Menu

AutoLISP w AutoCAD LT 2024 – wykorzystanie skryptów w automatyzacji prac

szybkie programowanie automatyzacji dzięki AutoLISP w AutoCAD

Kategoria: AutoCAD, Tagi: , ,

Korzystaj z tysięcy gotowych skryptów, które ułatwią Ci pracę w AutoCAD LT dzięki AutoLISP – łatwej do opanowania odmianie języka programowania LISP!


Czym jest AutoLISP w AutoCAD LT 2024?

Klienci firmy Autodesk wraz z wydaniem AutoCAD LT 2024 otrzymali ogromną korzyść w postaci AutoLISP – narzędzia, które umożliwia projektantom usprawnienie przepływu pracy, egzekwowanie standardów CAD i wykorzystanie tysięcy istniejących wcześniej automatyzacji dla programów opartych na AutoCAD. To świetna wiadomość dla społeczności AutoCAD LT. Otwiera to nieograniczone możliwości dla wszystkich użytkowników AutoCAD, którzy niekoniecznie są doświadczonymi programistami.

AutoLISP 101 jest dialektem języka programowania Lisp. Opracowany w 1958 roku Lisp jest drugim najstarszym językiem wciąż używanym, obok Fortranu. Został dodany do AutoCAD w wersji 2.18 w 1986 roku jako interfejs rozszerzający jego funkcjonalność. Obecnie dołączany jest bezpłatnie do programu komputerowego AutoCAD i AutoCAD LT. Możesz teraz wykorzystać tysiące wcześniej napisanych programów stworzonych do użytku w programach opartych na AutoCAD. AutoCAD LT obsługuje pliki AutoLISP Source (LSP), skompilowane pliki LSP, pliki Fast-load AutoLISP (FAS) i Visual LISP Applications (VLX).

Najważniejsze możliwości AutoLISP:

 • Bezpośredni dostęp do wbudowanych poleceń i zmiennych systemowych programu AutoCAD.
 • Modyfikowanie lub tworzenie obiektów bezpośrednio w bazie danych rysunku.
 • Monitowanie użytkownika o wprowadzenie danych w wierszu polecenia lub w oknie dialogowym za pomocą języka DCL (Dialogue Control Language).
 • Automatyzacja zadań podobnych do skryptów ale znacznie bardziej wydajnych.
 • Pozwala określać punkty czy wybierać obiekty w projekcie.
 • Można wprowadzać dane alfanumeryczne w wierszu poleceń lub dostarczać dane wejściowe za pośrednictwem okien dialogowych, które są tworzone za pomocą towarzyszącego mu języka DCL (Dialog Control Language).Jak zacząć korzystać z AutoLISP w AutoCAD LT? – proste zasady

Jedną z najważniejszych różnic między AutoCAD i AutoCAD LT jest fakt, że środowisko VLIDE (Visual LISP Integrated Development Environment)* nie jest zawarte w AutoCAD LT. Jest ono zintegrowane z pełnym AutoCAD i jest miejscem, w którym kod AutoLISP jest zazwyczaj pisany i debugowany. Wczytana aplikacja lub procedura AutoLISP działa we własnym obszarze nazwy dla każdego otwartego rysunku. Obszar nazwy jest odizolowanym środowiskiem chroniącym procedury AutoLISP, specyficzne dla jednego rysunku, przed konfliktami nazw i wartości symboli lub zmiennych z takimi elementami na innym rysunku.

*Visual LISP (VLISP) to narzędzie opracowane w celu usprawnienia projektowania w programie AutoLISP

1. AutoCAD LT jest własnym interpreterem kodu. Innymi słowy, możesz wprowadzić fragment kodu AutoLISP bezpośrednio w wierszu polecenia, a on uruchomi go za Ciebie.

Jak to może być przydatne? Cóż, AutoLISP potrafi liczyć. Może okaże się, że szybciej będzie korzystając z kodu zamiast z narzędzia QuickCalc lub nawet kalkulatora Windows. Składnia może być nieco dziwna, ponieważ operator lub funkcja jest na pierwszym miejscu, więc aby dodać 2 i 2, należy wpisać (+ 2 2) . Zwrócona zostanie wartość 4.

2. Należy pamiętać, że instrukcja AutoLISP zawsze zwraca wartość. Oznacza to, że możesz użyć instrukcji AutoLISP, aby odpowiedzieć na monit AutoCADa.

Przykładowo, jeżeli chcemy sprawdzić ile to jest PI * 12 / 2 należy wpisać (/ (* pi 12) 2) i zostanie zwrócona wartość 18.8496

3. Zawsze używaj zwykłego tekstu, nigdy sformatowanego. Notatnik jest do tego idealny. Po prostu trzymaj się z dala od swojego ulubionego edytora tekstu.


Importowanie i uruchamianie plików AutoLISP

UWAGA: AutoCAD LT umożliwia również importowanie i uruchamianie plików w formatach .vlx i .fas, które są formatami skompilowanymi, więc nie będzie można ich otwierać i odczytywać.

Takie narzędzia AutoLISP mogą być wczytywane na trzy sposoby:

 1. Poprzez komendę APPLOAD
 2. Klikając na karcie Zarządzaj w przycisk “wczytaj aplikację”.
  W obu przypadkach należy wybrać typ pliku AutoLISP i kliknąć “wczytaj”
 1. Możesz przeciągnąć i upuścić plik AutoLISP do okna AutoCAD LT


Importowanie i uruchamianie plików AutoLISP w AutoCAD
4. Jeżeli skrypt nie uruchomi się automatycznie przejdź do karty Zarządzaj i naciśnij przycisk “uruchom skrypt”.


Przykładowe praktyczne zastosowanie AutoLISP w AutoCAD LT

Prześledźmu przykładowy kod AutoLISP, który zmienia wszystkie style tekstu na font ROMANS:

Skrypt AutoLISP w AutoCAD LT - zmiana fonta
Prawdopodobnie wygląda to dla Ciebie obco, ale patrząc bliżej, możesz rozpoznać niektóre rzeczy.

Znasz polecenie STYLE i ROMANS. Właściwie cała ta linia wygląda bardzo podobnie do tego, jak napisałbyś ją w skrypcie. Zobaczyć, co się stanie, jeśli coś zmienisz.

Być może pierwszą rzeczą, której spróbujesz, będzie inna czcionka: zmień font ROMANS na ARIAL. Zapisz, załaduj, uruchom… i wszystko działa!


Więcej praktycznych informacji o AutoLISP:

 • Najlepszym miejscem, w którym można znaleźć pomoc w zrozumieniu znaczenia kodu, jest Autodesk AutoLISP Developer’s Guide:
  https://help.autodesk.com/view/OARX/2023/ENU/?guid=GUID-0365EB64-531D-4CC0-B740-E756CC5E5AB6
 • W tym miejscu powinien znajdować się samouczek: https://help.autodesk.com/view/OARX/2023/ENU/?guid=GUID-C64046FA-CD9E-4B38-9967-A501119E4A62
 • Oficjalne forum AutoLISP:
  https://forums.autodesk.com/t5/visual-lisp-autolisp-and-general/bd-p/130

Autor: Jakub Piwowar | PCC Polska