Za dużo szczegółów na rysunku? Pomóż sobie – stwórz rzutnię!
Program AutoCAD od lat jest jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do tworzenia dokumentacji płaskiej projektu. Architekci, inżynierowie mechanicy, elektrycy, projektancji systemów MEP czy nawet schematów orurowania – wszyscy mogą skorystać ze specjalistycznych zestawów narzedzi jakie daje obecny AutoCAD.
Każdy z tych użytkowników AutoCAD’a na pewnym etapie swojej kariery zaczyna tworzyć bardziej skomplikowane i szczegółowe obiekty, których zaprojektowanie, przedgląd czy modyfikacja może być nieco utrudniona właśnie przez dużą szczegółowość.
W tym artykule dowiesz się czym są rzutnie i jak je wykorzystać do pracy ze szczegółowymi projektami czy rysunkami 2D. Poprawisz przez to komfort i szybkość swojej pracy.
Tutaj z pomocą przychodzi wyodrębnienie osobnych obszarów /pól roboczych oraz rzutni w programie AutoCAD.
Rzutnie w AutoCAD to sąsiadujące okienka w obszaru modelu, które bezproblemowo da się przełączać między sobą. Umożliwia to szybkie i precyzyjne ustawienie ważnych fragmentów projektu do których trzeba mieć wgląd przy dalszym projektowaniu. Widoki te w każdej chwili można zmienić, a nawet wyłączyć.
Jest to świetne rozwiązanie w momencie, gdy projektant musi mieć wgląd do wielu szczegółów rysunku znajdujących się w obrębie całego rysunku na jednym monitorze.
Z funkcją „rzutnie w AutoCAD” nie będziesz musiał tracić czasu na zoomowanie, przesuwanie rysunku i ręczne notatki.
Aby włączyć konfigurację rzutni przejdź do zakładki Widok, a następnie w panelu Rzutnie modelu wybierz Konfiguracja rzutni.
Trzeba przyznać, że wybór układów jest spory i na pewno każda z osób pracujących w programie AutoCAD będzie mogła odpowiedno dobrać rodzaj układu do swoich potrzeb.
Ja w poniższym przykładzie wybrałem akurat rzutnię w ustawieniu „Trzy: prawo”. Po prawej stronie widzę cały swój projekt a po lewej dwa wybrane 'szczegóły’.
#1. Rzutnie są niezależne od siebie – przesuwanie i zoomowanie w jednej nie zmieni widoku kolejnych.
#2. Wprowadzane zmiany na jednej rzutni skutkują pojawieniem się ich we wszystkich pozostałych rzutniach (np. dorysowanie lub usunięcie linii, krzywych, łuków, tekstów)
Teraz już wiesz jak skorzystć z rzutni a AutoCAD. W celu utrwalenia polecam przetestować ten sposób podczas najbliższego korzystania z AutoCAD czyy AutoCAD LT. Szczególnie jeśli pracujesz na jednym monitorze.
Autor: Jakub Piwowar | PCC Polska