Menu

3ds Max czy 3ds Max DesignKategoria: Grafika 3D, Tagi: ,

W 2009 roku firma Autodesk zdecydowała się na wypuszczenie na rynek oprogramowania 3D – pakietu 3ds Max Design. Od tego czasu wielu naszych klientów zadaje sobie pytanie: w co lepiej zainwestować?

3ds Max Design jest bezpośrednim spadkobiercą innego autodeskowego programu – Autodesk VIZ. Tak jak jego poprzednik, dedykowany jest głównie do wizualizacji projektów wykonanych w innych produktach takich jak Autodesk Revit lub AutoCAD Architecture. Z tego powodu jest pozbawiony wielu cech, które zostały uznane przez Autodesk, jako zbędne.

W związku, z tym musimy zadać podstawowe pytanie. Jak 3ds Max Design radzi sobie z odczytywaniem plików z pełnego 3ds Max? Niestety, z tym może być różnie. Z doświadczeń naszych klientów wynika, że 3ds Max Design źle odczytuje ustawienia świateł i kamer z plików pełnego 3ds Max. Niestety, z powodu pozbawienia go modułu SDK, część pluginów i skryptów dedykowanych pod 3Ds Max, nie działa w 3ds Max Design.

Jak widać, wybierając pomiędzy 3ds Max, a 3ds Max Design musimy podjąć poważną i uzasadnioną decyzję. Mimo że 3ds Max Design jest nieco tańszy w porównaniu ze swoim „większym bratem”, ciągle musimy pamiętać, że moglibyśmy mieć problemy ze współpracą z innymi grafikami, oraz wiele projektów wykonywać „na piechotę”, nie mając możliwości korzystania z usprawniających pracę pluginów.

Podsumowując, jeśli wykonujemy wizualizację własnych projektów architektonicznych, nie współpracujemy pod tym względem z innymi firmami lub freelancerami, oraz nie przewidujemy zakupu dodatkowych rozszerzeń, to 3ds Max Design może być dla nas wystarczającym i nieco tańszym rozwiązaniem. Jednakże, jeśli nasza działalność ma bardziej otwarty i różnorodny charakter, zakup 3ds Max Design może okazać się błędem.