Menu

Tworzenie cienia w Abu Dhabi: architektura adaptacyjna Al Bahr Towers



Kategoria: Aktualności, Tagi:

Dowiedz się w jaki sposób inżynierowie z krajów Arabskich poradzili sobie z ograniczeniem promieniowania słonecznego i cyrkulacją powietrza w wysokich budynkach.


Od czasów średniowiecznych, arabskie domy i pałace zostały wyposażone w siatki zwane mashrabiya, które przepuszczają powietrze, ale ograniczają światło w pomieszczeniach. Te geometryczne, drewniane kraty, czasem wyłożone witrażami, są wysoce ozdobne i funkcjonalne.

Al Bahr Towers w Abu Dhabi osiągnęły wysoki poziom efektywności energetycznej dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii w mashrabiya. Skomplikowana sieć składanych ekranów zawieszonych na powierzchniach budynków bliźniaczych otwiera się i zamyka w oparciu o pozycję słońca, minimalizując zużycie energii i maksymalizując komfort mieszkańców. Budynki są inteligentne, ale rozwiązanie jest zaskakująco proste.

6. Mashrabiya

© Autodesk Redshift

„Kluczowym czynnikiem w konstrukcji był bardziej naturalny widok z budynku i zminimalizowanie wykorzystania sztucznego światła” – Giorgio Buffoni, współpracuje z zespołem inżynierów Arup w Londynie

Fasady w wieżowcach Al Bahr zostały zaprojektowane w taki sposób, aby obniżyć zapotrzebowanie na ciepło wewnętrzne o 50 procent w porównaniu z budynkami o podobnej wielkości na Bliskim Wschodzie. Wstępne badania wykazały oszczędności w kosztach energii, a następnie zmniejszono wielkość instalacji chłodzącej.

Więcej informacji na: https://redshift.autodesk.com/al-bahr-towers/

Źródło: Autodesk