Menu

Rozwiązanie problemu z błędem serwera licencji V-Ray i Wibu Key (dongle)

Na niektórych systemach operacyjnych Windows pojawia się problem z automatycznym wyłączeniem serwera licencji dla V-Ray. Problem dotyczy współdziałania V-Ray 2.0 oraz V-Ray 3.0 dla 3ds Max i systemów Windows.


Opis problemu

Widzisz komunikaty dotyczace Wibukey i serwera np. 'wibukey network server is not running’ lub 'wibukey server is not running’ ? Problem ten występuje, ponieważ operacja typu Plug and Play, która jest wykonywane po wznowieniu pracy komputera ze stanu uśpienia lub hibernacji, nie jest rozpoznawana poprawnie przez urządzenia USB. Błąd pojawia się, kiedy komputer jest podłączony do wielu urządzeń USB i przechodząc ze stanu uśpienia lub hibernacji przetwarza wiele operacji typu Plug and Play równocześnie. W związku z tym urządzenia USB mogą nie działać poprawnie.

a) Problem może występować na systemach operacyjnych: 
– Windows 10,
– Windows 8,
– Windows 7,
– Windows Vista.
WIBU1

b) Często pojawia się komunikat – błąd serwera licencji:

vrlservice.exe: Start Error
One of the following license are required:
*WibuKey 250897:7758101
Failure reason:
A WibuBox with the specified Serial Number was not found (18)

Wibu2

 

c) W programie 3D (tutaj 3ds Max), w zakładce 'V-Ray Authorization’ plug-in będzie zgłaszał komunikat o braku dostępnej licencji:

Could not obtain a license (-197)

wraz z informacją o potrzebie zamknięcia i ponownego uruchomienia programu 3D aby wprowadzić ewentualne zmiany.

 

Co to jest Wibukey?
WibuKey to rodzaj sprzętowego dongla (klucza zabezpieczającego), który jest używany w celu ochrony oprogramowania przed nieuprawnionym użyciem. Jest to produkt firmy Wibu-Systems, specjalizującej się w rozwiązaniach z zakresu zabezpieczeń cyfrowych. WibuKey służy do kontrolowania dostępu do określonych aplikacji lub programów, wymagając fizycznego podłączenia klucza do komputera, aby uzyskać dostęp do chronionego oprogramowania.

WibuKey umożliwia korzystanie z jednego i tego samego typu sprzętu do ochrony licencji jednostanowiskowych, jak również licencji pływających w ramach jednego stanowiska.


Aby usunąć problem należy stosować się do poniższych wskazówek:

1. Sprawdzić czy zainstalowane są najnowsze sterowniki do WIBU-KEY do danego systemu operacyjnego

Jeśli nie, w pierwszej kolejności należy odinstalować obecny sterownik z 'Control Panel’. Następnie uruchomić instalator sterownika do WIBU-KEY klikając prawym przyciskiem myszy na instalatora i wybierając opcję „Run As Administrator”.

Po instalacji prosimy zrestartować komputer, podłączyć klucz USB oraz sprawdzić poprzez menedżera urządzeń czy klucz jest poprawnie rozpoznawany przez system operacyjny. Dodatkowo można sprawdzić inne porty USB, w szczególności USB 2.0.

Sterowniki WIBU-KEY można pobierać ze strony:
http://www.wibu.com/downloads-user-software.html


2. Jeśli aktualizacja sterowników nie pomogła należy wyłączyć stan uśpienia w systemie Windows:

Panel sterowania > Sprzęt i dźwięk >Opcje zasilania >Edytowanie ustawień planu

Wibu3

3. Dodatkowo można zmienić w opcjach zaawansowanych Ustawienie wstrzymania selektywnego USB.

Zmień zaawansowane ustawienia zasilania > Ustawienia USB > Ustawienia wstrzymania selektywnego USP > Ustawienie

Wibu4

4. Jeśli wyżej wymienione zmiany nie przyniosą skutku można spróbować dokonać modyfikacji w rejestrze systemu. Należy zmienić wartość wpisu rejestru AdditionalCriticalWorkerThreads. Aby to zrobić, wykonaj opisane poniżej kroki.

Uwaga ważne! Niniejsza sekcja, metoda lub zadanie zawiera informacje dotyczące modyfikowania rejestru. Jednak niepoprawne zmodyfikowanie rejestru może spowodować poważne problemy. W związku z tym upewnij się, że wykonujesz następujące kroki ostrożnie. Aby zapewnić sobie dodatkową ochronę, wykonaj kopię zapasową rejestru przed przystąpieniem do modyfikacji.

  1. Kliknij przycisk Start
  2. W polu Rozpocznij wyszukiwanie wpisz regedit , a następnie kliknij polecenie regedit na liście Programy . Jeśli zostanie wyświetlony monit o hasło administratora lub potwierdzenie, wpisz hasło lub kliknij przycisk Kontynuuj.
  3. Zlokalizuj i kliknij następujący podklucz rejestru:
    HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Executive\
  4. W okienku szczegółów kliknij prawym przyciskiem myszy AdditionalCriticalWorkerThreads, a następnie kliknij polecenie Modyfikuj.
  5.  W polu Dane wartości wpisz 2, a następnie kliknij przycisk OK
    Uwaga Można określić wartość od 1 do 16.
  6.  Zamknij Edytor rejestru.

Więcej szczegółów na stronie http://support.microsoft.com/kb/953367Zamów newsletter


Bądź na bieżąco! Zamów nasz biuletyn branżowy – raz w miesiącu prześlemy informacje z branży oraz szczegóły naszych promocji. Bez spamu.  Z możliwością rezygnacji.


[easy_contact_forms fid=13]