Jeśli projektujesz różnego rodzaju obiekty budowlane na pewno już z nich korzystałeś, bo znacznie przyśpieszają pracę. Ale nadal niewielu producentów wyrobów, urządzeń, armatury, wyposażenia umie je przygotowywać. Chcemy to zmienić.
Obiekty BIM to modele 3D produktów, urządzeń, armatury, wyposażenia, których można używać do tworzenia inteligentnych modeli budynków. Wszyscy, od architektów i geodetów poprzez inżynierów budowlanych po właścicieli budynku, mogą korzystać z tego samego wspólnego modelu 3D i powiązaniach z nim informacji.
W ten sposób wszyscy mają szybki dostęp do dokładnych danych na każdym etapie procesu projektowania, wznoszenia budynku i późniejszej eksploatacji. Pozwala to eliminować luki komunikacyjne i straty informacji, które zdarzają się podczas przekazywania prac nad projektem następnemu zespołowi.
Można uprościć model 3D, stworzony w jednym z popularnych programów CAD, konwertując go w taki sposób aby stworzyć oszczędne reprezentacje produktów nadające się do wykorzystania w modelach budynków.
Każdy producent może stworzyć swoje własne obiekty BIM zawierające kluczowe atrybuty swojego produktu (metadane produktu, wagę, gabaryty, punkty podłączania do instalacji, itp.) a gdy są gotowe – eksportować do formatów zgodnych z oprogramowaniem Revit i innymi programami BIM.
W przypadku produktów niestandardowych tworzenie modeli BIM obiektów wyposażenia może się odbywać zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W ofercie Autodesk znajduje się na przykład internetowy konfigurator produktów, który można udostępniać zespołom handlowym i klientom.
Producenci zajmujący się projektowaniem wyposażenia, sprzętu i urządzeń wykorzystywanych w projektach budynków już od dawna używają modeli cyfrowych CAD 3D, aby szybciej tworzyć nowe wyroby. W obecnych czasach także ich klienci związani z branżą budowlaną (architekci, wykonawcy oraz właściciele czy nawet zarządcy budynków) coraz częściej stosują nowoczesne technologie cyfrowe.
– Producenci artykułów budowlanych od instalacji grzewczych i wentylacyjnych po okna, windy, armaturę i mocowania przeważnie używają oprogramowania CAD 3D do modelowania mechanicznego, aby tworzyć precyzyjne modele niezbędne do prawidłowej produkcji i montażu swoich wyrobów.
– Firmy z sektora architektury, inżynierii i budownictwa wykorzystują techniki modelowania informacji o budynku (BIM) do planowania, tworzenia i realizowania projektów budowlanych i do zarządzania nimi.
Ułatwiając umieszczanie oferowanych produktów w projektach, producenci wyposażenia i sprzętu do budynków mogą znacznie zwiększyć szanse swojej firmy na nowe zamówienia. Im częściej ich model będzie dostępny do wykorzystania w tworzeniu projektu danego pomieszczenia czy budowli tym większa szansa na jego zakup i zastosowanie podczas realizacji.
Uproszczone modele chronią własność intelektualną, zmniejszają liczbę danych, w których musi poruszać się klient, a jednocześnie umożliwiają udostępnienie swojego produktu szerszej grupie odbiorców.
Architekci czy inżynierowie budownictwa nie muszą czekać na udostępnienie danych BIM od producentów, a konfigurator pozwala na szybkie przygotowanie idealnie dopasowanego modelu, bez wykraczania poza parametry zdefiniowanych modeli produkcyjnych, i jego wycenę.
Ostatecznie też wszystkie strony zyskują na czasie, a wiadomo że czas to też pieniądz.
Autor/Źródło: PCC Polska/ Autodesk