3Dconnexion Keyboard Pro with Numepad – wygodna i programowalna klawiatura!
Od kilku tygodni testuję nową klawiaturę od 3Dconnexion – Keyboard Pro with Numepad. Klawiatura składa się z 2 części – klawiatury właściwej, przewodowej (jest zarazem bazą dla innych urządzeń bezprzewodowych 3Dconnexion) i bezprzewodowego modułu klawiatury numerycznej.
Po przeszło dwudziestu latach korzystania z podniesionej klawiatury z postanowiłem sprawdzić zalecenia producenta i zostawić ją w pozycji „na płasko”. Ku memu zdziwieniu nie czułem dyskomfortu podczas pisania, a po kilkunastu minutach zdałem sobie sprawę, że moje nadgarstki odczuwają taką jakby ulgę. Przyciski są naprawdę bardzo wygodne, świetnie wyprofilowane. Część przycisków odpowiedzialnych za litery i cyfry jest wklęsła, a część przycisków funkcyjnych wypukła (np. Ctrl, Alt, Spacja, F1 – F12). Jest to duża zaleta jeżeli nie patrzymy na klawiaturę podczas pisania.
Producent zachęca, by przełożyć moduł numeryczny na lewą stronę. Wg badań takie ustawienie jest o wiele bardziej ergonomiczne i zwiększy wydajność podczas pracy w programach CADowskich, szczególnie jeżeli podczas pracy trzeba co chwilę używać myszki i wprowadzać dużo danych. Przechodząc do funkcji typowo użytkowych – skupiłem się na pracy w programie AutoCAD.
Trzeba przyznać – ten produkt ułatwia życie!
Ważne, by pobrać oficjalne sterowniki ze strony producenta: https://3dconnexion.com/pl/drivers/
Po zainstalowaniu sterowników na pasku zadań pojawia się nowy toolbar. Jest to nic innego jak ściągawka z ustawionych dodatkowych programowalnych przycisków. Przyciski dostosowują się do aktualnie używanej aplikacji, przełączając się między programami zaprogramowane przyciski natychmiast zaczną działać wg Twoich preferencji, a gdybyś zapomniał ustawień – na pasku szybko podejrzysz który przycisk za co odpowiadał.
Podczas zwykłego przeglądania plików możesz ustawić przyciski, które przyspieszą zmianę widoku folderu (np. lista, szczegóły, duże ikony)
Z kolei przechodząc do AutoCADa ustawienia mogą być totalnie inne.
W moim przypadku:
Poniżej instrukcja w jaki sposób zaprogramować klawiaturę:
Zapraszamy też do skorzystania z naszych zasobów i usług aby wzbogacić swoją wiedzę i usprawnić pracę:
AutoCAD – pomoc techniczna | AutoCAD – bez płatny kurs 5 kroków | AutoCAD – szkolenia i konsultacje |
Autor: Jakub Piwowar | PCC Polska