Tworzenie realistycznych wizualizacji w silniku CoronaOpublikowane: 16 Wrz / 2019 Kategoria: Pomoc techniczna - grafika 3D i wizualizacje, Tagi: , , ,

Realistyczne materiały to podstawa dobrych wizualizacji. Jak otrzymać satysfakcjonujący efekt w silniku Corona? Przeczytaj kolejny artykuł z serii jak stworzyć lepsze wizualizacje!


Realistyczne materiały w silniku Corona

Realistyczne materiały to podstawa dobrych wizualizacji. By osiągnąć zadowalający nas rezultat musimy temu poświęcić odrobinkę czasu. Po ustawieniu świateł i nastroju w scenie musimy dopasować stopień odbicia, kolorystykę oraz refleksy. Na ogół nie mamy czasu, by tworzyć własne materiały i bazujemy na już stworzonych. Jak stworzyć realistyczne materiały w silniku Corona?


Na początek wstawiamy mapy do slotu Diffuse, Refl. Glosiness oraz Bump.

Diffuse to kolor naszej podłogi. Za pomocą modyfikatora CoronaColorCorrect jesteśmy w stanie zmienić jasność, saturacje, kontrast itp.

wizualizacje z pomocą Corona Color Correct 1

wizualizacje z pomocą Corona Color Correct 2


Przechodząc do Refl. Glossiness nadajemy modyfikator Color Correction, ustawiamy kolory na monochrome i wyciągamy szczegóły mapy. To spowoduje zróżnicowanie odbicia światła na słojach.

wizualizacje z pomocą Corona Color Correct 3


W kolejnym etapie ustawiamy mapę bump w odcieniach błękitu i czerwieni co pozwoli silnikowi renderującemu wyciągnąć odpowiednie elementy mapy.

wizualizacje z pomocą Corona Color Correct 4


Podobny efekt jesteśmy w stanie uzyskać za pomocą modyfikatora Corona Normal:wizualizacje z pomocą Corona Color Correct 5


wizualizacje z pomocą Corona Color Correct 6

Tak wyglądają podstawowe wartości materiału drewna.

Za pomocą „Level” w diffuse  jesteśmy w stanie ustawić intensywność wyświetlania koloru materiału.

Dzięki reflection jesteśmy w stanie ustawić intensywność odbicia światła na mapie którą wcześniej ustawiliśmy. „Level” zmienia całość ustawień czyli „Glossiness” oraz „IOR” i „Color”. Chcąc uzyskać lakierowaną podłogę z efektem lustra zwiększamy „IOR” odpowiednio do interesującego nas efektu.

Dzięki „Glossiness” możemy zwiększyć bądź zmniejszyć  matowość materiału.


Odbicie materiałem

Podobnie jak z drewnem w odpowiednie sloty umieszczamy mapy i nadajemy im właściwości.

W odróżnieniu od matowego materiału drewna musimy nadać skórze odpowiedni stopień odbicia światła.

wizualizacje z pomocą Corona Color Correct 7

Dzięki zwiększeniu „Lavel” w zakładce Reflection i zwiększeniu „IOR” skróra odbija światło, a dzięki mapie miejsca w zagięciach skóry wprowadzają realistyczność.wizualizacje z pomocą Corona Color Correct 8


Corona Sun

Dzięki temu, że Corona została zaprogramowana tak by ułatwić nam jak najbardziej pracę powstało światło Corona Sun, która imituje światło dzienne. Możemy ustawić źródło światła oraz target gdzie i pod jakim kontem chcemy.

W samym świetle jesteśmy w stanie dodać wyjątki „Include” oraz „Exclude” dzięki czemu możemy włączyć lub wyłączyć poszczególne oświetlone obiekty.

Dodając Add CoronaSky Envirnoment dodajemy jednolite tło którego ustawienia możemy zmienić w edytorze materiałów.

Intensity to intensywność którą możemy ustawiać od 0,001 do 9999,0. Sam ustawisz intensywność która odpowiada twojej scenie.

Size to rozmiar słońca. Dzięki temu, że możemy je oddalać i przybliżać od obiektu który chcemy oświetlić możemy się nim bawić ile chcemy aż uzyskamy odpowiedni rezultat. Dzięki zmniejszaniu i zwiększaniu modyfikujemy efekty cienia. Im mniejsza wartość tym ostrzejsze krawędzie cieni.

Corona Sun w działaniu

W polu Kolor możemy ustawić trzy typy kolorów. Realistyczny – żółte światło imitujące na ogół wschód słońca. Direct output – wybieramy swój własny kolor światła. Temperatura Kelvina – często wykorzystywana przy sztucznym oświetleniu w oparciu o informacje producenta o kolorze światła.

Visibility- Widoczność umożliwia nam wyłączenie widoczności źródła światła, widoczności w odbiciach oraz rozmyciach i generowanie kaustyki.


Corona light

Najważniejszym obiektem w scenie są światła dlatego też omówimy podstawowe właściwości Corona Light.

wizualizacje z pomocą Corona Color Correct 10

Na tym etapie możemy włączyć lub wyłączyć źródło światła.- Przydaje się to przy tworzenia scen nocnych bo nagle klient takiej zapragnął.

Możemy włączyć „targeted” i umiejscowić target na obiekcie który chcemy oświetlić z różnych stron.

Możemy spokojnie zmniejszyć bądź zwiększyć intensywność światła oraz jednostkę którą chcemy wykorzystać. Często przydatne przy tworzeniu wizualizacji przez użycie szczegółowych danych producenta oświetlenia.

W kolejnym etapie podobnie jak w CoronaSun możemy zmienić kolor światłą przy użyciu dwóch typów.

Shape- Kształt źródła światła.

  • Sphere – kula
  • Rectangle- Prostokąt
  • Disk- Okrąg
  • Cylinder- Walec

W każdym z typów występują odpowiednie wartości do zmniejszania lub zwiększania parametrów kształtu źródła światła.

Dzięki Viewport możemy ustawić widoczność źródła światła na siatkę oraz zmniejszyć bądź zwiększyć rozmiar siatki dzięki czemu w oknie widzimy nawet malutkie źródła światła.

Tak samo jak przy Corona Light możemy włączyć lub wyłączyć obiekty ze światła, ustawić widoczność źródła, jego efekt w odbiciu oraz innych efektach oświetlenia. Dzięki IES możemy wgrać interesujący nas setup źródła światła.

wizualizacje z pomocą Corona Color Correct 11

Lista źródeł światła dostarczona przez Corone podczas instalacji.

Przypomnę, że sposób oświetlenia i dobrania materiałów to tylko początek długiej drogi którą musisz pokonać by zrobić dobrą wizualizacje. Każdy projekt jest inny i inne preferencje klienta. Obserwując fotografie oraz realizacje znaczących na rynku wizualizatorów możesz się inspirować i podpatrzyć jak światło powinno działać na dane obiekty i materiały. To tylko wydaje się proste. Trenuj, trenuj i jeszcze raz trenuj. Nie poddawaj się po całym dniu bezowocnej pracy. Gwarantuje, że kolejnym razem będzie lepiej. Musisz próbować i dążyć do zadowalających Cię efektów.

 

Autor: Amadeusz Bożemski | Will Be Studio