Jak prawidłowo ustawić skalę wydruku rysunku w AutoCAD? – AutoCAD Tips&TricksOpublikowane: 31 Sie / 2016 Kategoria: Aktualności, Tagi: , ,

Zacznijmy od skali rysunku. Tworzenie projektów 2D i modeli 3D w programie AutoCAD odbywa się w przestrzeni MODELU…


Zagadnienie: Prawidłowe ustawienie skali wydruku rysunku AutoCAD

Wskazówka:

W przestrzeni modelu tworzymy  rysunek w skali 1:1. Wydruk dokumentów powinien się odbywać z przestrzeni papieru. Obszar papieru służy do tworzenia układu dokumentu do wydruku. W obszarze papieru można ustawić: formatki rysunkowe, wielkość i ilość rzutni, wykonać opisy rysunkowe, wstawić wymiary, ustawić skalę projektu lub modelu do  wydruku, itp.


Prawidłowe ustawienie skali wydruku rysunku AutoCAD krok po kroku:

  1. W przestanie MODELU należy utworzyć projekt 2D lub model 3D.
  2. Przełączyć się na zakładkę PAPIER, dodać nowy układ – jest to podgląd tego, jak będzie wyglądał dokument po wydruku. Domyślnie znajduje się już jeden układ UKŁAD1 – (lewy, dolny róg programu), aby stworzyć następny wystarczy nacisnąć na „+”. W układzie można edytować style tekstu opisu lub wymiarowania np. w celu dopasowania wielkości czcionki do wielkości arkusza, wybrać urządzenie drukujące, style wydruku, urządzenie drukujące, itp.2
  3. W arkuszu jest domyślnie jedna rzutnia. Można zdefiniować kilka rzutni – należy włączyć zakładkę Widok, po czym w panelu Rzutnie modelu. W obszarze rzutni będzie wstawiany utworzony projekt lub model 3D.
    31

4. W niektórych przypadkach panel ten jest nieaktywny. Należy wtedy wybrać zakładkę Układ i w polu Rzutnie układu ręcznie stworzyć wymagany widok.

32

5. Na rysunku może być wiele rzutni, rzutnie mogą mieć dowolny kształt. Rzutnia może mieć kształt: prostokąta, wieloboku lub dowolny przejęty z uprzednio narysowanej zamkniętej figury geometrycznej. Poniżej rysunek z ustawioną jedną rzutnią.

33


6. Definicja skali – w dolnej części ekranu znajduje się narzędzie Skala wybranej rzutni. Po zaznaczeniu obszaru rzutni możemy wybrać standardową skale lub ręcznie zdefiniować nową.

4

4_1


Ręczna definicja skali – wystarczy kliknąć w przycisk Dodaj, nazwać nową skalę i wpisać wymagane wartości. Model w rzutni zostaje wyskalowany zgodnie z wprowadzoną wartością skali i można przejść do drukowania rysunku.

5-1

Autor: PCC Polska
FLASH SALE do 21%

czasowa obniżka cen na programy:
AutoCAD, Revit LT Suite, AutoCAD LT
Przejdź do sklepu >>>
close-link
Kliknij tutaj >>>