Menu

Premiera ulepszonej wersji – MotionBuilder 2019Kategoria: Pomoc techniczna - grafika 3D i wizualizacje, Tagi: , , ,

Pojawiła się już najnowsza wersja programu MotionBuilder 2019. Wniesiono sporo poprawek i ulepszeń, na które z pewnością czekało wielu użytkowników. Sprawdź co nowego znalazło się w programie.


Co nowego w MotionBuilder 2019?

MotionBuilder czyli program niezbędny przy pracy z Motion Capture, a także przy tradycyjnej animacji keyframe. Jest standardem w przemyśle filmowym i growym. Umożliwia i ułatwia edycję danych pochodzących z tych systemów. Przez kilka lat nie przechodził sporych zmian, ale w edycji 2019 poprawiono mnóstwo błędów i dodano funkcje ułatwiające pracę.


Zacznijmy od nowych rzeczy, które uprzyjemniają pracę w MB 2019:

Camera Switcher:

  • lista kamer w osobnym wygodnym okienku
  • możliwość zaznaczania wielu kamer jednocześnie i ich edycji w timeline


Clean Up Scene:

  • szybkie usunięcie zbędnych rzeczy w scenie. Automatyczne wyłapanie niepotrzebnych  np. mesh’y , riggu (nawet gdy są ukryte). Bardzo przydatne narzędzie, które optymalizuje scenę.


Pinning Presets:

Przypinając różne części obiektu w nowej wersji możemy tworzyć presety „szpilek” i raz zdefiniowane używać z innymi modelami.  Bardzo wygodne gdy często zmieniamy modele.


Play all takes consecutively:

Dodana możliwość automatycznego przełączania wczytanych animacji. W momencie ich odtwarzania nie musimy już przełączać między obecną a kolejną.


Embedded Media:

W momencie zapisu sceny możliwość wyboru położenia plików multimedialnych i zachowania ich oryginalnych ścieżek pliku.


FBX:

Wsparcie eksportu i importu plików FBX 2019.5


Translation tool updates:

W momencie przesuwania wielu obiektów np. po osi x każdy z obiektów ma zachowaną swoją orientację. Czyli orientacja już nie jest standaryzowana dla każdego obiektu.


Run MotionBuilder in batch mode:

MotionBuilder można teraz uruchomić w trybie wsadowym, umożliwiając wykonywanie poleceń bez interfejsu.


Wydawać by się mogło, że są to kosmetyczne zmiany, ale dla osób często korzystających z MotionBuilder, znacznie usprawniają pracę. Większość nowości jest odpowiedzią na prośby użytkowników. Dodatkowo wprowadzono mnóstwo ulepszeń i poprawek, których dokładna lista jest dostępna na stronie Autodesk.

 

Źródło i grafiki: Autodesk