Menu

Wykorzystanie MoCap w grze wideo – Mighty Koi



Kategoria: Motion Capture, Tagi: , , , , ,

„The Night Wanderer” – soulslike autorstwa studia Mighty Koi na podstawie „Pana Lodowego Ogrodu” z wykorzystaniem systemu Xsens. Zobacz wykorzystane rozwiązania i możliwości zestawu!


Nocny Wędrowiec – gra tworzona z wykorzystaniem Motion Capture

Studio Mighty Koi ogłosiło trwanie prac na projektem zatytułowanym „The Night Wanderer” (pol. „Nocny Wędrowiec”). Produkcję konsultuje pan Jarosław Grzędowicz, czyli autor materiału źródłowego dla gry w postaci czterotomowej powieści science fantasy „Pan Lodowego Ogrodu”.

Projekt jest tworzony w niezmiernie popularnej i cenionej ostatnimi czasy formule soulslike, zapoczątkowanej przez japońskie From Software, którego gry takie jak „Demon’s Souls”, „Dark Souls”, „Sekiro: Shadows Die Twice” oraz najnowszy „Elden Ring” wyznaczają standard w branży.

Poniższy materiał, przygotowany przez kanał Polsat Games, zapoznaje nas z kluczowymi osobami odpowiedzialnymi za całe zamieszanie oraz daje wgląd w zamysł całej produkcji.


Więcej o gatunku soulslike 

Gatunek ten wyróżnia się od popularnych gier ukazujących się na rynku swoją nieprzystępnością. Stał się on powiewem świeżości dla graczy odstręczonych coraz niższym poziomem trudności i prowadzeniem przez twórców „za rękę”. Takie tytuły zaskarbiły sobie nawet pejoratywnie brzmiące miano, tzw. samograja, czyli gier nie stawiających przed użytkownikiem wyzwań i przekształcające je w doświadczenie nie wywołujące uczucia osiągnięcia celu, które pojawia się przy tych wymagających włożenia wysiłku w ich ukończenie. Soulslike budzi w graczu instynkt rywalizacji z innymi oraz z samym sobą, co jest nieodłącznym elementem rozwoju – pokonując kolejnych przeciwników odczuwamy progres nie tylko naszej postaci, lecz także częściowo nas samych jako graczy.

Gatunek soulslike cechuje się zaawansowanymi animacjami, które są konieczne do zachowania sprawiedliwości gry. W przeciwnym wypadku górę wzięłoby uczucie frustracji i gracz szukałby przyczyny swojej porażki nie w swoich umiejętnościach i buildzie postaci, lecz w działaniu gry, a nie o takie trudności chodzi i twórcom, i tym bardziej konsumentom tej rozrywki.


Wykorzystanie MoCap w procesie tworzenia gry

Zespół Mighty Koi, tworzony przez doświadczone postaci w branży Game Developmentu, zdecydował się na wykorzystanie w produkcji animacji technologii Motion Capture. Pozwala ona rejestrować ruchy z wiernością niezmiernie trudną do osiągnięcia przy pomocy klasycznego keyframe’ingu. Najbardziej znanymi przedstawicielami tej technologii są systemy optyczne, wyposażone w kamery. Za świetną jakością idą niestety również wysokie koszty wdrożenia takiego systemu oraz konieczność przeznaczenia na stałe dedykowanej przestrzeni pod studio.

Studio Mighty Koi, nie chcąc rezygnować z ogromnej zalety oferowanej przez własny system do Motion Capture, zdecydowało się wdrożyć w swój workflow system inercyjny marki Xsens. Słowo inercyjny jest tutaj kluczowe, bowiem w praktyce oznacza ono brak obecności kamer rejestrujących ruch aktora. Wszystkie potrzebne dane przechwytywane są przez czujniki rozmieszczone na ciele osoby ubranej w strój. System nie ogranicza użytkownika do jednej przestrzeni, dając mu niespotykaną przy innych systemach mobilność i elastyczność produkcyjną.w

Więcej na temat użycia systemu Xsens w praktyce możemy zobaczyć w poniższym fragmencie materiału dokumentu Polsat Games.


Jak widać, wykorzystana przez producenta technologia i stworzone oprogramowanie umożliwia zwymiarowanie aktorki, co przekłada się na precyzyjne jej odwzorowanie w postaci wirtualnej postaci o tych samych wymiarach ciała. Schemat rozmieszczenia czujników na ciele aktora wraz z opisem trackowanych przez nie segmentów ciała.

Rozmieszczenie czujników w stroju Xsens

Xsens oferuje również pełną odporność systemu na zakłócenia elektromagnetyczne, która chroni rejestrowane dane ruchu przed wpływem innego sprzętu elektronicznego, który w różnej postaci jest nieodzowny w trakcie sesji. W praktyce raz wykonana kalibracja wystarcza na całą sesję mocapową.

Strój Xsens jest bardzo często uzupełniany o rozwiązanie rejestrujące ruch palców dłoni. Najnowsze zdobycze techniki wreszcie oferują jakość „wartą zachodu”. Dotychczas rękawice mocapowe słynęły ze swojej niedokładności, przez co animatorzy często z nich rezygnowali, przedkładając nad nie wykorzystanie własnych dłoni, oraz klawiatury i myszki komputerowej, w postaci poczciwej i niezawodnej techniki keyframingu.

Na szczęście rozwój techniki jest nieubłagany i przyjął postać holenderskiej firmy Manus. Oferowane przez nich Quantum Metagloves zapewniają idealne śledzenie ruchu palców, odciążając animatorów przy produkcji cutscen i pozwalając im skupić się na animowaniu elementów niemożliwych do zmocapowania.

Rękawice Xsens Metagloves firmy Manus w połączeniu ze strojem Xsens MVN Link

Połączenie mocapu ciała Xsens i dłoni Metagloves

Jako że ruch palców jest automatycznie integrowany z ruchem ciała, pozostaje „tylko” dodać rozwiązanie śledzące mimikę twarzy, np. Faceware, i tym sposobem osiągamy Performance Capture, czyli jednoczesne przechwycenie całej ekspresji aktora. Termin znajomy do niedawna tylko największym studiom produkcyjnym, zyskuje popularność w całej branży rozrywkowej.

Zachęcamy do kontaktu po więcej informacji nt. tajników technologii Motion Capture oraz wymienionych w tekście systemów.



Autor: Bartosz Kondracki | PCC Polska


No votes yet.
Please wait...