Menu

Polskie firmy z branży gamedev z nagrodami za 2019 rok

Polskie firmy z branży gamedev z nagrodami za 2019 rok

Kategoria: 3ds Max, Tagi: , ,

Miniony rok w branży gamedev i animacji był wielce ekscytujący! Zrobiliśmy krótkie podsumowanie które polskie firmy wyszły z niego z nagrodami.

Polska branża gamedev z nagrodami w 2019

Za nami rok 2019, pełen wielkich premier oraz sukcesów w rodzimej branży artystycznej! Podsumujmy sobie ten rok, co udało się osiągnąć naszym kreatywnym studiom!


„Liberated” od Atomic Wolf Studio

Złożyć gratulacje – to zupełnie za mało! Atomic Wolf Studio musi uznać rok 2019 za w pełni udany, zgarniając sporo nominacji i nagród za grę „Liberated”!

GAMEDEV Liberated Atomic Wolf Studio Pixel Awards 2019

Zwycięzca: gra „Liberated” od Atomic Wolf Studio; Pixel Awards 2019

Warszawskie studio może pochwalić się 4 nagrodami podczas Pixel Awards Europe 2019 w kategoriach Best Art, Best Narrative, Indie Grand Prix oraz nagrody specjalnej Warsaw Excellence – dla najlepszej gry rodem z Warszawy.

Dodatkowo otrzymała wyróżnienie przez NAVGTR na targach PAX West jako najlepsza produkcja targów! Podsumowaniem dla nich była oczywiście nominacja na imprezie SOWN na targach Tokyo Game Show 2019 oraz Indie Cade!


„Wanderlust: Travel Stories” od Different Tales

Tutaj tak samo, studio Different Tales otrzymało nominację na Indie Cade, ale co ważne – nominację od ministerstwa kultury w „Paszporcie Polityki”.

GAMEDEV IndieCade 2019

Konferencja IndieCade 2019


Weterani z dobrze znanego studia CD Projekt Red chwycili się projektu, który wyróżnia się bardzo na tle pozostałych produkcji.  Nie jest to może rewolucja, ale…

We. The Revolution

Ale Dawidowi Ciślakowi ta nazwa jest bardzo dobrze znana, ponieważ jego studio Polyslash tak samo jest nominowane do „Paszportu” w kategorii kultura cyfrowa. Ale nie jest to ich jedyny sukces…GAMEDEV Screen z gry We. The Revolution

Screen z gry We. The Revolution


CEEGA: Polacy zdominowali nominacje oraz zwycięstwa!

CEEGA (Central & Eastern European Game Awards) – oprócz wspomnianego The Revolution, polskie zespoły otrzymały aż 11 nominacji w różnych kategoriach! Przechodząc do sedna – zgarnęliśmy 5 nagród!

GAMEDEV Central & Eastern European Game Awards

Konferencja Central & Eastern European Game Awards

Wielkie brawa dla Artifex Mundi za najlepszą oprawę Audio w „My Brother Rabbit”, za najlepszy projekt dla Thing Trunk z „Book of Demons”, najlepszą grę mobilną – Tanks od BoomBit Inc. Za wyróżnienie dla gliwickiego TheFarm 51 – „World War 3” oraz za najlepszą narrację dla „Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści”, oczywiście od CD Projekt RED.


No! You are breathtaking!

GAMEDEV E3 Cyberpunk CD Projekt

Zapowiedź gry „Cyberpunk 2077” na konferencji E3

Będąc przy CD Projekcie, wstyd nie przyznać, że to oni zrobili oczywiście największy szum medialny. Wystąpienie Keanu Reeves’a na targach E3 przy prezentacji Cyberpunk 2077 odbiło się szerokim echem, a sam Cyberpunk zgarnął szereg nagród. M.in. Golden Joystick Awards, za najbardziej wyczekiwaną grę roku 2020. W tym roku na targach E3 zebrała specjalne wyróżnienie za grafikę. Porównując – E3 zostało już przez nią raz zdominowane, ponieważ rok temu Cyberpunk zgarnął prawie 100 nagród na E3!

CD Projekt zgarnął także wyróżnienie na Digital Dragons, za najlepszy polski soundtrack w „Wiedźmińskich opowieściach”, ale wracając do targów krakowskich…


Frostpunk na Digital Dragons!

