Menu

Funkcja wybór cykliczny w AutoCAD

funkcja Wybór cykliczny w AutoCAD

Kategoria: AutoCAD, Tagi: , ,

Koniec z problematycznymi pokrywającymi się liniami! Skorzystaj podczas pracy z tej funkcji.


Funkcja wybór cykliczny w programie AutoCAD

Zdarza się, że na rysunku w programach AutoCAD i AutoCAD LT  linie na różnych warstwach pokrywają się. Może być to problematyczne np. podczas swobodnej edycji, dopasowywania warstw, generowania plików DXF na laser itp.

Mniej wprawieni użytkownicy szukają takich pokrywających obiektów poprzez wyłączanie warstwy, w klasyczny sposób tj. w zakładce Narzędzia główne -> Właściwości warstwy. Metoda ta działa, ale można zarządzać przełączaniem się między warstwami o wiele szybciej. Służy do tego funkcja Wybór cykliczny.

Funkcja Wybór cykliczny w programie AutoCAD

W prawym dolnym rogu kliknij w ikonkę Dostosowanie i zaznacz Wybór cykliczny, następnie ją włącz.

Gdy funkcja Wybór cykliczny jest włączona i do wyboru jest dostępnych wiele nakładających się na siebie obiektów, program AutoCAD wyświetli specjalny symbol obok kursora.


Znak funkcji Wybór cykliczny w programie AutoCAD

Gdy zobaczysz taką ikonę kliknij na obiekt (np. linię) lewym przyciskiem myszy, a zostanie wyświetlone okno wyboru z listą wszystkich obiektów w obrębie kursora. Widoczny będzie typ obiektu i jego kolor.

Po najechaniu kursorem na dowolną pozycję, odpowiedni element zostanie podświetlony. Gdy znajdziesz pożądany obiekt, wybierz go z listy. Okno dialogowe zostanie włączone, a program od razu przełączy warstwę.

Podpowiedź: Naciskając klawisze Shift + Spacja nałożone na siebie obiekty automatycznie się przełączą.

 

Autor: Jakub Piwowar | PCC Polska