Czy zastanawiałeś się jak uprościć zespół w programie Inventor do jednej części? Przeczytaj nasz poradnik i ułatw sobie pracę!
Uproszczenie zespołu stosujemy kiedy musimy udostępnić nasz wyrób na zewnątrz w formie jednego pliku, tak aby nie zdradzić szczegółów konstrukcji, kiedy nasz wyrób jest używany przez projektantów jako jeden z elementów konstrukcji, kiedy budujemy duży zespół i posługiwanie się pełnym modelem konstrukcyjnym mocno obciąża komputer lub gdy np.: tworzymy plan ustawienia maszyn dla klienta (layout 3D) i nie ma potrzeby tworzenia projektu ze wszystkimi szczegółami konstrukcyjnymi maszyn, itp. Do takiej zamiany zespołu na część z uproszczeniem geometrii i ukryciem danych konstrukcyjnych możemy użyć polecenia POWŁOKA w programie Autodesk Inventor.
Polecenie Powłoka korzysta z aktywnego widoku lub reprezentacji Poziomu szczegółu zespołu. Komponenty niewidoczne na ekranie lub zablokowane nie są brane pod uwagę w tworzonej uproszczonej części. Na początku można zrobić wstępną selekcję i usunąć widoczność wszystkich wewnętrznych części i zapisać odpowiedni widok w reprezentacji Widoków. |
Zaczynając upraszczanie należy wybrać widok uprzednio stworzony np.: Bez wewnętrznych części. Dalsze działanie prowadzone jest w oknie dialogowym polecenia POWŁOKA dostępnym w środowisku zespołu programu Inventor, zakładka Złóż, panel Uproszczenie. Po otwarciu polecenia POWŁOKA w pierwszej zakładce wybieramy komponenty które mają być usunięte. USUŃ części wg rozmiaru i klikamy w największą część która wg nas ma być usunięte. W moim przypadku wybieram śrubę. Wszystkie elementy mniejsze od rozmiaru śruby zostają usunięte. Można usunąć inne części przez ich ręczny wybór, poleceniem– Wybierz do wykluczenia. |
Model przekładni |
Podgląd części które chcemy usunąć. |
W zakładce elementy możemy uprościć geometrię części składowych przez usuniecie zbędnych otworów, kieszeni, zaokrągleń i faz. Można te elementy usunąć całkowicie lub wystarczy wskazać graniczny rozmiar np. otworu, wtedy wszystkie otwory mniejsze od wskazanego rozmiaru zostaną usunięte. Przez co zmniejszy się stopień komplikacji modelu, a tym samym rozmiar pliku i obciążenie komputera.
W zakładce Utwórz określamy nazwę tworzonego elementu, styl w jaki ma powstać nowa część: model jednobryłowy, wielobryłowy czy powierzchnia.
Utworzona część może zachować połącznie z zespołem bazowym, wtedy wszelkie zmiany będą mogły być aktualizowane w uproszczonym elemencie. W oknie tym możemy określić wypełnianie wewnętrznych przestrzeni i usuwanie części wewnętrznych.
Przekładanie którą poddałem uproszczeniu składała się początkowo z 49 części, zajmowały one pojemność na dysku ok 10 MB. Po wykonaniu uproszczenia otrzymałem 1 plik o pojemności 688 KB, a wiec ok 15 razy mniejszej. Model uproszczony zachowuje swoje paramenty konstrukcyjne jak średnica wałów, miejsca przyłączeń, wymiary gabarytowe. Do modelu uproszczonego warto wpisać ręcznie prawidłową wagę wyrobu skopiowaną z bazowego modelu zespołu.