Menu

Wykorzystanie AI w procesie animacjiKategoria: Aktualności, Tagi: , ,

Mimo, że sztuczna inteligencja szybko staje się narzędziem współpracy, zwiększając ludzką pomysłowość i innowacyjność, wiele osób nie poświęcając zbyt wiele uwagi rosnącej roli AI w ich życiu.


Czy AI to przyszłość animacji?

W świecie architektury, inżynierii, budownictwa i operacji (AECO); projektowania i produkcji (D&M); oraz mediów i rozrywki (M&E)  66% liderów twierdzi, że sztuczna inteligencja będzie niezbędna dla ich działalności w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat.

Twórcy animacji i filmów dyskutują teraz o kreatywnej automatyzacji i automatycznej edycji w postprodukcji. Zazwyczaj zadania, takie jak stabilizacja obrazu, korekcja kolorów lub synchronizacja dźwięku, wymagały wcześniej dużej ilości pracy manualnej człowieka. Jednak dzięki narzędziom do animacji AI łatwiej jest badać materiały graficzne i dźwiękowe, wydawać szybkie werdykty oraz automatyzować większość procesów ręcznych.

Sztuczna inteligencja ma największy wpływ na następujące aspekty animacji 2D i 3D :

  • Animacja twarzy
  • Kreatywność i efektywność pracy
  • Realizm Animacja postaci 3D
  • Dynamika Animacja twarzy

Zobacz jak AI usprawni twoją pracę


Ograniczenia sztucznej inteligencji w animacjach 2D i 3D

Pomimo wszystkich możliwości, jakie daje najlepsze oprogramowanie do animacji 3D oparte na sztucznej inteligencji, algorytmy mają pewne ograniczenia techniczne i budzą wątpliwości etyczne: Czy możliwe jest kompromisowe podejście do oryginalności i jakości? Jak znaleźć równowagę między technologią sztucznej inteligencji a ludzką kreatywnością?

Oto trzy podstawowe ograniczenia techniczne, które nie zostały jeszcze naprawione:

  • Brak kreatywności: sztuczna inteligencja nie tworzy niczego wyjątkowego, w 100% oryginalnego i kreatywnego, ponieważ korzysta z gotowych zestawów danych i nie jest w stanie wygenerować niczego niespodziewanego i nowego.
  • Symulacja emocji: sztuczna inteligencja potrafi kopiować oraz odzwierciedlać emocje i gesty po przeanalizowaniu zbiorów danych, ale nie potrafi symulować emocji za pomocą ruchów i ekspresji.
  • Brak kompetencji do podejmowania decyzji: Istnieje scenariusz, skrypt i wiele nieoczekiwanych sytuacji, a sztuczna inteligencja nie jest w stanie wprowadzić zmian ani podjąć decyzji na ich podstawie.

Jak wykorzystywać AI w pracy animatora


Jak sztuczna inteligencja napędza produkcję filmów animowanych 3D

Obecnie wszystkie etapy w procesie produkcji filmowej można ulepszyć, wykorzystując sztuczną inteligencję. Obejmują one:

Scenariusz. Wszystko zaczyna się tutaj, a sukces filmu zależy bardziej od opowiadania historii niż od wyboru obsady i efektów specjalnych. Jak sztuczna inteligencja może pomóc w tym przypadku? Specjalne oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji pomaga w przetwarzaniu książek, scenariuszy, poprzednich filmów, dialogów, opisów, lokalizacji i innych elementów, aby pomóc pisarzom wymyślić unikalne fabuły i zwroty akcji. Prawdziwym przypadkiem branżowym jest Benjamin AI, który stworzył scenariusz do filmu „Sunspring” w 2016 roku. Oprogramowanie badało treści dostarczane w latach 80., aby stworzyć scenariusz i dostarczyć fabułę opartą na tamtym czasie.

Preprodukcja. Ten okres dotyczy tworzenia harmonogramów i rozdysponowania finansów. AI nie tylko pomaga oszczędzać personel. Analizuje również wszystkie dane wejściowe i dostarcza cennych sugestii. Na przykład studio „20th Century Fox” używa narzędzi AI i ML do przewidywania oglądalności na podstawie zwiastunów filmowych.

Produkcja. Jak wspomniano wcześniej, instrumenty sztucznej inteligencji są skuteczne w usprawnianiu interaktywnej animacji i procesu produkcji filmów. Narzędzia AI tworzą bardziej realistyczne efekty wizualne, poprawiają oświetlenie i sugerują kąty kamery. Istnieją instrumenty AI zaprojektowane specjalnie dla systemów kamer ze sterowaniem ruchem, aby analizować sceny i postacie, wykorzystywać ruchy kamery i nie tylko. Axibo niedawno opracował specjalny system ruchu, który za pośrednictwem AI i ML wykrywa i rozpoznaje głos, słucha i dostosowuje się do sceny, wspierając w ten sposób proces filmowania.

Postprodukcja. Same techniki animacji 3D nie wystarczą, aby stworzyć postać taką jak Thanos. Dlatego w przypadku filmów „Infinity War” ich kierownik efektów wizualnych wykorzystał algorytmy AI i ML. To samo podejście zastosowano w „The Irishman”, aby odmłodzić głównych bohaterów. Rotoskopia AI została zastosowana w „The Mandalorian”.

„Tenet”, „The Lion King” i „Avatar|” to również filmy, które aktywnie wykorzystywały narzędzia AI.

Czy AI jest przyszłością animacji?


Autor: Michał Kazana