Menu

Wirtualizacja danych w Autodesku – co to oznacza?Kategoria: Pomoc techniczna, Tagi: , , ,

Wirtualizacja danych w dużym skrócie pozwala na uruchomienie programu na dowolnym urządzeniu. Sprawdź jak z niej odpowiednio i legalnie korzystać.


Aktualizacja zasad: wprowadzenie zasad wirtualizacji

Przede wszystkim czym jest wirtualizacja?

Wirtualizacja pozwala uruchomić Twoje oprogramowanie jako usługę na dowolnym urządzeniu. Host czyli główny potężny serwer centralizuje wszystkie aplikacje Autodesk i umożliwia dostęp upoważnionym osobom z dowolnego miejsca – jeśli jest dostęp do stabilnego połączenia internetowego.

Klienci przyjęli praktyki wirtualizacji, aby nadążyć za rosnącym tempem i kosztem biznesu. W rezultacie doszło do zamieszania wokół tego, czy wirtualizacja oprogramowania Autodesk jest dozwolona i obsługiwana. Od 9 listopada 2018 r. Autodesk wprowadza regulamin dotyczący wirtualizacji oprogramowania czyli co jest dozwolone i zalecane.

 

Co się zmienia:

  • Klienci korzystający z produktów jako indywidualni użytkownicy (tj. Subskrypcje z single-user, umowy Enterprise Business Agreement) mogą korzystać z wirtualizacji,
  • Dodana baza wiedzy na temat wirtualizacji w Autodesk Knowledge Network,
  • Jeśli klient postępuje zgodnie z zalecanymi wymaganiami systemowymi i ma problem techniczny może liczyć na wsparcie techniczne Autodesk.

Subskrypcje single-user

Dozwolona wirtualizacja zgodnie z zalecanymi wymaganiami systemowymi. Przykład: AutoCAD jest przypisany do mnie przez mojego administratora i mogę go używać na moim wirtualnym pulpicie, bez względu na to, którego urządzenia fizycznego używam do uzyskania dostępu do mojego pulpitu wirtualnego.

Subskrypcje multi-user

Wirtualizacja jest niedozwolona.

Klienci mogą hostować lub wirtualizować ich Network License Servers off-premises.

Przykład: Program AutoCAD jest udostępniany między mną a innymi użytkownikami i mogę go używać tylko na fizycznym urządzeniu.

Serwer może być zwirtualizowany lokalnie lub z zewnętrznego dostawcy usług w chmurze.

Programy z maintenance plan

Wirtualizacja jest niedozwolona. Przejdź na subskrypcję single-user w celu wirtualizacji oprogramowania.

W przypadku klientów posiadających licencje sieciowe maintenance plan, mogą hostować lub wirtualizować swoje sieciowe serwery licencji poza siedzibą lokalną.

Przykład: Program AutoCAD jest instalowany jako licencja wieczysta na moim urządzeniu fizycznym i nie może być uruchamiany na innym pulpicie wirtualnym.

W przypadku licencji sieciowych serwer, z którego się wylogowuję, może być zwirtualizowany lokalnie lub z zewnętrznego dostawcy usług w chmurze.

Klienci z  Token Flex Enterprise Business Agreements

Dozwolona wirtualizacja zgodnie z zalecanymi wymaganiami systemowymi. Przykład: AutoCAD wypala tokeny, kiedy używam go każdego dnia, a mój administrator może zobaczyć moje użycie tokena na dowolnym urządzeniu, na którym pracuję, fizycznie lub wirtualnie.

 

W przypadku klientów, którzy już zwirtualizowali swoje środowiska wielu użytkowników / sieci, Autodesk odnosi się do tego następująco:

„Nie planujemy wymagać od klientów migracji do dozwolonych ofert, jeśli jedynym naruszeniem zgodności jest wirtualizacja. Zamiast tego będziemy nadal współpracować z klientami, aby rozwiązać problemy związane z przestrzeganiem przepisów, wykorzystując proces wyjątków, jeśli żadne inne opcje nie zaspokoją ich potrzeb. Jeśli te wyjątki zostaną zatwierdzone, klient otrzyma list autoryzacji środowiska wirtualnego. Jeśli klienci wirtualizują swój serwer licencji sieciowych, nie potrzebują wyjątku.”


Dlaczego nie dla wielu użytkowników / sieci?

Autodesk: „Jeśli masz abonament z dostępem dla wielu użytkowników, nie możesz obecnie wirtualizować oprogramowania. Chociaż chcielibyśmy zapewnić wirtualizację dla wszystkich subskrypcji, brak zidentyfikowanych użytkowników oznacza, że nie jesteśmy w stanie łatwo zidentyfikować dostępu użytkowników, aby zapewnić lepszą, spersonalizowaną obsługę i zapewnić zgodność z przepisami.”

Jest to kontynuacja naszej polityki sprzed 9 listopada – klienci korzystający z wielu użytkowników nie mogą wirtualizować danych zgodnie z naszymi zasadami, chyba że otrzymali od Autodesk specjalny list autoryzacyjny. Jako długoterminowe rozwiązanie w przyszłości staramy się dostarczać bardziej elastyczne modele oparte na tożsamości użytkownika, którym towarzyszą narzędzia do zarządzania użytkownikami w przedsiębiorstwie i które można zwirtualizować.

 

PYTANIE: Zwirtualizowałem już środowisko dla wielu użytkowników / sieci i obawiam się, że będę miał z tego powodu problemu  za niezgodność z licencją. Czy mam termin, na który muszę się zgodzić?

Autodesk: „Rozumiemy, że klienci starają się postępować właściwie i mogą zostać wprowadzeni w błąd w celu wirtualizacji subskrypcji z dostępem dla wielu użytkowników lub planem konserwacji. Nie mamy i nie planujemy implementacji zwiększonej zgodności z licencją specyficznej dla wirtualizacji i nie ma daty, w której wymagamy od Ciebie zgodności. Przypominamy, że jeśli chcesz tylko wirtualizować serwer licencji sieciowej, a nie rzeczywiste stacje robocze, możesz to zrobić bez potrzeby stosowania wyjątku”.

 

Źródło: Autodesk; Jakub Baran | PCC Polska