Odpowiadamy na często zadawane pytania związane z wydrukiem lub rozmieszczeniem elementów na rysunku w programie AutoCAD.
Chcesz wiedzieć jak posługiwać się skalą w AutoCAD, jak ustawić skalę wydruku lub skalę rzutni? Aby wyjaśnić te pojęcia zacznijmy od skali rysunku (modelu). Tworzenie projektów 2D i modeli 3D w programie AutoCAD odbywa się w przestrzeni MODELU.
Wskazówka:
Rysunki w programie AutoCAD tworzymy w zakładce MODEL w skali rzeczywistej 1:1. Wydruk dokumentów powinien się odbywać z zakładki UKŁAD (obszar papieru). Obszar papieru – Układ, służy do przygotowania dokumentu do wydruku.
W obszarze papieru w AutoCAD można:
Przykład:
W obszarze MODEL tworzymy projekt instalacji rurowej który ma ok. 15 m długości. Rysujemy go zgodnie z rzeczywistością 1:1, bez przeskalowania. Nie robimy opisów ani wymiarowania, tylko sam projekt obiektu. Kolejnym krokiem jest przejście do zakładki UKŁAD i wstawienie rzutni, czyli widoków naszego projektu. W rzutni ustawiamy skalę widoku np.: 1:100. Tak przygotowany rzut można zwymiarować lub opisać, wstawić ramkę rysunkową i wydrukować.
Zobacz dodatkowo: zmiana skali wstawianego obrazu
jest to podgląd tego, jak będzie wyglądał dokument po wydruku (lewy dolny róg programu).
W układzie w AutoCAD można:
Wybieramy format arkusza np.: A3. Każdy układ może mieć inny rozmiar papieru do wydruku, może być drukowany ma innym urządzeniu.
Należy włączyć zakładkę UKŁAD, po czym w panelu Rzutnie modelu, można wstawić rzutnie. W obszar rzutni będzie wstawiony utworzony projekt lub model 3D.
Rzutnie w AutoCAD mogą mieć dowolny kształt. Rzutnia może mieć kształt: prostokąta, wieloboku lub dowolny przejęty z uprzednio narysowanej zamkniętej figury geometrycznej. Poniżej rysunek z 3 rzutniami.
W dolnej części ekranu znajduje się narzędzie Skala wybranej rzutni. Po zaznaczeniu obszaru rzutni możemy wybrać standardową skale lub ręcznie zdefiniować nową, np. 1:50 (wyświetlane wartości procentowych skali można usunąć klikając na dole listy dostępnych skali).
Ręczna definicja skali – wystarczy kliknąć w przycisk Dodaj, nazwać nową skalę i wpisać wymagane wartości. Model w rzutni zostaje wyskalowany zgodnie z wprowadzoną wartością skali i można przejść do drukowania rysunku.
To co widać na układzie będzie drukowane na arkuszu. W oknie Drukuj mamy już ustawiony: rozmiar papieru, obszar wydruku – układ , skale wydruku 1:1 (drukuje się to co widać), wystarczy tylko wybrać styl wydruku.