Wielki sukces 11 Bit Studios zostało docenione na Digital Dragons. Frostpunk zgarnął 3 „jaja”, za najlepszą polską grę roku, najlepszy projekt oraz wyróżnienie dla Pawła Miechowskiego za dokonania dla rodzimej branży gier.

GAMEDEV Digital DragonsKonferencja Digital Dragons 2019 – słynne smocze jaja dla najlepszych

Pozostałe jaja zgarnęły gry „Hexologic”, za najlepszą grę mobilną oraz „Book of Demons”, znanego nam już Thing Trunk.

Sprawdźmy co u naszej „grubej ryby”

Nagrodę Big Fish Grand Prix otrzymało The Farm 51, za grę „Chernobylite” na Pixel Heaven 2019, czyli gliwickie studio skończyło rok 2019 z kolejną statuetką. Warto także wspomnieć o reszcie zwycięzców:

  • Best Audio – OhNoo Studio
  • Best Design – Woodland Games
  • Best Mobile – Afterburn
  • Big Bang – Yaza Games
  • Retro Roots: Dood in the Woods – Tomasza Wacławka
  • Best VR Experience – Mosh Pit Simulator – Sosa Sosowskiego

GAMEDEV Chernobylite od TheFarm 51

Kadr z gry „Chernobylite” od TheFarm51

 

Nie tylko grami Polacy żyją…

Pokłony oczywiście dla Platige Image za sukces przy dużym projekcie jakim jest Netflixowy „Wiedźmin”. Platige stanął na wysokości zadania, wspierając produkcje serialowego Wieśka, co cieszy, zważywszy na to, że serial doczeka się kolejnego sezonu, gdzie Platige będzie mógł jeszcze bardziej się wykazać i zaskoczyć Nas efektami specjalnymi!

GAMEDEV Fragment z serialu Wiedźmin od Netflixa

Fragment z serialu „Wiedźmin” od Netflixa

Warto wspomnieć, że firma z Warszawy otrzymała także nagrodę za „najlepszą grę filmową” – „Metro Exodus: Koszmar Artema” w międzynarodowym konkursie Animago Award 2019. Razem Zgłosiło się w tym roku 1137 zgłoszeń z ponad 62 krajów, co jest bardzo dużym sukcesem!

GAMEDEV Animago Award 2019

Animago Award 2019

I oczywiście – Steam: The best of 2019

Świętym miejscem do podsumowania oczekiwań graczy jest lista Steam’a. Tutaj także sporo miejsc zostało zajętych przez Polskich twórców:

  • Kategoria złoto – „Wiedźmin 3” CD Projekt RED
  • Kategoria brąz – „Frostpunk” 11 Bit Studio’s
  • „Dying Light” Techland
  • „House Flipper” Playway

Ciekawostką w tym zestawieniu jest… Cyberpunk 2077 (jego wersja jeszcze się nie ukazała).

Dodatkowo były jeszcze wyróżnienia dla najlepszych premier w poszczególnych miesiącach:

  • Luty: Plane Mechanic Simulator (Diseaster Studio)
  • Marcowe: We. The Revolution (Polyslash)
  • Kwietniowe: Weedcraft Inc (Vile Monarch), UBoat (Deep Water Studio)
  • Maj: Layers of Fear 2 (Bloober Team)
  • Sierpień: Blair Witch (Bloober Team)
  • Wrzesień: Children of Morta (roguelite od Dead Mage, którego koproducentem było polskie 11 bit), Green Hell (Creepy Jar, Crossroads Inn (Kraken Unleashed), Chernobylite (The Farm 51)
  • Listopad: Sniper Ghost Warrior: Contracts (CI Games), Terminator: Resistance (Teyon)
  • Grudzień: Vampire: The Masquarade – Cotersies of New York (Draw Distance)

Najpopularniejsze pozycje VR-owe to Superhot VR (Kategoria platynowa!), Thief Simulator VR) i The Wizards – Enhanced Edition (carbon studio).

Oczywiście nie sposób zmieścić tutaj wszystkie studia, które otrzymały wyróżnienia, a nagród było na pewno więcej! Nas cieszy najbardziej to, że polskie studia stały się już „standardem” podczas wyróżnień i nasza branża rozwija się coraz mocniej! Wszystkim artystom – życzymy jeszcze więcej sukcesów w nadchodzącym roku 2020 i liczymy, że w przyszłym roku artykuł podsumowujący, będzie 2 razy dłuższy! 😊

 

Autor: Michał Chmielewicz | PCC Polska