Poświęć chwilę, aby pomyśleć o długofalowej strategii automatyzacji projektowania w swojej firmie. Ten artykuł na pewno pomoże Ci podjąć strategiczne decyzje. Przeczytaj koniecznie!
Czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie, jaka jest najcenniejsza rzecz w Twoim życiu? Jeśli myślisz długo i intensywnie to dojdziesz do wniosku, że większość ludzi zawęzi to do „czasu”. Co byś zrobił, gdybyś miał więcej czasu? Być może spędziłbyś go z rodziną lub przyjaciółmi. Zawodowo możesz go przeznaczyć do szukania nowych pomysłów lub pracy nad nowym projektem. Niestety nie znaleźliśmy sposobu na stworzenie dodatkowego czasu, ale możemy skrócić czas poświęcany na codzienne czynności.
Na potrzeby tego artykułu przyjrzyjmy się projektowaniu i produkcji. Od setek lat obserwujemy, jak różne branże znajdują innowacyjne sposoby oszczędzania czasu poprzez automatyzację bieżących procesów. W niektórych przypadkach automatyzacja nie tylko wpływa na firmę, ale może mieć nawet ogólnokrajowy lub globalny wpływ, jak to miało miejsce na początku branży motoryzacyjnej. To znaczący przykład, ale często nawet bardzo małe zmiany w sposobie, w jaki robimy rzeczy, mogą mieć znaczący wpływ na osobę, a czasami na całą organizację.
Jeśli Ty lub Twoja firma korzystacie z programu Autodesk Inventor, chciałbym, abyście przemyśleli coś, kontynuując czytanie tego artykułu. Zadaj sobie pytanie: „Gdzie jestem w procesie automatyzacji?” Każdy, kto korzysta z programu Inventor, w pewnym zakresie już automatyzuje pracę. Spójrz na poniższy diagram. Oto niektóre z kroków, które robisz w programie Inventor w miarę rozwoju procesów automatyzacji:
Podczas tworzenia części i zespołów w programie Inventor dodajesz założenia projektowe i wiedzę inżynierską do modelu. Piękno tej części 3D polega na tym, że pozostaje w niej informacja. Wymiary, formuły i wiązania są zachowane, aby każdy mógł ją otworzyć i wprowadzić zmiany w razie potrzeby. Po wprowadzeniu zmiany model będzie zachowywał się zgodnie z oczekiwaniami w oparciu o założenia projektowe.
Autodesk Inventor dostarcza wyspecjalizowane narzędzia, abyś mógł być świetnym projektantem. Ostatnią rzeczą, o której powinieneś myśleć i robić to wymyślenie, jak coś narysować w 3D. Pozwól programowi wykonać modelowanie za Ciebie. Przykładami tego są blachy, konstrukcje ramowe, generatory części, przewody rurowe i części z tworzyw sztucznych. Inventor pomoże Ci stworzyć model podczas określania funkcji, których potrzebujesz w projekcie.
Czy masz produkty, które są podobne, ale mają różne cechy i rozmiary? Masz teraz Swój wspaniały projekt, który zawiera wszystkie założenia projektowe i wiedzę inżynierską. Używając iLogic, możesz wbudować jeszcze więcej inteligencji w swój model. Dodaj reguły sterujące parametrami, częściami i funkcjami. Na przykład, jeśli ktoś zmieni długość obiektu, możesz chcieć, aby dodatkowa konstrukcja wsporcza włączała się lub wyłączała automatycznie. Gdy wbudujesz tę inteligencję w model, osoba dokonująca zmian może zacząć określać, czego wymaga Twój projekt, zamiast ręcznie zmieniać wymiary.
Jeśli korzystasz z iLogic, wiesz, jak ważne jest zdefiniowanie reguł w swoim projekcie. Zapewnia to ogromną przewagę zespołowi projektowemu w zakresie ponownego wykorzystania projektów w nowych projektach. Możesz rozszerzyć użycie iLogic, tworząc formularze, których może użyć każdy do stworzenia nowej konfiguracji produktu. Konfiguracje są nie tylko łatwe w użyciu, ale dają pewność, że finalny produkt jest tym, co produkuje Twoja firma. Handlowcy mogą korzystać z formularz i czuć się pewnie, rozmawiając z klientami o dostosowaniu wyrobów do ich potrzeb.
