Menu

Prezentacja projektu u klienta – jakich narzędzi można użyć?

przeglądarki do tworzenia prezentacji projektów CAD

Kategoria: Pomoc techniczna - mechanika, Tagi: ,

Podczas tworzenia projektu w Autodesk Inventor często zachodzi potrzeba prezentacji projektu lub przeprowadzenia uzgodnień z klientem z dala od miejsca pracy. W ofercie Autodesk jest kilka przeglądarek, które pozwolą na prezentacje projektu bez zakupu licencji. Poniższy opis dostępnych przeglądarek pozwoli na wybranie właściwej w zależności o możliwości i potrzeb użytkownika.


Program Inventor 2020 w trybie READ ONLY

Jest to program Inventor 2020 pozbawiony większości ikon. Do działania w trybie Read Only nie jest potrzebna licencja, wystarczy zainstalować program Inventor w wersji testowej. Po 30-to dniowym okresie testowym program samoczynnie przechodzi w tryb Read ONLY. Jest to bardzo dobra możliwość prezentacji projektu dla osób znających program Inventor. Pozwala na otwieranie kompletnych projektów wykonanych w programie Autodesk Inventor, zespołów, części, prezentacji i rysunków. Umożliwia: mierzenie, przeglądanie modeli 3D i rysunków 2D, przeglądanie zestawień materiałowych, wydruk, odczyt wartości iProperties itp… .


Widoki udostępnione

Jest to funkcja w programie Autodesk Inventor pozwalająca na udostępnienie projektu na którym pracujemy przez przeglądarkę www. Tworzony jest widok w chmurze naszego projektu i generowany jest link do niego. Wystarczy wysłać link na adres e-mail współpracownika czy kontrahenta i otworzyć go w przeglądarce www. Do działania i przeglądania nie trzeba niczego instalować, aby umieścić komentarz czy rewizję na projekcie wystarczy założyć bezpłatne konto.

Jest to bardzo dobra opcja do prowadzenia ustaleń projektowych. Komentarze, ustalenia i rewizje wyświetlają się na liście widoków współdzielonych jako komentarze słowne lub graficzne informacje.

Widoki udostępnione mogą być wyświetlane na komputerach PC jak i na urządzeniach mobilnych jak tablety czy smartfony.

Widok udostępniony w programie Autodesk Inventor

Autodesk Viewer – przeglądarka internetowa

Pozwala na wczytywanie i przeglądanie ok 50 formatów plików. Pozwala na przeglądanie projektów, mierzenie, tworzenie przekrojów, rozbijanie zespołów na części, umieszczanie komentarzy, wydruk, przegląd właściwości, przegląd struktury projektu, itp.

Korzysta z tych samych mechanizmów jak wyżej opisane Widoki Udostępnione.

Działa bez instalacji, wymaga połączania internetowego i znajduje się pod adresem https://viewer.autodesk.com/.


DWF – Design Review

Bezpłatna przeglądarka Design Review jest dostępna do pobrania ze strony Autodesk. Wymaga zapisu projektu z programu Autodesk Inventor w formacie DWF. Przeglądarka pozwala na przeglądanie, komentowanie, umieszczenie rewizji, mierzenie, wydruk, przeglądanie struktury wyrobu, itp. Pliki projektów zapisane do formatu DWF posiadają stosunkowo mały rozmiar.


Zapis projektu do PDF 3D

Wymaga zapisu projektu w programie Autodesk Inventor do formatu PDF 3D. Bezpłatna przeglądarka Adobe Reader umożliwia przeglądanie, komentowanie, umieszczenie rewizji, mierzenie, wydruk, przeglądanie struktury wyrobu, itp


Inventor View

Najstarsza przeglądarka do projektów Autodesk Inventor, do pobrania ze stron Autodesk. Umożliwia przeglądanie plików projektowych w formacie Autodesk Inventor. Posiada najmniejsze możliwości przeglądania. Zastępowana jest przez Inventor 2020 w trybie READ ONLY i przeglądarkę internetową – Autodesk Viewer

Źródło: Tomasz Jarmuszczak, PCC Polska