to „Autodesk Inventor Link

Przeniesienie modelu 3D Inventora na rysunek płaski AutoCAD 3

Jeśli jesteśmy pewni, że mamy zainstalowany Inventor Link to w AutoCADzie możemy znaleźć dodatkową funkcjonalność:

Przeniesienie modelu 3D Inventora na rysunek płaski AutoCAD 4

Pozwala ona na tworzenie dokumentacji płaskiej z modeli 3D.

Po wybraniu i wczytaniu interesującego nas modelu, przechodzimy do tworzenia rzutów, który wyglądem nie różni się od tego co znamy z programu Inventor.

Przeniesienie modelu 3D Inventora na rysunek płaski AutoCAD 5

Mamy teraz dostęp do wszystkich narzędzi, które są potrzebne do wykonania dokumentacji:

  • przekroje, które są w pełni interaktywne tj. po przesunięciu linii przekroju jego rysunek automatycznie się aktualizuje
    Przeniesienie modelu 3D Inventora na rysunek płaski AutoCAD 6
  • wymiarowanie – po wczytaniu modelu z Inventora, AutoCAD wie, że pracujemy z modelem 3D i po wybraniu elementu cylindrycznego, zastosuje odpowiednie wymiarowanie.
    Przeniesienie modelu 3D Inventora na rysunek płaski AutoCAD 7

Jeżeli plik Inventora znajduje się w chmurze lub na dysku sieciowym, to po tym jak zostaną wprowadzone zmiany w modelu, będziemy mogli bez problemu zaktualizować nasz rysunek w AutoCADzie.

Jednym z zastosowań przedstawionych funkcji, jest podzielenie zespołu konstrukcyjnego na dwa mniejsze: jedni mogą skupić się na projektowaniu i konstrukcji, drudzy mogą zajmować się tylko tworzeniem dokumentacji.

 

Źródło: materiał powstał na podstawie: https://youtu.be/onQLMoUyqcA


No votes yet.
Please wait...