Środowiska Inventor API i .NET Framework rozszerzają możliwości iLogic poza możliwość szybkiego konfigurowania nowych projektów. Zautomatyzuj powtarzalne zadania, konfiguruj zasady projektowania, sprawdzaj rysunki lub szybciej wprowadzaj projekty do produkcji. Możesz nawet tworzyć własne dodatki do programu Inventor usprawniające pracę. Rozszerzone możliwości Inventor API są po to, aby urzeczywistniać Twoje najlepsze pomysły na automatyzację.
Poniżej znajduje się link do prezentacji firmy FS Elliott. To przykład wykorzystania możliwości Inventor iLogic i API i stworzonej aplikacji do generowania modeli wirników turbin, dzięki której uzyskano skrócenie czasu modelowania wirników turbin z 16 godzin do 15 minut.
Autodesk Inventor dysponuje od początku istnienia potężnymi narzędziami automatyzacji, o których rozmawialiśmy. Teraz wzięliśmy wszystkie możliwości, którymi dysponuje program instalowany na komputerze i udostępniamy je na platformie Forge.
Forge Design Automation API zapewnia możliwość korzystania z podstawowego interfejsu API programu Inventor w chmurze, wykorzystując skalowalną platformę Forge do wykonywania zautomatyzowanych zadań. Te zadania mogą być bardzo powtarzalne lub mogą być problemami wymagającymi dużej mocy obliczeniowej. Dzięki interfejsowi Design Automation API możesz przenieść przetwarzanie zadań do chmury, która może wykonać te zadania znacznie wydajniej i na znacznie większą skalę.
Konfiguracja obejmuje rzeczy, które automatyzujesz w zakresie inżynierii i sprzedaży nowych projektów.
Eksport. Skorzystaj z możliwości, z których użytkownicy programu Inventor korzystają przez cały czas. Skorzystaj z translatorów programu Inventor do zapisywania danych w różnych neutralnych formatach lub natywnych formatach plików, takich jak CATIA czy PTC Creo. Wykorzystaj metadane, takie jak informacje dotyczące listy materiałów, ilości, indexów, wyeksportuj je i użyj w zakładowych systemach MRP lub ERP.
Kolejna możliwość to operacje wykonywane masowe – Generowanie. Są zadania dotyczące dużej ilości danych dla których wykonujemy operacje masowe, w których użytkownicy używają procesora zadań lub menedżera zadań. Może to powodować problemy z czasem oczekiwania, dostępem, szybkością przetwarzania, gdy wielu inżynierów, użytkowników lub zespołów próbuje uzyskać dostęp do programu, który generuje operacje masowe. Dzięki Forge czas oczekiwania jest krótszy, ponieważ nie ma ograniczeń co do liczby zadań, które można uruchomić w tym samym czasie.
W tym artykule dużo przeczytałeś o sposobach automatyzacji procesów w programie Inventor. Jak zacząć? Zacznij od czegoś małego, ponieważ od razu zobaczysz oszczędność czasu nawet na swoich własnych projektach. Zdobędziesz doświadczenie, a to co zrobisz będziesz mógł wykorzystać na kolejnym poziomie automatyzacji zadań.
Automatyzacja to coś, co możesz zacząć robić już dziś. Istnieje wiele źródeł, dzięki którym możesz dowiedzieć się, jak zacząć i jak poszerzać swoją wiedzę w miarę postępów w nauce. Niektóre z nich są wymienione poniżej.
Życzę ogromnych oszczędności czasu w drodze do automatyzacji, abyś mógł robić rzeczy, które mają dla Ciebie znaczenie w pracy zawodowej i poza pracą w domu.
Zasoby
PS.
Jeżeli nie wiesz jak zacząć, nie masz wiedzy, umiejętności, czasu, lub chcesz nam zlecić zautomatyzowanie swoich procesów, to zapraszamy do kontaktu: serwis@pccpolska.pl
Organizujemy szkolenia z parametryzacji i konfiguracji wyrobów, pisania programów w iLogic, tworzenia aplikacji API. Organizujemy konsultacje, piszemy aplikacje, programy automatyzujące powtarzalne czynności, tworzymy rozszerzenia do programu Inventor.
Skontaktuj się z nami a na pewno zaproponujemy rozwiązanie oszczędzając czas. Do tej pory stworzyliśmy narzędzia automatyzujące następujące zadania:
Autor – Jim Byrne, Autodesk; tłumaczenie – PCC Polska