Menu

RealityCapture – zmiana designu wnętrz bez wychodzenia z domu!

Życie podczas pandemii wywołało szereg zmian także w pracy projektanta. Zobaczcie jak zmienił się proces tworzenia wizualizacji wnętrza przy pracy zdalnej.


Nowe czasy – nowe wyzwania i rozwiązania w pracy wizualizatora wnętrz

Szukanie innowacyjnych rozwiązań projektowych i ummiejętne dostosowanie się do zupełnie nowej, nieznanej sytuacji było jednym z pozytywnych efektów tych zmian. Świetnym przykładem pomysłowej adapacji do trudnych i dynamicznie zmieniających się warunków pracy jest niedawny projekt słowackiej firmy Overhead i jej niemieckiego partnera – studia projektowego Deapex. Celem projektu było wykonanie wizualizacji 3D. Przebudowa wnętrza dla niemieckiej firmy Statex.

Poprzez wprowadzone restrykcje w trakcie realizacji projektu praktycznie nie było możliwości zobaczenia biura i zrobienia dokładnych pomiarów. Klient został przeszkolony online z zakresu robienia zdjęć do fotogrametrii. Zdjęcia wykonał za pomocą zwykłego aparatu!  Nawet na podstawie nieprofesjonalnych zdjęć, program RealityCapture świetnie sobie poradził. Udało się stworzyć wspaniały model, na podstawie którego stworzono wizualizacje oraz plany konstrukcyjne.

Overhead_RC_interior_cameras

Co ciekawe – klient, nie podał projektantom dokładnych informacji GPS. Wystarczyło wykonać tylko kilka pomiarów dalmierzem laserowym, aby zapewnić odpowiednią skalę w RealityCapture. Zobacz na filmie poniżej pomiar wnętrza 3D za pomocą RealityCapture.

 

Ostateczny model 3D został następnie zoptymalizowany pod kątem projektu. Niechciane istniejące elementy otoczenia, takie jak obrazy, sofa, kwiaty, zostały usunięte i zastąpione nowymi przedmiotami i materiałami. Całość projektu odbywa się w ramach wirtualnej rzeczywistości. Dzięki temu istnieje możliwość bezpośredniej weryfikacji relacji w rzeczywistym kontekście. Efekt końcowy został przekazany klientowi w postaci aplikacji VR, dzięki czemu mógł sprawdzić, czy jest wystarczająco dużo miejsca, czy nie ma przeszkód w poruszaniu się w ramach nowej propozycji i w zasadzie uzyskać realistyczną wizualizację przeprojektowania wsojego biura.


Ostatecznie plan przebudowy został zaakceptowany i obecnie trwa realizacja. Wszystko bez konieczności przemieszczania się!  Jest to świetny przykład współpracy z klientem, pomysłowości i zastosowania najlepszych z dostępnych narzędzi. Taki zestaw możemy zastosować nie tylko w architekturze, ale także przy tworzeniu gier, reklam, filmów i wszelkich treści mediowych.


Spodobał Ci się nasz wpis? Chcesz poznać nowe możliwości jakie dają nowoczesne technologie? Zapisz sie na nasz newsletter, a postaramy się przygotować kolejne ciekawe materiały, które pomogą Wam w pracy!

Autor: Jakub Baran | PCC Polska