Menu

Usprawnij prace projektowe – stwórz dedykowane narzędzia dla AutoCAD-a

Usprawnij prace projektowe – stwórz dedykowane narzędzia dla AutoCAD

Kategoria: AutoCAD, Tagi: , ,

Programy CAD, takie jak AutoCAD czy AutoCAD Mechanical, oprócz wielu możliwości projektowania dają pole do usprawnień powtarzalnej pracy. Przeczytaj jak można to osiągnąć!


Automatyzowanie działań projektowych w programie AutoCAD

Współczesne oprogramowanie CAD, takie jak AutoCAD czy programy branżowe jak AutoCAD Mechanical czy AutoCAD Electrical to bardzo rozbudowane programy, dający szeroki wachlarz możliwości projektowania i tworzenia dokumentacji. Użytkownicy coraz częściej oczekują jednak dedykowanych rozwiązań CAD, realizujących bardzo specyficzne, a nie rzadko bardzo skomplikowane operacje. Wychodząc naprzeciw takim oczekiwaniom w ofercie PCC Polska znajdziecie Państwo usługi dostosowania posiadanego programu AutoCAD do swoich potrzeb.

W zależności od stopnia skomplikowania, czy też oczekiwań co do  funkcjonalności opracowywanego dodatku można posłużyć się różnymi narzędziami programistycznymi. Należą do nich makra pisane w VBA (Visual Basic for Application), AutoLisp, czy też w pełni zintegrowane z systemem dodatki typu „plug-in” tworzone za pomocą zewnętrznych narzędzi programistycznych jak Visual Studio.

Interfejs API (Automation Programming Interface) dostępny w programie AutoCAD pozwala tworzyć narzędzia automatyzujące wiele działań, bez których te działania trzeba byłoby wykonywać ręcznie. I tak na przykład rysowanie czy wstawienie w AutoCAD-zie dowolnych elementów, tworzenie modeli 3D, odczytywanie dowolnych informacji z rysunków płaskich, bloków, eksport czy import danych do  zewnętrznych aplikacji jak np. Excel można całkowicie zautomatyzować i tym samym znacznie przyspieszyć prace projektowe.

Usprawnij prace projektowe – stwórz dedykowane narzędzia dla AutoCAD 1


Poniżej znajdują się opisy kilku stworzonych narzędzi dla programu AutoCAD:

  • narzędzie do przenoszenia danych z tabel znajdujących się na rysunkach AutoCAD do arkusza Excel. Program automatycznie otwiera rysunki z wybranych katalogów, przegląda je w poszukiwaniu tabel, a następnie zapisywał dane w arkuszu Excel wg ustalonego szablonu.
    Korzyści dla klienta: znaczne skrócenie czasu przenoszenia danych z rysunków do Excel, z wielu godzin do minut, eliminacja błędów podczas przenoszenia danych.
  • narzędzie do tworzenia gotowej dokumentacji, w pełni zwymiarowanych i opisanych rysunków .dwg na podstawie informacji podanych przez użytkownika w oknie graficznym z wieloma opcjami wyboru.
    Korzyści dla klienta: eliminacja konieczności udziału konstruktora w tworzeniu dokumentacji, szybszy przepływ zleceń na produkcję, znaczne skrócenie czasu tworzenia dokumentacji,
  • Program służący do obliczania długości tras na mapach cyfrowych pomiędzy dowolnymi punktami z uwzględnieniem takich informacji jak przebieg dróg, lokalizacja skrzyżowań czy budynków.
    Korzyści dla klienta: eliminacja żmudnych i długotrwałych czynności, automatyczne wyszukanie najlepszej trasy, optymalizacja przebiegu tras

Opisane powyżej przykłady rozszerzeń programów CAD sprawiają, że często żmudne i długotrwałe czynności są wykonywane w zdecydowanie krótszym czasie, a często automatycznie bez udziału konstruktora. Modyfikacja programu do specyficznych wymogów klienta sprawia, że działania projektowe są realizowane znacznie szybciej, bez błędów, co znacząco wpływa na wydajność pracy, a co za tym idzie również obniżenie kosztów. Chcesz dostosować program AutoCAD-a do swoich potrzeb – zapraszamy do kontaktu z nami.

 

Autor: Tomasz Jarmuszczak | PCC Polska