Menu

V-Ray nie działa? Rozwiąż problem w 4 krokach!

problem z licencją v-ray rozwiązanie

Kategoria: Pomoc techniczna - grafika 3D i wizualizacje, Tagi: ,

Zdarza się, że licencja programu V-Ray przestaje działać (localhost 30304). Co wtedy zrobić? Radzimy, aby sprawdzić 4 rzeczy.


Rozwiązywanie problemu z licencją V-Ray

Zdarza się, że podczas uruchomienia lub po instalacji V-Ray, niestety nie działa. Denerwujemy się i nie szukamy rozwiązań po różnych stronach internetowych, a często rozwiązanie jest banalnie proste!

Przedstawię krótkie informacje, które warto sprawdzić w pierwszej kolejności, które być może pozwolą Wam szybciej zlokalizować problem i go rozwiązać.


1. Wersja licencji V-Ray

Sprawdźmy w pierwszej kolejności, jaką wersję V-Raya mamy. Zdarza się, że w pośpiechu ściągamy złą wersję V-Raya niż posiadamy taką licencję. Przykładowo posiadamy licencję V-Ray 3.6, a ściągamy wersję Next. I tutaj pojawia się już pierwszy problem. Koniecznie – sprawdź wersję V-Raya którą ściągnąłeś i jaką wersję licencji posiadasz.

W tym przypadku mamy silnik V-Ray Next NFR oraz dostępne licencje tej wersji.


2. Dostępność licencji V-Ray

Jeżeli już jesteśmy przy tym oknie, warto sprawdzić, czy licencja jest dostępna. Serwer Chaosu posiada u siebie licencję i jeżeli inny komputer korzysta z licencji V-Raya, wtedy niestety jest ona zajęta i my nie mamy do niej dostępu. Tą opcję warto sprawdzić, jeżeli mamy kilka stanowisk, ale mniej licencji V-Ray.


3. Aktualny License Server

Wraz z kolejnymi Update V-Raya pojawiają się zmiany w programie, co może tworzyć problemy z łącznością z LS. Zalecany jest update do najnowszej wersji V-Ray. Co także jest ważne – po zainstalowaniu najnowszej wersji LS – należy zrestartować komputer w myśl naszych starych Windowsów


4. Kod błędu w programie podstawowym

Jeżeli wszystkie poprzednie punkty zawiodły, musimy zagłębić się dalej. Najprościej jest odczytać Kod błędu w samym V-Rayu w 3Ds Maxie/ Maya/ SketchUpie.

 

nie działa licencja v-ray 4

Tutaj mamy widoczny problem z dostępem do licencji. W tym przypadku powinniśmy wykonać następujące kroki:

  • Sprawdzić, czy udaje nam się wejść na localhost:30304

Jeżeli nie, powinniśmy sprawdzić ustawienia V-Ray LS, czyli…

  1. W start wpisujemy „change v-ray client license settings

nie działa licencja v-ray 5

  1. Wchodzimy w ten program
  2. Sprawdzamy poprawność danych w oknie. W License server powinna być wartość 127.0.0.1 oraz w Connection port 30304.

Uwaga! Jeżeli nie jest to stacja z serwerem licencji, tylko pobierająca licencje z innego komputera, w adres License server wpisujemy IP komputera który jest serwerem.

Można to sprawdzić wpisując na komputerze z serwerem licencji w cmd „ipconfig”.

nie działa licencja v-ray 6

  1. Jeżeli problem nadal nie został rozwiązany, trzeba sprawdzić czy czasem port 30304 nie jest zablokowany przez „Firewall” w naszym komputerze.
  • Jeżeli udało nam się połączyć z localhostem i mamy taki widok:

nie działa licencja v-ray 7
Musimy się zalogować na nasze konto Chaosu. Klikamy Online Licensing/Enable dongle, żeby license server został włączony, restartujemy 3Ds Maxa lub inny program i sprawdzamy czy działa,

Powyższe porady w większości przypadków rozwiązuję problemy z licencją V-Ray. Więcej problemów może pojawiać się przy użytkowaniu Doongle (Pendrive z licencją).

Ale jeżeli macie takie problemy, możecie śmiało skontaktować się z nami – postaramy się pomóc Wam je rozwiązać.

 

 

Autor: Michał Chmielewicz | PCC Polska